'Türkiye Kültür Yolu Festivalleri' bu yıl 11 kentte

'Türkiye Kültür Yolu Festivalleri' bu yıl 11 kentte
Türkiye’nin milletlerarası marka kıymetine katkıda bulunmak üzere iki yıl evvel Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’yle başlayan Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri bu yıl Nevşehir, Trabzon, Erzurum, Çanakkale, Gaziantep, Ankara, Konya, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Antalya olmak üzere 11 kentte düzenlenecek. Şenliklerin birinci durağı, Kapadokya olacak.

ANKARA (İGFA) - Kültür ve Turizm Bakanlığınca Nevşehir’de düzenlenecek şenlik; stant, konser, söyleşi ve atölyelerden oluşan 300’den fazla aktifliği sanatseverlerle fiyatsız olarak buluşturacak.

Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri 5 Ağustos’ta “Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali” ile başlayacak.

30’dan fazla yerde yapılacak etkinliklerde binden fazla sanatçı yer alacak. Dünyada eşi gibisi bulunmayan peribacaları ve rengarenk balonlarla adeta bir görsel şölenin yaşandığı Kapadokya’ya yolu düşenler, 9 gün boyunca birbirinden farklı tecrübeler yaşayacak.

Festival, amatör ve profesyonel fotoğrafçılardan oluşan yüzlerce fotoğrafseverin iştirakiyle gerçekleştirilecek Fotomaraton ile başlayacak. Fotoğraf tutkunları, Kapadokya görünümünün en hoş göründüğü alanlarda kortej ve bando eşliğinde bir ortaya gelecek. Şenlik müddetince çekilen fotoğraflar, heyet tarafından pahalandırılacak ve seçilen yapıtlara toplamda 156 bin TL ödül verilecek.

Festival gala konseri Paşabağları Vadisi’nde şef Eray İnal idaresindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilecek. Konserin solistliğini üstlenen Ferman Akgül, Manga’nın sevilen müziklerinin yanı sıra, Âşık Veysel’den Neşet Ertaş’a pahalı ozanların yapıtlarını senfoni orkestrası eşliğinde seslendirerek dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşatacak.

13 BAŞKA SAHNEDE ONLARCA KONSER

Festival müddetince Göreme Şenlik Alanı, Paşabağları Vadisi, Avanos Amfi Tiyatro Açıkhava Sahnesi’nde birbirinden ünlü isimlerin konserleriyle şenlikte coşku doruğa çıkacak.

Göreme Şenlik Alanı’nda Simge Sağın, Madrigal, Hey! Douglas, 90’lar Türkçe Pop, Murat Dalkılıç, Ziynet Sali, Sinan Akçıl, Alişan, Oğuzhan Koç ve Anadolu Ateşi Nevşehirliler ile buluşacak.

Paşabağları Vadisi’nde ise gala konserinin yanı sıra, Senfoni ile Neşet Ertaş Türküleri, 80’ler Melodileri, Müslüm Gürses Müzikleri, Cem Karaca ve Barış Manço Müzikleri ve Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin Venera Ensemble konseri seslendirilecek. Ayrıyeten Paşabağları Vadisi’nin eşsiz görüntüsünde kurulacak sahnede, Semah “Kırklar Meydanı” ve Fatih Çıtlak ile “Meâlî-Yi Semâ” programları da gerçekleştirilecek.

Avanos Amfi Tiyatro Açık Hava Sahnesi’nde ise “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar”, Muhlis Berberoğlu ile “Anatolian Space Ship Project”, Okay Pak ve Umut Akyürek Nevşehirliler ile buluşacak.

Ayrıca şenlik müddetince Avanos Meydan, Kayaşehir, Uçhisar Kalesi, Meryem Ana Kilisesi, Göreme Açıkhava Müzesi, Zelve Örenyeri, Ürgüp Meydan, Üç Hoşlar, Ortahisar Kalesi Meydanı ve Güray Müze’de kurulacak şenlik sahnelerinde “Sokağın Sesi” dinletileri gerçekleştirilecek. Şenlik mühletince kentteki tüm müzeler saat 21.00’e kadar ziyaret edilebilecek.

KAPADOKYA’NIN DÖRT BİR YANI TİYATRO SAHNESİ

Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Şenliği kapsamında birbirinden değerli tiyatro oyunları ve müzikaller de sahnelenecek.

Kürşat Taner ile Türkü Tiyatrosu, Süheyl-Behzat Uygur ile “Hey Gidi Günler”, Nazan Kesal’ın “Yaralarım Aşktandır”, İzmir Devlet Tiyatrosu’nun “İki Bekar”, Van Devlet Tiyatrosu’nun “Scapin’in Dolapları” ve Bursa Devlet Tiyatrosu’nun "Sonum Başlangıcımdır" oyunları kentin dört bir yanında sanatseverler ile buluşacak.

TARİHTEN ÇAĞDAŞ SANATA HER ALANDA ONLARCA SERGİ

Sanatın her koluna mesken sahipliği yapan Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Şenliği kapsamında birçok farklı alanda, başarılı sanatkarların stantları de görülebilecek.

Resmin şairi olarak anılan İhtilal Erbil’in mozaik, sedef, vitray, batik, halı, özgün baskı, marküteri ve fotoğraftan oluşan tüm tekniklerden elde ettiği örneklerin izlenebileceği “Kapadokya’ya Sevgilerimle”sergisi şenlik müddetince Güray Müze’de sergilenecek.

Dünyaca ünlü sanatçı Refik Anadol’unRönesans periyoduna ilişkin tüm heykellerin görselleriyle yapay zekayı eğiterek oluşturduğu, dinamik formda data heykellerinin yer aldığı “Rönesans Rüyaları” dijital enstelasyonu Meryem Ana Kilisesi’nde görülebilecek.

Ülkemizi ulusal ve milletlerarası alanda muvaffakiyetle temsil eden yeni medya sanatkarlarının dijital sanat, bio tasarım, ses tasarımı üzere farklı disiplinlerdeki yapıtlarından oluşan karma bir seçkinin sunulacağı “Eskizden Piksele Dijital Sanat” standı Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Şenliği aktiflikleri kapsamında Kapadokya Üniversitesi Mahzen’de izleyiciyle buluşacak.

Atatürk'ün 1000’den fazla fotoğrafının yapay zekâ teknolojisi kullanılarak hazırlanan “Bir Hayalin İnşası” dijital enstalasyon standı şenlik kapsamında Avanos’ta Kızılırmak kenarında görülebilecek.

Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Şenliği kapsamında Kahve Müzesi’nde “Türk Kahvesi Sergisi”, Avanos Yaşayan Miras Müzesi’nde “Bölgesel Somut ve Somut Olmayan Kültürel Miras Sergisi”, Kapadokya Üniversitesi Mustafakemalpaşa Yerleşkesi Avlusu’nda Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) Standı açılacak.

Söyleşi, Sanat, Sinema, Gastronomi, Atölye…

Festival kapsamında Göreme ve Paşakonağı halk kütüphanelerinde tarih, drama, yaratıcı müelliflik atölyeleri düzenlenecek.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi Kurşunlu Camii’nde de Hacıbektaş Veli ve daha birçok farklı hususta söyleşiler gerçekleştirilecek.

Kapadokya Üniversitesi Uçhisar Gastronomi Sokağı’nda klâsik el sanatları ve gastronomiyle ilgili atölyeler düzenlenerek, Kapadokya bölgesinin lokal pahaları tanıtılacak.

Festivalde sanatseverler, Selvi Boylum Al Yazmalım ve Nadide Hayat üzere sevilen Türk sinemalarını de Avanos Amfi Tiyatro Açıkhava Sahnesi’nde izleme fırsatı bulacaklar.

ÇOCUKLAR SANATLA BULUŞACAK

Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali’nde çocuklar da birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerle buluşturulacak.

Avanos Amfi Tiyatro önünde kurulacak rengarenk oyun alanlarında halka atışından labut devirmeye, çuval yarışından halat çekmeye kadar birbirinden eğlenceli oyunları oynayacaklar. Alanda kurulacak sahnede de her gün Kral Şakir Kapadokya Macerası, Kaptan Pengu ve Arkadaşları, Sevimliler üzere çok sevdikleri kahramanların tiyatro oyunlarını izleme fırsatı bulacaklar.

Nevşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde her gün kum boyama, mozaik, cam boyama, takı tasarımı, kitap ayrıcı, kaşık kukla, seramik, ahşap maket, Karagöz Hacivat üretimi, şapka atölyesi üzere birçok farklı alanda çocuklara yönelik atölye çalışmaları düzenlenecek.

Alanda ayrıyeten çocuklara gökyüzüyle ilgili özel sinemalar izleyebilecekleri planetaryum da kurulacak.

Nevşehir merkezdeki TÜİK Meydan’daki kamyon tiyatrosunda her gün farklı çocuk oyunları sahnelenecek. Çocuklar şenlik boyunca meydanda bulunacak olan Gezici Kütüphane ile Çanakkale Savaşları Taşınabilir Müze TIR’ını ziyaret etme imkanı bulacaklar.

BALON FESTİVALİ

Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Şenliği, daha evvel İstanbul, Ankara, Çanakkale, Konya ve Diyarbakır’da düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nden farklı olarak ayrıyeten milletlerarası balon aktifliklerine de mesken sahipliği yapacak. Şenliğin son üç gününde sıcak hava balonu etkinlikleriyle Kapadokya semalarında renkli manzaralar oluşacak. Yurtdışında özel olarak tasarlanmış onlarca sıcak hava balonu şenlik kapsamında bölgeye gelirken, Kapadokya geceleri de Night Glow etkinlikleriyle ışıl ışıl olacak.

Festival programı ve etkinliklerle ilgili detaylı bilgilere https://kapadokya.kulturyolufestivalleri.com/ adresinden ulaşılabiliyor.