SABİM üyesi tabipler iş bıraktı!

SABİM üyesi tabipler iş bıraktı!
19 Sendika 2 Aile Hekimliği Federasyonu olmak üzere toplam 21 STK’nın birleşimiyle kurulan kısa ismi SABİM olan Sıhhat ve Toplumsal Hizmet Birlik ve Uğraş Platformu, nitelikli sıhhat hizmeti için iki gün iş bırakma hareketi düzenledi.

MERSİN (İGFA) - Aile doktorları 1 Ağustos 2023 itibariyle nitelikli sıhhat hizmeti için Sıhhat Bakanlığı'na seslerini duyurabilmek hedefiyle iki günlük iş bırakma aksiyonuna başladı.

19 Sendika 2 Aile Hekimliği Federasyonu olmak üzere toplam 21 STK’nın birleşimiyle kurulan Sıhhat ve Toplumsal Hizmet Birlik ve Çaba Platformu (SABİM) sıhhat çalışanlarının haklarını alana kadar çabaya devam edeceklerini açıkladı.

SABİM üyesi olan aile doktorları ve çalışanları ismine Mersin Toros Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması yapan Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Hukuk Sekreteri Uz. Dr. Çağlar İhtimam, aksiyon öncesinde bakanlığın kendilerine hareketten vazgeçirmek için bir mektup gönderdiğini lakin samimi bulmadıkları mektubun gerçekçi olmayan vaatlerle dolu olduğunu açıkladı.

Eylemden 2 gün evvel, ‘manidar’ bir biçimde aile hekimliği kontrat ve ödeme yönetmeliğinde değişiklik yapıldığını anlatan Uz. Dr. Çağlar İhtimam “Eskiden ceza yönetmeliği dediğimiz ve Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak hukuk yoluyla yok kararına getirip hiç ettiğimiz yönetmelik yerine moda akımına uyar üzere yama işi, yeni bir yönetmeliğimiz oldu. Bu son moda yönetmelik bizi çok güldürdü. Çünkü değişik bir kanun olan aile hekimliği kanununu tekrar farklı bir kanun olan 657 DMK’nun disiplin kararlarıyla yamamaya çalışmışlar. Akıllara zarar!” diye konuştu.

HEKİMLERDEN BAKAN’IN MEKTUBUNA ELEŞTİREL CEVAP!

HBirlik ve Dayanışma Sendikası Genel Hukuk Sekreteri Uz. Dr. Çağlar İtina, Bakanlığın gönderdiği mektuptaki tek somut gerçeğin sıhhat çalışanlarının teşvik ödemelerinin tavana takıldığı için gülünç bir noktada olduğunun kabul edilmesi olduğunu belirterek “Madem o denli aksiyonu kırmaya yönelik mektup yazacağınıza neden değiştiremediniz Aile Sıhhati çalışanları ile ilgili kanun hususunu? Neden çıkarmadınız oradaki 1.5 sayısını? Örneğin en azından 3 ‘e? Sayısız torba maddelerden birine bakardı. Samimi olduğunuzu düşünmüyoruz. Yanlış algı yaratma gayretiniz boşuna” diye konuştu.

Mektupta Bakanlığın sıhhat çalışanlarının aksiyonuna sokak yoluyla deyip beğenilen karşılamayacağını belirttiğini anlatan Dr, İtina “Biz demokratik ülkelerde insanların sıkıntısını lisana getirdiği ve yasal sayılan sokaklarda değiliz şimdi sayın bakan. Demokratik hak uğraşımız için alanlarda basın açıklaması yapıyoruz” ihtarında bulundu.