Sıhhat çalışanlarına 'Koca'man müjde

Sıhhat çalışanlarına 'Koca'man müjde
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, tıp hekimi olmayan sıhhat çalışanlarının maaş yükseltmesinde hekim maaşlarında rastgele bir kayba yol açmayacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından paylaşım yaparak, "Tıp hekimi olmayan sıhhat çalışanlarımıza yapılan taban ödemenin daha evvel düşük kaldığı, artık bunun da yükseltileceği konusunu gündeme getirdik. Bu ödemenin ‘teşvik havuzundan’ yapılacağı, hasebiyle tabipler için kayba yol açacağı yanılsamasına yol açacak kimi tezler ortaya atıldı. Üzücü. Ve şaşırtan. Zira uzun müddettir bilinmesi gerektiği üzere, taban ödeme, teşvik ödemesini etkileyen bir ödeme formu değildir. Mahsuplaşma, Beyaz Reform’la 17 Ağustos 2022’de tarihe karışmıştır. Taban ödeme teşvikten farklı hesaplanmakta, direkt her ayın 15’inde, maaş ve sabit ödemeyle birlikte tek bordroda gösterilerek yapılmaktadır" sözlerini kullandı.

"BİZ GERÇEĞE VE İŞİMİZE BAKALIM"

Bir meslek kümesi için yapılan güzelleştirmenin öteki meslek kümesinin aleyhine olamayacağını belirten Koca, "Sağlık hizmetlerinde bir gereksinim, bir mecburiyet ve de ahlaki gereklilik olan sıhhat meslek kümelerinin çalışma ahengini bozacak her türlü yaklaşım etik dışıdır. Bir sıhhat meslek kümesi için planlanan güzelleştirmenin başka bir meslek kümesinin aleyhine olması ise esasen düşünülemez. Biz bunları uzun uzun konuşmuştuk. Biz gerçeğe ve işimize bakalım. Önümüzde, Beyaz Reform’un beklenen yeni devri var" tabirlerine yer verdi.