Sakarya bu projeyle Türkiye’de örnek oldu

Sakarya bu projeyle Türkiye’de örnek oldu
Büyükşehir Belediyesi, özel atıkların toplanması ve yenilenebilir güç konusunda örnek bir projeye daha imza atarak Türkiye’de örnek oldu. Bitkisel atık yağlar, ilaç atıkları, elektronik atıklar, atık pil ve akümülatör atıklarına ulaşılması için geliştirilen taşınabilir uygulama ve web sitesi hizmete açıldı.

SAKARYA (İGFA) - Sakarya Büyükşehir Belediyesi özel atıkların toplanması ve yenilenebilir güç kaynakları alanında çalışmalarını süratle sürdürüyor.

“Daha Yaşanılabilir Bir Dünya” mottosuyla hareket eden Büyükşehir,bitkisel atık yağlar, ilaç atıkları, elektronik atıklar, atık pil ve akümülatör atıklarının toplanarak tabiata kazandırılması geliştirdiği uygulamayla Türkiye’de ve dünyada örnek oldu.

Bu tıp atıkların doğayı zehirlemesini önleyerek yine kazanımını sağlayacak olan uygulama mobilde ve web üzerinde etkin edildi. Bu proje sayesinde vatandaşlar tabiat için tehlike arz eden bu çeşit atıkların toplanması için ayrıntıları uygulamadaki forma yükleyecek. Büyükşehir grupları ise yapılacak bildirim sonrasında adreslerden atıkları toplayarak geri dönüşümünü sağlayacak.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, taşınabilir uygulama ve web sitesi hakkında kullanıma açıldığı tabir edilerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak, bitkisel atık yağlar, elektronik atıklar, atık piller üzere özel atıkların idaresini kaynağında başka toplayarak faaliyetlerimiz ortasında sürdürmekteyiz. Vatandaşların bizlere ulaşımını kolaylaştırmak ve farkındalığı arttırmak emeli ile 153 Tahlil Masasına yapılan müracaata ek olarak kurumumuzun web sitesine ve kurumsal taşınabilir uygulamasına yüklenen ‘Atık Toplama Müracaat Formu’, yeni irtibat aracı olarak hizmet vermeye başlamıştır” denildi.

Uygulama sayesinde bitkisel atık yağlar ve elektronik atıkların oluştukları adreslerden belediye takımlarınca teslim alınması için Atık Müracaat Formu dijital ortamda oluşturulabilecek.

Mobil uygulamaya ilişkin adımlar; SBB Kurumsal, Hizmetler, Müracaatlar, Atık Toplama formunda olup ‘Atık Müracaat Formu’ doldurulması gerekmekte.