Salça ihracatındaki kısıtlama huzursuz ediyor... Kısıtlama kaldırılmalı!

Salça ihracatındaki kısıtlama huzursuz ediyor... Kısıtlama kaldırılmalı!
Salça ihracatına getirilen kısıtlamanın ihracatçı firmaları, yıllarca büyük emeklerle kazandıkları pazarları kaybetme riskiyle karşı karşıya getirdi. Kesim temsilcileri Türkiye’nin artan ihracat potansiyelinin de değerlendirilemediğine dikkati çekti.

ANKARA (İGFA) - Kısa ismi SALKONDER olan Salça, Dondurulmuş ve Konserve Besin Sanayicileri Derneği Lideri Hakan Turan, 2023 döneminde domates ekim alanların geçen yıla kıyasla yüzde 45 artmasına karşın kota limitinin yaklaşık birebir kalmasının piyasada kıymetli problemlere yol açacağına dikkati çekti.

Bu durumun, salçalık domates alım fiyatlarında kıymetli düşüşlere yol açacağını belirten Turan, “Türkiye 2022 döneminde salçalık domates ekim alanları 33 bin hektar iken 2023 dönemi 48 bin hektara ulaştı. 2023 yılı rekoltesi hem iç piyasa hem de ihracat için kafidir. Kısıtlama nedeniyle firmalar üretime düşük kapasite ile devam ediyor. Bu durum hem istihdam üzerinde olumsuz bir tesir yaratıyor, hem de özgür piyasa domates satış fiyatları kontrat fiyatlarının çok altında seyrediyor. Eserler ya tarlada kalacak ya da çiftçiler büyük ziyan edecek. Bu periyotta Türkiye’nin artan ihracat potansiyeli de değerlendirilememektedir” dedi.

SALKONDER Lideri Hakan Turan, devam eden salça ihracat kısıtlamasına yönelik şu değerlendirmelerde bulundu:

“Salça ihracatı için Ağustos 2022-31 Temmuz 2023 için geçerli olan kısıtlama kararının kaldırılmasını beklerken, Türkiye toplamında azamî 200 bin ton ihracat limiti açıklanmasını hüzün ile karşıladık. Bir evvelki yıl getirilen kısıtlamaya yıllık kümülatif kıymet olarak bakılırken, bu kere aylık bazda kota belirlendi ve aylar ortasında geçiş yapılmasına da imkan verilmedi. Firmalarımız ilgili ayda tanınan kota ölçüsü kadar ihracat yapamazsa o ölçü haklarından siliniyor. Kota dağıtımında uygulanan formülün daha adil olması ve kesimi ziyana uğratan bu uygulamanın gözden geçirilmesi için haklı müracaatlarımızı Bakanlıklarımıza iletmeye devam ediyoruz.”

“İÇ PAZARDA TALEP YÜZDE 4 DARALDI”

İç pazarda 2022 Eylül ayından itibaren raf satış fiyatlarının artmayıp bilakis düştüğünü, stok fazlalığı nedeniyle iç pazar talebinin bir evvelki yıla nazaran yüzde 4 daraldığını belirten Turan, yeni getirilen aylık bazda kısıtlama uygulamasının ihracatçı firmalara büyük zorluklar getireceğini ve tanınan haklarını da kullanılamaz hale geleceğini söyledi. İhracatçı firmaların, yıllarca büyük emeklerle kazandıkları pazarları ve müşterileri kaybetme riskiyle karşı karşıya bulunduğunu belirten Turan, müşterilerin eser taleplerinin karşılanamaması münasebetiyle pazar kaybı yaşanmasından tasa ettiklerini belirtti.