Sakarya'da afet timinden nefes kesen tatbikat

Sakarya'da afet timinden nefes kesen tatbikat
Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin arama kurtarma timi, gerçekleştirilen nefes kesen bir eğitim tatbikatıyla şiddetli yerde arama kurtarma, yaralıya hayati birinci müdahale ve yaralı sevki mevzularında eğitim aldı.

SAKARYA (İGFA) - Büyükşehir Belediyesi, bir müddet evvel bilhassa sel, yangın ve zelzele bölgelerinde etkin misyon alana İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesindeki Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kurtarma Ekibi’ni kamuoyuna duyurmuştu.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan ve bu tim içerisinde istekli olarak vazife alan afet timi, faaliyetlere başladığı birinci günden itibaren Kahramanmaraş merkezli zelzeleden etkilenen 11 kentte yaptıkları başarılı operasyonlarla birçok vatandaşın hayatını kurtardı.

Sakarya içinde ve civar bölgede yaşanan afetlerde ve kayıp olaylarında etkin misyon alan 65 üyeden oluşan arama-kurtarma takımının 20 üyesi SerdivanÇubuklu’da güçlü bir yerde nefes kesen bir eğitim tatbikatına imza attı. Dere yatağı üzerinde ve dağlık yerde kayıp bir olay için arama-kurtarma tekniklerini uygulayan takım üyeleri, bulunan yaralıya hayat kurtaran birinci müdahaleyi dere yatağında yaptı.

NEFESLER TUTULDU

Ayrıca, yaralının sedyeye alınması, taşınması ve 112 gruplarına teslim edilmesi konusunda tüm yanlışsız teknikleri bu eğitimde bir kere daha deneyim eden takım üyeleri, tatbikat sırasında nefeslerin tutulduğu anlara şahitlik etti. Lider Ekrem Yüce’nin talimatıyla muhtemel afet, kaza ve kayıp durumlarında öncelikli olarak Sakarya’da can kayıplarının en aza indirilmesine katkı sunmak için kurulan tim, güçlü bir altyapıyla bölgedeki kentlerde de değerli operasyonlara katılıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, eğitimlerin devam edeceği belirtildi.