Sıhhat çalışanları iş bırakma hareketini sürdürüyor

Sıhhat çalışanları iş bırakma hareketini sürdürüyor
19 Sendika 2 Aile Hekimliği Federasyonu olmak üzere toplam 21 STK’nın birleşimiyle kurulan kısa ismi SABİM olan Sıhhat ve Toplumsal Hizmet Birlik ve Çaba Platformu, nitelikli sıhhat hizmeti için dün başladığı iş bırakma aksiyonunu bugün de sürdürüyor.

ANKARA (İGFA) - İş bırakma aksiyonu münasebetiyle ortak açıklama yapan Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Birlik ve Gayret Platformu (SABİM) Üyeleri, sıhhat çalışanlarının haklarını alana kadar çabaya devam edeceklerini söyledi.

2 Ağustos’ta Ankara Etlik Kent Hastanesi önünde açıklamada bulunan Birlik ve Dayanışma Sendikası Ankara Temsilcisi Dr. Burhan Güçlü, sıhhat çalışanlarının can güvenliklerinin tehlikede olduğunu söyledi.

Dr. Güçlü, 2010 yılından bu yana sayısız muvaffakiyet elde etmiş aile hekimliği uygulamasının liyakatsiz eller sebebiyle geriye gitmeye devam ettiğine dikkati çekerek, "5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu'nu düzenlemek yerine 657 sayılı Kanuna nazaran ceza verilerek anayasal haklar görmezden geliniyor, liyakatsizlik ve arka niyet, idaredeki tesir alanını giderek artırıyor. Tırnak makasıyla AVM'lere dahi girilemeyen bir vakitte, silahla polikliniğe girip sağa sola ateş edebilen şahıslarla iç içeyiz. Şiddetin gölgesinde hizmet üretmeye çalışırken, her an bu silahtan çıkan bir kurşunla, hatta başımıza indirilen bir oksijen tüpüyle, gelecek bir bıçak darbesiyle ölebiliriz. Şiddeti engellemek için yalnızca kanunların kâfi olmayacağını biliyoruz. Rant alanına dönüştürülen ve kışkırtılan sıhhat talebi, hürmetin yok edilmesi, eksik istihdamla verilmeye çalışılan hizmet, sanal kuyruklar, 5-10 dakika muayene süreleri… Şiddeti üreten, bu sistemin kendisi, biliyoruz" diye konuştu.

BALIKESİR'DE DE EBE HEMŞİRELER İŞ BIRAKTI

Bu ortada Balıkesir Vilayet Sıhhat Müdürlüğü önünde açıklamada bulunan Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Sekreteri Ebe Ayten Erdoğmuş, “Aile Sıhhati çalışanı ebe hemşire arkadaşlarımızın sistemle ilgili önemli dertleri var.” dedi.

Erdoğmuş, hiçbir sonu belirli olmayan ve yeni çıkacak bir uygulama yönetmeliği ile düzenlenecek olan unsurlarda Aile Sıhhati Çalışanı ibaresinin de Aile Sıhhati Ebe –Hemşiresi olarak değiştirilip açık ve net formda misyon tanımlaması düzenlemesinin Aile Hekimliği sistemine Aile Sıhhati Çalışanları açısından daha profesyonel bir vizyon getireceğini düşündüklerini belirterek, "Toplumun sıhhatini muhafazayı hedefleyen vazifemizin en değerlilerinden bir tanesi olan ve pandemide daha da âlâ anlaşılan bağışıklama hizmetlerinin başarılı olmasında, anne ve bebek mevt oranlarının düşerek dünya standartlarında yer almamızda en büyük yükü canla başla yapıtık ve yapmaya devam ediyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar içerisinde % 98 inin bayan olduğu bir meslek kümesi olan Aile Sıhhati Ebe Hemşireleri ağır bir geçim düşüncesi içindedir.” diye konuştu.