Sakarya yeni fikirlerin peşinde

Sakarya yeni fikirlerin peşinde
Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen “Afet Vaktinde Sürdürülebilir Ulaşım Fikir Maratonu” programı gerçekleştirildi.

SAKARYA (İGFA) - Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen ve Hollanda Yaratıcı Sanayiler Fonu Programı tarafından desteklenen Dizaynla Yardım Çalıştayı gerçekleştirildi.

“Afet Vaktinde Sürdürülebilir Ulaşım Fikir Maratonu” isimli programda Sakarya’da afet vaktinde ulaşımı devam ettirmek için acil durumda bisiklet kullanımını yaygınlaştırma noktasında fikir maratonu gerçekleştirildi.

Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nın öncülük ettiği projeye Belçika’dan Artgineering Ofis Yöneticisi Stefan Bendiks, Hollanda’dan Sustainable Solutions (Sürdürülebilir Çözümler) şirketi kurucusu Dirk de Jager ve Novusens Akıllı Kentler Enstitüsü kurucu ortakları Berrin Benli ve Melih Gezer’in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi daire liderleri ve mahallî kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Nazik ziyaretleri için teşekkür ederek kelamlarına başlayan Lider Aziz, “Göreve geldiğimiz günden itibaren kentimizin bisiklet kullanımı noktasında tüm çalışmalarımızı seferber ettik. Birçok milletlerarası tertiplere mesken sahipliği yaptık. Artık ise “Dünya Bisiklet Şehri” olarak çok farklı bir projeyi daha kentimizle tanıştırıyoruz. Hepimiz biliyoruz ki 6 Şubat’ta gerçekleşen zelzele ile birlikte bisiklet kullanımının ne kadar değerli olduğunu çok daha yeterli gördük. Bugün burada yurt dışından gelen paydaşlarımızın da iştirakiyle birlikte tüm afet durumlarında kentimizde uygulamak üzere bisiklet kullanımını yaygınlaştırma ve geliştirme noktasında fikir maratonu düzenledik. Başta zelzele olmak üzere tüm afetlere karşı acil durumlarda bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve kentsel hareketliliği sağlamak noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah kısa vakit içerisinde projelerimizi hayata geçireceğiz” biçiminde konuştu.

AFET ANINDA KENTSEL HAREKETLİLİK DEVAM EDECEK

Başkan Ulu konuşmasının devamında,“Amacımız afet anında ve sonrasında bisikleti temel alarak kesintisiz ulaşım sağlamak ve farkındalık oluşturmaktır. Fikir maratonunda çıkan farklı fikirlerden biri Turuncu Bisiklet kiralayanlara afet gönüllüsü eğitimi verilerek afet vaktinde turuncu bisikleti ile çalışmalara iştirakini sağlamak formundadır. Bugün burada iştirakçiler ikiye ayrılarak afet sonrasında bisiklet temelli kamusal alan tasarımı üzerine fikir alışverişinde bulunarak ortaya farklı fikirlerin çıkması sağlanmıştır. Hayli verimli geçen fikir maratonu için tüm iştirakçilerimize teşekkür ediyor, projemizin kentimize iyi olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.