Son artırımlarla minimum fiyat eridi! Vatandaşlar yorumladı...

Son artırımlarla minimum fiyat eridi! Vatandaşlar yorumladı...
Minimum fiyata son yapılan artırımdan sonra temel gereksinimler dahil birçok eser ve hizmete peş peşe artırım gelmeye devam ediyor. ÖTV, MTV, akaryakıt, ekmek artırımları derken kimse taban fiyata yapılan artırımı cebinde hissedemedi. Vatandaşlar, son artırımları ve olması gereken minimum fiyat beklentilerini lisana getirdi.

İlminur ATÇI - Musa YEŞİLDAĞ - Herkes Duysun / BURSA (İGFA) - Bazı mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 8’lik KDV oranının yüzde 10'a, yüzde 18’lik KDV oranının ise yüzde 20'ye yükselmesinden sonra zati peş peşe gelen artırımlara yenileri de eklendi.

Peki vatandaşlar bu artırımlardan sonra minimum fiyatla geçinebiliyor mu? Son artırımlardan sonra taban fiyat ne kadar olmalı?

Herkes Duysun mikrofonuna değerlendirmede bulunan vatandaşlar, KDV oranlarının artmasının akabinde gelen artırımlardan sonra alım gücünün düştüğünü söyledi. Vatandaşlar, minimum fiyatın en az 15 bin TL olması gerektiğini belirtti.

https://youtu.be/xrn95GXe9pw

“BİR SARMALIN İÇİNDEYİZ”

Asgari fiyatın ne kadar olacağının bir değeri olmadığını söyleyen vatandaş, “Bir sarmalın içindeyiz. Değerli olan satın alma gücümüz.” dedi.

Son artırımlardan sonra taban fiyatı ister 20 bin lira, isterlerse 30 bin lira yapsalar da rastgele bir şeyin değişmeyeceğini öne süren öbür bir vatandaşımız, “Alım gücünün artması lazım. Bir milyon verseler de bir konut bile alamıyorsun” sözlerini kullandı.

“700 DOLAR CİVARINDA OLMALI”

Asgari fiyatın devlet tarafından 500 dolar ile sonlandırıldığını lakin bu fiyatın yetmeyeceğini tabir eden bir vatandaşımız, “Yaptıkları artırımlarla minimum fiyat 500 doların altında kaldı. Dolara endeksli olarak yaşamıyoruz ancak en az 700 dolar civarında olmalı diye düşünüyorum.” dedi.