Şenlik Talas'ta bayanlar matinesi

Şenlik Talas'ta bayanlar matinesi
Kayseri'nin Talas Belediyesi’nin Cumhuriyetin 100. Yılına özel olarak yıl uzunluğu düzenleyeceği ‘Festival Talas’ etkinliklerinin birincisi olan ‘Kadınlar Matinesi’ gerçekleşti.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri'nin Talas ilçesinde bayanlar tarafından ağır ilgi gören aktiflikte Başrollerini Demet Akbağ ve Ehil Dikinciler’in paylaştığı ‘Nadide Hayat’ sineması gösterildi.

Gezegen toplumsal tesiste yapılan tertipte bayanlar hem toplumsallaştı hem de bayanların ayakta kalma kıssasını bahis edinen ‘Nadide Hayat’ sinemasıyla farklı vakit geçirdi.

Program öncesi kürsüye gelerek konuşma yapan Lider Yalçın, bayanların hayattaki yerlerine ve değerine değindi. Bayanların güçlü olması gerektiğini belirten Lider Yalçın, Kurtuluş Savaşı üzere kıymetli anlarda daima bayanların yükü omuzladıklarını belirtti.

“KADINLAR ÖRNEK ALACAĞIMIZ KİŞİLER”

Başkan Yalçın şunları söyledi: “Bizim gençlik yıllarımızda bayanlar matinesi olurdu, matinede bayanlar bir ortaya gelirler, kültürel etkinlikler olur, sinema izlerlerdi sonrada akşam onlar hakkında sohbet ederlerdi. Kentin bir ortaya gelebilmesi için uygun etkinliklerdi. Bugün de nostalji olsun diye ismine bayanlar matinesi dedik lakin aslında bugün burada bir sinema seyredeceğiz. Bu sinema, bir bayanın kendi ayağının üzerinde durmasının sineması. Hayatımızda kimi badireler olabilir, birtakım imkanlardan uzak olabiliriz ancak kendi ayaklarımızın üzerinde durmamız gerekiyor. İşte bu sinemada de bu anlatılıyor. Neden bu sineması paylaşmak istedik? Zira başroldeki bir hanım. Birebir vakitte da bu hanımın kaybettiklerinin yanında gençlere örnek olacak biçimde kendi hayatını muvaffakiyete kavuşturmasının sineması. Bayanlarımız, annelerimiz memnun olursa herkes keyifli olur. Çocuklarımız memnun olur. Bir vakitler Kurtuluş Savaşı’nı bayanlar taşıdı sırtında. Ailenin kazanımlarını hem hanımlarımız sırtında taşıdı. Onun için hanımların ‘Benden geçti’ demeye hakkı yok diye düşünüyorum. Zira hanımlar sahiden bizim en örnek alacağımız bireyler.”