Sakarya'ya Bulgaristan'dan yeni kardeş... Varbitsa, yeni iş birliklerini oluşturacak

Sakarya'ya Bulgaristan'dan yeni kardeş... Varbitsa, yeni iş birliklerini oluşturacak
Sakarya ile Varbitsa ortasında Kardeş Kent Protokolü Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen merasimle imzalandı.

SAKARYA (İGFA) - Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Bulgaristan’ın Şumlu vilayetine bağlı Varbitsa Belediyesi ortasında kardeş kent protokolü imzalandı.

Bu yılın ocak ayı meclis toplantısında Varbitsa Belediyesi ile kardeş kent protokolü yapılması için meclis onayı alınmıştı. Meclis onayından sonra Varbitsa’dan gelen heyet Sakarya Büyükşehir Belediyesinin kent genelinde hayata geçirdiği projeleri ziyaret ederek yerinde inceledi.

Düzenlenen protokol merasimine Varbitsa Belediye Lideri Merdin Bayram, Meclis Lideri Kadir Hasan, Varbitsa Genel Sekreteri KiymetUzunova, Belediye Lideri Yardımcısı Aysel Rıfat, Sakarya Balkan Göçmenleri Derneği Lideri Erdinç Bilaloğlu, Damızlık Birliği Lideri Hakan Candemir, büyükşehir bürokratları ve basın mensupları katıldı.

Varbitsa Belediye Lideri Merdin Bayram, “Öncelikle liderime ve meclisinize bizim için bu türlü kıymetli bir kararı aldığı için gönülden teşekkür ederim. Sakarya’nın nüfusu 1 milyondan fazla biz ise 15 bin nüfusa sahibiz. Karadeniz’e çok yakın olan tarım ve orman bölgesinde bir ilçeyiz. 200 dönüm ormanımız 500 dönüm tarlamız var. Bu bahiste ortak projeler üretmek ve yürütmek, tarım konusunda meyve zerzevat konusunda işbirliği yapmak için bu protokole imza atıyoruz. Her iki kent için güzel olsun” dedi.

KARDEŞ KENTLER SAYESİNDE UZAKLAR YAKIN OLUYOR

Tüm konukları Sakarya’da ağırlamanın memnunluğunu yaşadıklarını söz ederek kelamlarına başlayan Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Aziz, birlikten kuvvet doğacağını belirtti.

Başkan Aziz, bilgi ve deneyim paylaşımıyla mahallî idare çalışanlarının eğitimi ve uzmanlıklarının arttırılması alanlarında iş birliği yapılacağını belirterek, "Aynı hassasiyetle çalışmalarımızı Varbitsa Belediyemiz ile birlikte “Kardeş Kent” olarak gerçekleştireceğiz.Bu ortak çalışmalar, günümüz dünyanın gelişmiş kentleri olma yolunda bizlerin daha acele hareket etmesini sağlayacak ve gücümüzü yanlışsız halde, gerçek tarafa kullanmamıza vesile olacaktır.Varbitsa Belediyesi ile kuracağımız bağlantıların hoş sonuçlar ortaya çıkaracağını temenni ederek protokolümüzün güzel olmasını diliyorum” diye konuştu.