Türkiye'nin en uzun demiryolu tünelinde ışık gözüktü

Türkiye'nin en uzun demiryolu tünelinde ışık gözüktü
Türkiye'nin en uzun demiryolu tüneli olması özelliğine sahip olan "Gaziantep Bahçe-Nurdağı Fevzipaşa Varyantı Demiryolu Tüneli"nin tamamlandığında Adana-Gaziantep seyahat mühletinin 1 saat 30 dakikaya, yük trenlerinin seyir mühletleri 80 dakikadan 15 dakikaya, yolcu trenlerinin ise seyir mühletleri 60 dakikadan 10 dakikaya düşecek.

GAZİANTEP (İGFA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Gaziantep’te Bahçe-Nurdağı Fevzipaşa Varyantı Demiryolu Tüneli “Işık Görme” merasimine katıldı.

Törende konuşan Uraloğlu, projenin özelliklerine ve projenin tamamlanmasıyla Gaziantep ve etraf vilayetler istikametinden kıymetine değindi.

Yatırımlar ile Türkiye Yüzyılının kıymetli kilometre taşlarını bir bir örmeye devam ettiklerini söyleyen Bakan Uraloğlu, Türkiye’'nin en uzun çift tüplü tünel olma özelliğine sahip projeye ait şu bilgileri verdi:

"“Bahçe-– Nurdağı Süratli Tren projemiz ile Bahçe- Nurdağı İstasyonları ortası 32.5 kilometreden 17 kilometreye düşecek. 60 km olan işletme suratı 160 km’ye çıkacak. Yük trenleri seyir müddetleri 80 dakikadan 15 dakikaya, Yolcu trenleri seyir müddetleri 60 dakikadan 10 dakikaya düşecek. Projemizde yer alan çift tüplü tünelimizin birincisinin; açma sürecini 2020 yılı şubat ayında tamamlamıştık. 2021 yılı şubat ayında delme sürecine başladığımız T1 Tüneli’nde de bugün ışığı görüyoruz. Türkiye’nin en uzun çift tüplü demiryolu tüneli sayesinde Bahçe İstasyonu’nu Nurdağı İstasyonu’na bağlayacağız. Projemizle birlikte birebir vakitte Adana- Gaziantep ortası seyahat mühleti de 1 saat 30 dakikaya düşecek."Bakan Uraloğlu, konuşmasında Gaziantep’e bugüne kadar yapılan yatırımlar ve devam eden projelere de vurgu yaptı.

Gaziantep sonları içerisinde 377 kilometrelik demiryolu ağının bulunduğunu kaydeden Bakan Uraloğlu, "“Nurdağı-Başpınar ortasındaki yaklaşık 70 km’lik Süratli Tren Çizgisi üretim çalışmalarımız devam etmektedir. Projelerimiz tamamlandığında, yenilenebilir güç kaynaklarından temin edilebilen elektrikli işletmecilik sayesinde “yeşil güç koridorunun” değerli bir kısmını oluşturacağız. Sınırlarımızı elektrikli hale getirerek tıpkı vakitte fosil yakıt tüketiminin ve dışa bağımlı olan güç gereksiniminin azalmasını sağlayacağız" dedi.

İstanbul-Eskişehir-Ankara-Konya YHT çizgileri ve Konya-Karaman ile Konya-Aksaray-Ulukışla üzerinden Mersin-Yenice’'ye bağlanan Süratli Tren projelerinin devamı niteliğinde olan Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Süratli Tren projesinde imal çalışmalarının sürdüğünü belirten Bakan Uraloğlu, "Projemiz tamamlandığında Mersin-Gaziantep ortası 361 kilometre olan arayı, 295 kilometreye düşüreceğiz. 6 saat 23 dakika olan seyahat müddeti de 2 saat 15 dakikaya düşecek. Bu projemiz ile vakitten yıllık yaklaşık 2 milyar TL tasarruf elde edeceğiz. Konya’dan Osmaniye ve Gaziantep’e kadar uzanan süratli tren koridoru Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep vilayet sonlarından geçerken, tamamlandığında etraf vilayetler ile birlikte 10’dan fazla vilayet ve çok sayıda ilçeye hizmet verecek. Bu projemizi 2025 yılında tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Hasebiyle, İstanbul’dan trene binen vatandaşlarımız Eskişehir-Ankara-Konya-Karaman-Niğde-Mersin ve Adana üzerinden Süratli Tren konforu ile inançlı bir seyahat yaparak Osmaniye’ye, oradan da Gaziantep’'e ulaşabilecek" diye konuştu.