Selzede çiftçilere Kocaeli'den takviye

Selzede çiftçilere Kocaeli'den takviye
Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, yaşanan sel felaketi nedeniyle tarlaları ziyan gören çiftçilere tamamı hibe yem bitkisi tohumu ve gübre takviyesi muştusu verdi

KOCAELİ (İGFA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çok yağışlar nedeniyle yaşanan sel felaketi nedeniyle tarlaları ziyan gören çiftçilere takviye verme kararı aldı.

Başkan Tahir Büyükakın, toplumsal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, afetten ziyan gören üreticilere yüzde yüz hibe yem bitkisi tohumu ve gübre dayanağı verileceğini açıkladı.

Karar kapsamında afetten ziyan gören çiftçilere karşılıksız gübre ve tohum dayanağı verileceğini kaydeden Lider Büyükakın, selden ziyan gören çiftçilere yapılacak dayanağı, toplumsal medya hesabından duyurdu. Büyükşehir olarak her vakit çiftçilerin yanında olduklarını söz eden Lider Büyükakın, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan hasar tespit tutanağını beyan eden çiftçilere, tamamı hibe yem bitkisi tohumu ve organomineral taban gübresi dayanağı sağlayacaklarını bildirdi.

ÜRÜNLERİN DAĞITIMINA HAFTAYA BAŞLANACAK

Muhtarlık İşleri Dairesi Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğü takımları, tarlaları hasar gören çiftçilerin talep etmeleri halinde, eserlerini bulundukları bölgelere götürerek teslim edecek. Hasar tespit tutanağını ibraz eden çiftçilere, tamamı hibe gübre ve yem bitkisi tohumunun dağıtımına önümüzdeki günlerde başlanacağı bildirildi.

Hatırlanacağı üzere, Kocaeli Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılan tespitlere nazaran, vilayet genelinde çeşitli zerzevat, mısır, fındık, arpa ve buğdayın ekili olduğu yaklaşık 3 milyon metrekare tarla selden ziyan görmüştü.