Üç profeserün buluşu patent aldı

Üç profeserün buluşu patent aldı
Trakya Üniversitesi’nde Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Bilgi Süreç Daire Lider Vekili Prof. Dr. Hilmi Kuşçu’nun buluşu patent aldı.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Dahili Tıp Bilimleri Kısmı, Göğüs Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim Üyeleri Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve Bilgi Süreç Daire Lideri V. Prof. Dr. Hilmi Kuşçu’nun birlikte yaptıkları buluş Yurtdışı Patent ile tescillendi.

Trakya Üniversitesi'nin müracaat sahibi olduğu ve Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ile Bilgi Süreç Daire Lideri V. Prof. Dr. Hilmi Kuşçu’nun buluş sahibi oldukları "Mikroişlemci Denetimli Elektro Pnömatiksolunum Rehabilitasyon Aygıtı (Microprocessor Controlled Electro Pneumatic Respiratory Rehabilitation Device)” başlıklı buluş Arnavutluk Patent dokümanı almaya hak kazandı.

Buluş, KOAH, Kronik Bronşit, Amfizem, Bronşektazi, Kronik Astım ve Kistik Fibrozis gibisolunum yolu hastalıklarının teneffüs rehabilitasyonunda kullanılan, hastaya özgü parametrelerin manuel yahut otomatik tespit edilmesini, ayarlanmasını ve uygulamasını sağlayan üniversal-portatif bir aygıt ile ilgilidir. Böylelikle olağan yoldan atılamayan yahut atılması güç olan sekresyonlarının atılmasını kolaylaştırarak ilgili tedavinin hızlandırılmasını sağlamaktadır.

Buluş ile havayolları vibrasyona sokularak mukusun havayolları duvarlarından gevşemesini, üst gerçek akımını ve atılması sağlanmaktadır. Böylelikle olağan yoldan atılamayan yahut atılması güç olan sekresyonlarının akciğerlerden atılmasını kolaylaştırarak ilgili tedavinin hızlandırılmasını sağlanmaktadır.

Ayrıca kelam konusu buluş ile hastanın üflemesi esnasında tercihe bağlı olarak, şiddeti ayarlanabilen akciğerlere olumlu basınç darbeleri uygulayarak sekreksonlarının daha da kolay atılımına katkıda bulunulması ile akciğer kasları zayıflamış olan hastalarda, üfleme esnasında akciğer iç cidarlarının birbirine yapışması sonucu (kasları birbirinden ayırarak) hastanın boğulmasını önlemektedir.