Türkiye-Çin bağlantıları ayrıntılı görüşüldü

Türkiye-Çin bağlantıları ayrıntılı görüşüldü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Politbüro Üyesi, Dışişleri Merkez Kurulu Yöneticisi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi kabul etti.

ANKARA (İGFA) - İrtibat Başkanlığı'ndan aktarılan habere nazaran Türkiye-Çin ilgilerinin tüm boyutlarıyla ele alındığı görüşmede, “Hükümetlerarası İşbirliği Komitesi, Dışişleri Bakanları İstişare Sistemi, Konsolosluk İstişareleri, Karma Ekonomik Komisyonu” üzere iki ülke ortasındaki diyalog ve istişare düzeneklerinin daha aktif kullanılması bahisleri üzerinde duruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin’in Nesil ve Yol Teşebbüsü ile Türkiye’nin Orta Koridor Teşebbüsü'nü ahenkleştirme çalışmalarına sürat verilmesi konusunu lisana getirerek, bu gayeyle tesis edilen Üst Seviyeli Çalışma Grubu’nun birinci toplantısını da gerçekleştirmek istediklerini kaydetti.

Türkiye-Çin ikili ticaretini daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmaya dönük neler yapılabileceği hususu ile yatırımların karşılıklı olarak artırılması hususlarının da gündeme geldiği görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, global ve bölgesel sorunlarda kıymetli roller üstlenen iki ülkenin daha ağır iş birliğine sahip olması tarafındaki temennisini lisana getirdi.