Taban çamurunda durum tespiti... Biyoçeşitliliğe tesiri araştırılıyor

Taban çamurunda durum tespiti... Biyoçeşitliliğe tesiri araştırılıyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Taban Çamurunun öncesi ve sonrası için İzmit Körfezi Doğu Baseni Denizel Biyoçeşitliliğin Ortaya Çıkarılmasına devam ediyor.

KOCAELİ (İGFA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nin etrafını arıtma tesisleriyle donatarak körfezi gri bir imajdan kurtardı. Artık ise Türkiye’nin en büyük etraf projesi olan Taban çamuru paklığına başlayan Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Üniversitesiyle birlikte İzmit Körfezinde biyoçeşitliliğin belirlenmesi çalışmasını sürdürüyor.

İzmit Körfezi Doğu Baseni Taban Çamuru Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertarafı projesi kapsamında İki etaptan oluşan paklık çalışmasının birinci etabı kapsamında doğu baseninde 1 milyon 225 bin metrekare alanda toplam 8 milyon ton çamur çıkarılacak.

Büyükşehir Belediyesi taban çamuru temizliğinin İzmit Körfezi’ne katkıları ve ileri devirlerde olası olumlu tesirlerinin ortaya konması maksadıyla bölgede Biyoçeşitlilik Durumunun Tespitine Yönelik Çalışmalarına da devam ediyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesiyle birlikte yapılan ‘Denizel Biyolojik Çeşitliliğin Tespiti Projesi’ kapsamında İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesine ilişkin 'Yunus-S' isimli araştırma gemisi İzmit Körfezi’nde belirlenen noktalardan örnekleme çalışmaları yaptı.

HER AY KÖRFEZDE ÖRNEKLEME

Dip çamuru çekilecek alanda 3 örnekleme noktası ve çalışma alanının dışarısında 1 adet referans örnekleme noktası belirlendi. 4 noktada yapılan çalışmalarda, deniz suyundaki değişken parametreler, besin tuzları, klorofil-a, bakteriyolojik tahliller, fitoplankton tahlilleri, zooplankton tahlilleri, balık ve bentik organizma çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarla mevcut denizsel biyoçeşitliliğin ortaya çıkarılması amaçlandı. Taban çamurunu çekme süreci öncesinde yürütülen çalışmalar çamurun çekildiği periyot ve sonrasını da kapsayacak formda ileriki devirlerde de tekrarlanacak.

İstanbul Üniversitesi Dr. Öğretim üyesi Uğur Uzer, proje kapsamında İzmit Körfezi iç bölgesinde 4 adet istasyon belirlediklerini belirterek, "Her ay gelerek belirlenen noktalardan örnekler alıyoruz. Birinci evvel CTD aygıtı ile taban bölgesinden yüzeye kadar olan su kolonunda çözünmüş oksijen, pH, tuzluluk, sıcaklık ve geçirgenlik pahalarını ölçüyoruz. Daha sonra taban suyundan ve yüzey suyundan örnekler alarak bakteri çeşitliliği ve yoğunluğu tespit ediyoruz. Yeniden birebir formda su örneği alarak plankton çeşitliliği ve yoğunluğuna bakıyoruz. Örnekleme sistemi ile taban bölgedeki canlıların çeşitliliği ve dağılımına bakıyoruz. Bunları aylık olarak yapıyoruz. Çalışma sonucunda çamur temizlenmeden evvelki durumu ve çamur temizlendikten sonraki duruma bakacağız” diye konuştu.