Sakarya Büyükşehir gençlere ‘ateşe müdahaleyi’ öğretti

Sakarya Büyükşehir gençlere ‘ateşe müdahaleyi’ öğretti
Sakarya Büyükşehir Belediyesi, istekli takımlar ve gençlere sunduğu yangın eğitimi programı kapsamında Tekirdağ’dan gelen 40 kişilik genç kümeye yangın söndürme, yanıcı unsurlara yaklaşım ve ekipman kullanımı konusunda evvel kelamlı eğitim verdi, sonra toprakta ise alevlerin ortasında uygulama tekniklerini gösterdi.  

SAKARYA (İGFA) - Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, bilhassa sıcaklığın azamî noktalara ulaştığı yaz mevsiminde büyük bir hassasiyet gösterilmesi gereken yangına müdahale bahsiyle ilgili sorumluluk alarak kıymetli adımlar atıyor.

Öğrencilere, gençlere, fabrika çalışanlarına ve kurum çalışanlarına eğitim veren Büyükşehir İtfaiyesi, Sakarya’da vatandaşların yangın konusunda daha şuurlu davranması için büyük gayret gösteriyor.

Son olarak Tekirdağ’dan gelen 40 kişilik gencin yer aldığı “AnadoluyuzBiz” projesinin gönüllülerine Serdivan Gençlik Merkezi’nde teorik ve uygulamalı bir yangın eğitimi verildi.

18-23 yaş aralığında olan gençler Büyükşehir’in uzman gruplarından yangın anında yapılması gerekenler, yanıcı-yakıcı unsurlara yaklaşım kuralları, yangının en kısa müddette söndürülmesi tekniği, yangının çeşitleri ve söndürme ekipmanlarının kullanımı konusunda ayrıntılı bir eğitim aldı.

KONTROLLÜ ATEŞ

Önce toplantı salonunda teorik eğitim gören gençler, daha sonra Büyükşehir İtfaiyesi’nin yerdeki uygulamalı eğitimine katıldı. Alanda denetimli bir biçimde ateş yakıldı. Gençler, yetkililerin denetiminde ateşi söndürmek için ataklar yaptı. Yangına müdahale konusunda yanlışsız bilinen yanlışlar uygulama esnasında anlatıldı.

Gençler anlatımlar ve uygulamalı eğitimler sonunda yakılan denetimli ateşi, öğrendikleri tekniklerle başarılı bir biçimde söndürdü. Daha sonra ise yangın tüpü ve yangın söndürme ekipmanlarının kullanımı konusunda toprakta çalışma yapan 40 kişilik genç kümesi, hakikat bir yangın şuuru kazanma fırsatı buldu ve Büyükşehir’e teşekkür etti.

İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İl dışından gelen genç kardeşlerimizle yapılan bu eğitimde eksik ya da yanlışlı bilinen tüm bilgileri doğrularıyla anlattık. Sakarya’da yaşayan her bir vatandaşımızın hakikat bir yangın şuuruna sahip olması, 7 gün 24 saat ateşle uğraş eden savaşçılarımız için de ehemmiyet arz etmektedir. Bu niyetle memleketimizden yahut Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşlarımıza yangın söndürme, yangına yaklaşım kuralları ve yangın çeşitleriyle ilgili eğitimler vermeye devam ediyoruz. Yangın şuuru beşere ve tabiata hayat demektir”