Selden tarlaları ziyan gören çiftçilere Kocaeli dayanağı

Selden tarlaları ziyan gören çiftçilere Kocaeli dayanağı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sel felaketi hasebiyle vilayet genelinde yaklaşık 3 milyon metrekarelik tarlaları ziyan gören çiftçilere tamamı hibe yem bitkisi tohumu ve gübre dayanağı kapsamında eserleri teslim edildi.

KOCAELİ (İGFA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çok yağışlar nedeniyle yaşanan sel felaketinden tarlaları ziyan gören çiftçilere yüzde 100 hibe organomineral taban gübresi ve yem bitkisi tohumu dayanağı verdi.

Bu doğrultuda çiftçilere eserleri, bulundukları kırsal mahallelerde teslim edildi. Üreticiler, dayanaktan ötürü Lider Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’ın toplumsal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, geçtiğimiz günlerden çok yağışlar nedeniyle meydana gelen afetten ziyan gören üreticilere, tamamı hibe gübre ve tohum takviyesi vereceklerini bildirmesinin akabinde, Muhtarlık İşleri Dairesi Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğü grupları harekete geçti.

GÜBRE VE TOHUMLAR TESLİM EDİLDİ

Ekipler, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan hasar tespit tutanağında ismi olan çiftçileri tespit etti. Tutanağı beyan eden çiftçilere, gübre ve tohumları, bulundukları kırsal mahallelerde imza karşılığında A Grubu gruplarınca teslim edildi. Üreticilere, toplamda tamamı hibe 2770 paket organomineral taban gübresi ve yem bitkisi tohumu verildi. Üreticiler, çiftçi dostu olarak gördükleri Lider Büyükakın’a, her vakit yanlarında olduğu için teşekkür etti.

Kocaeli Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan tespitlere nazaran, vilayet genelinde çeşitli zerzevat, mısır, fındık, arpa ve buğdayın ekili olduğu yaklaşık 3 milyon metrekare tarla selden ziyan görmüştü. Kandıra Hacışeyh Mahalle Muhtarı Muharrem Ercan, Lider Büyükakın’ın selden ziyan gören çiftçilere gübre ve tohum takviyesi vermesinden ötürü üreticilerin keyifli olduğunu söyledi. Köyde fındıkçılık ve hayvancılık yapıldığını, yetiştirilen arpa, buğday ve mısırın da hayvanlara yem olarak verildiğini belirten Ercan, “Köyümüzde selden ziyan gören çiftçilerimize gübre ve tohumları dağıtıldı. Tahir Liderimizden Allah razı olsun, hizmetlerinden çok mutluyuz. Dayanakların devamını bekliyoruz” dedi.