Üretici Bezbaş'tan Tarım Bakanı'na davet

Üretici Bezbaş'tan Tarım Bakanı'na davet
Küçükbaş hayvan üreticisi Mustafa Bezbaş, Türkiye'deki et fiyatlarının üreticide düştüğünü belirterek, “Üretim mi çok, rekabet mi var yoksa enflasyonu düşürmek çiftçiye mi bırakıldı?” diye sorarak Tarım Bakanı'na davette bulundu.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Tarım Bakanlığı'na davette bulunan küçükbaş hayvan üreticisi Mustafa Bezbaş, bakanlığın çiftçiyi ve besiciyi korumak için hemen tedbir alması gerektiğini belirterek, "Mazot ve gübre fiyatlarındaki artışı durdurmalı, et ve süt fiyatlarındaki artışı denetim altına almalıdır. Aksi takdirde Türk tarımı çökecek ve Türkiye besin krizi ile karşı karşıya kalacaktr" ikazında bulundu.

Bezbaş bu gidişle üreticinin üretimi bırakacağını ve Tarım Bakanlığına da gerek kalmayacağını sav etti.

"Rusya'nın, Ukrayna'nın yüz binlerce dekar ovaları gübre mazot dayanaklarıyla Türk çiftçisi nasıl rekabet edecek" diye soran Bezbaş, "Sürekli yağış alan mera şartları elverişli, Polonyalı besiciyle bizim besicimiz nasıl rekabet edecek. Dahası et, süt ve ekmek fiyatları artarken üreticide düşmesi olağan mi? İthalat bitirecek üreticiyi resmen Avrupa'nın fonladığı et üreticileriyle rekabet ettiriyorsunuz gariban Türk besicisini. Bırakmamak için direniyor beşerler; lakin nereye kadar dayanacaklar" diye konuştu.

Saman fiyatlarının da arttığını anımsatan Bezbaş, “Samanın tarladan kaldırılması bile 8-10 lira olmuş. ‘Sakın saman taşıyan arkadaşlar bu parayı hak etmiyor diye anlaşılmasın, bu sıcakta az bile.’ Sonunda Türk üreticisi üretimi bırakacak ve Tarım Bakanlığına da gerek kalmayacak üzere gözüküyor” dedi.