Trakya Birlik 2023/2024 Ayçiçeği Üretim Sezonu İçin Avans Fiyatını Açıkladı

Trakya Birlik 2023/2024 Ayçiçeği Üretim Sezonu İçin Avans Fiyatını Açıkladı
Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik), beklenen ayçiçeği rekolte düşüşünü dikkate alarak avans fiyatını belirledi.

Trakya Birlik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de 2023/2024 ayçiçeği üretim sezonunda önemli bir daralma yaşandığı vurgulandı. Önceki yıla göre ekim alanlarında yaklaşık yüzde 15'lik bir azalma görüldüğü belirtilen açıklamada, bu durumun küresel ısınma, kuraklık ve aşırı sıcakların etkisiyle gerçekleştiği ifade edildi.

Kuraklık ve yüksek sıcaklıkların Türkiye'de ayçiçeği verimindeki kayıplara neden olduğu açıklamada, toplam ülke rekoltesinin yüzde 30'un üzerinde bir azalışla 1,3 milyon ton civarında gerçekleşmesinin beklendiği bildirildi. Ancak dünya genelinde büyük üretici ülkelerden Ukrayna ve Rusya'nın, olumlu iklim koşulları altında yüksek rekolte beklentilerini aşan stoklara sahip olduğu vurgulandı.

Dünya yağlı tohumlar rekoltesindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle, son bir ay içerisinde ayçiçeği ve ham yağ fiyatlarının yüzde 15'e kadar düştüğü belirtilirken, önceki sezonlardan devreden yüksek ürün stoklarının fiyatlar üzerinde negatif baskı oluşturmaya devam ettiği kaydedildi.

Tahıl koridorunda yaşanacak müspet gelişmelerin aşağı yönlü fiyat haraketliliğini daha da derinleştirebileceği belirtilen açıklamada çiftçilerin tarımsal üretimlerinden elde edeceği gelirin de sürdürülebilir refah seviyesinde olmasının önemine değinildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Tüm bu gelişme ve düzenlemelerin ışığında, ülkemizdeki mevcut gümrük rejimi uygulamaları, dünya rekoltesi ve beklenen fiyat seviyeleri, döviz kurlarının olası seyri, finansman maliyetleri gibi fiyatlamaya tesir eden tüm parametreler birliğimizce değerlendirilerek oluşan piyasa koşulları çerçevesinde 2023/2024 sezonunda üretici ortaklarımıza uluslararası sözleşme oranı olan yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 15 bin TL/Ton avans ödemesinde bulunulması karar altına alınmıştır. Takip eden süreçte yukarıda sayılan fiyatlama parametrelerinde üretici ortaklarımız lehine oluşabilecek müspet gelişmeler değerlendirilerek 'ön alım fiyatı' ilan edilecek ve bu suretle nihai alım fiyatımız oluşturulacaktır.

Ham yağ oranına göre yapılan alımlarda yüzde 44 yağ oranlı baz fiyata göre yüzde 1,5 oranında çarpan kullanılarak üretici ortaklarımızın teslim ettiği ürünlerin fiyatı hesaplanacaktır."

Haber Editörü