Tarım kampı öğrencilerinden Bodrum Belediyesi'ne ziyaret

Tarım kampı öğrencilerinden Bodrum Belediyesi'ne ziyaret
Bodrum Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Garaova Gençlik ve Tarım Kampı iştirakçileri, Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras’ı makamında ziyaret etti.

MUĞLA (İGFA) - 2023 yılı 4’üncü Devir Gençlik ve Tarım Kampının son gününde Muğla'ya bağlı Bodrum’daki tarihi ve turistik yerleri gezen öğrenciler, Belediye Lideri Ahmet Aras’ı makamında ziyaret etti. Kampa nereden katıldıklarını ve kamp sürecinde yaşadıklarını anlatan iştirakçiler, Bodrum Belediyesi’ne ve Lider Ahmet Aras’a teşekkür etti.

Gençlerin bir haftalık süreçte yaşadıklarını, fikir ve tekliflerini dinleyen Lider Ahmet Aras, Gençlik ve Tarım Kampı projesinin çok kıymetli olduğunun altını çizerken şunları söyledi: “Hem Türkiye’nin her yerinden hem de çeşitli üniversitelerden gelen iştirakçiler, buradaki mahallî halk ile bütünleşiyorlar, bölgeyi tanıyorlar. İsmail Hakkı Tonguç Tarım Okulumuz Köy Enstitülerinin bir gibisi, eğitim açısından alışılmış ki biz onu yapamayız da dedik ki en azından ona bir atıf yapalım. Anadolu’nun her yerinden gelen arkadaşlar, burada kaynaşıyor ve ortaya da hoş bir ortam çıkıyor. Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.”

2021 Temmuz ayında birincisi gerçekleşen Garaova Gençlik ve Tarım Kampına bugüne kadar Türkiye’nin farklı üniversitelerinde tahsil gören ve mezun olan 450 öğrenci katıldı. Bölgenin ziraî faaliyetleri başta olmak üzere tarihi ve turistik değere sahip bölgeleri gezilerek Bodrum’un farklı istikametini gençlere aktardıklarını belirten Bodrum Belediye Lider Yardımcısı Tayfun Yılmaz, tarım kampı çalışmalarına öğrenciler dışında farklı sivil toplum örgütleriyle de devam ettiklerini söyledi. Öğrenciler dışında bugüne kadar 310 kişinin de çeşitli sivil toplum örgütleriyle tarım kampında bir ortaya geldiğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde hasadı yapılan lavantaların distilasyon merkezinde lavanta yağı üretimini de deneyimleyen gençlere, uygulamalı ve teorik eğitimlerin sonunda sertifikalarını Lider Yardımcısı Tayfun Yılmaz teslim etti.

Kampa katılan hoş sanatlar fakültesi öğrencileri öncülüğünde kamp alanındaki binaların kimilerine da Bodrum'a mahsus fotoğraflar çizildi. Bodrum Belediyesi’nin ziraî kalkınma atılımı kapsamında tarım ve üretimin ehemmiyetine dikkat çekmek ve gençlerde farkındalık yaratmak maksadıyla başlatılan ve bu yıl da devam eden kampta sürdürülebilir tarım, tıbbi ve aromatik bitkiler, tohumculuk, arıcılık, örtü altı yetiştiriciliği, temel besin güvenliği ve hijyeni, temel bitki muhafaza üzere pek çok hususta ziraat mühendisleri ve akademisyenler tarafından eğitim veriliyor.

Her periyodunda ağır müracaat talebinin olduğu Gençlik ve Tarım Kampında kurulan tek kişilik çadırlarda barınma, sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği ile öbür muhtaçlıklar, Bodrum Belediyesi tarafından karşılanıyor.