Tiktok'ta Fenomenlerle Kara Para Aklayan Çete Çökertildi

Tiktok'ta Fenomenlerle Kara Para Aklayan Çete Çökertildi
İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, TikTok üzerinden kara para aklama faaliyetlerine yönelik yeni bir operasyon düzenledi. Yapılan incelemeler sonucunda, şebekenin sosyal medya fenomenleriyle birlikte TikTok'u 1,2 milyar lira zarara uğrattığı tespit edildi ve bu soruşturma kapsamında 120 kişi gözaltına alındı. İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, TikTok platformunda yayınlanan videoları incelerken, yapılan konuşmalardan şüphelenerek harekete geçti. Para gönderen hesapları araştıran ekipler, bu hesapların yayıncılarla anlaşmalı olduğunu belirledi. Kredi kartı bilgilerinin çalındığı veya kopyalandığı tespit edilen para gönderme işlemlerini inceleyen ekipler, yayıncılar ve para gönderenler arasındaki 4 binden fazla banka hesap hareketini detaylı olarak inceliyor.

TikTok Fenomenleri Yardım Etmiş! 

Yapılan araştırmalar sonucunda, bu hesaplara 1,2 milyar lira tutarında para akışı olduğu tespit edildi. Ekipler, şüphelilerin TikTok platformunda "Jeton" adı verilen bir tür sanal parayı alabildiklerini ve daha sonra bir kez olmak üzere bu jetonu iade edebildiklerini, ancak aldıkları jetonu sadece anlaşmalı oldukları fenomenlere gönderdiklerini belirledi. Fenomenler ise parayı önceden belirlenen hesaplara aktararak yardımcı oluyordu. TikTok, jetonun iadesi için para talep ettiğinde fenomenler parayı harcadıklarını ve iade edemeyeceklerini belirttiğinde, TikTok bu iadeleri kendi hesabından gerçekleştirdi.

120 Şüpheli Gözaltında! 

Polis, para akışının anlaşmalı kişiler arasında gerçekleştiğini ve TikTok'un 1,2 milyar lira zarara uğratıldığını tespit ettikten sonra, söz konusu şüphelilere yönelik bir operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında 37 ilde eş zamanlı baskın düzenlenirken 120 şüpheli gözaltına alındı. Operasyon sonrasında şüphelilere ait olduğu tespit edilen 82 bin lira, 17 bin 300 dolar ve 6 bin 650 euro nakit para, 2 ruhsatsız silah, 1 kuru sıkı tabanca, 93 fişek, 32 daire, 9 arsa, 6 iş yeri ve 1 villa ile 38 otomobil, 14 şirkete ait ortaklık payları, bin 700 banka hesabı ve kripto varlık hesapları, bir miktar uyuşturucu ve uyarıcı madde ve çok sayıda dijital materyale el konuldu.