Üretici ile market ortasında fiyatlar uçuyor!

Üretici ile market ortasında fiyatlar uçuyor!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar’ın Temmuz ayı üretici ile market ortasındaki fiyat değişimlerini, bu değişimlerin nedenlerini, mazot başta olmak üzere aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişimlerle besin fiyatlarında yaşanan fiyat artışlarını kıymetlendirdi.

ANKARA (İGFA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, Temmuz ayında üretici ile market ortasındaki fiyat değişimlerini, bu değişimlerin nedenlerini, mazot başta olmak üzere aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişimleri ve besin fiyatlarında yaşanan fiyat artışlarını geniş kapsamlı kıymetlendirdi.

EN ÇOK FİYAT FARKI ELMADA

Temmuz ayında üretici ile market ortasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 390,7 ile elmada olduğunu belirten Bayraktar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Elmadaki fiyat artışını yüzde 268,6 ile kuru üzüm, yüzde 219,7 ile havuç, yüzde 198,5 ile maydanoz, yüzde 192,1 ile marul, yüzde 185,4 ile kuru incir takip etti. Elma 4,9 kat, kuru üzüm 3,7 kat, havuç 3,2 kat, maydanoz 3 kat, marul ve kuru incir 2,9 kat fazlaya markette satıldı. Üreticide 5 lira olan elma markette 24 lira 53 kuruşa, 25 lira olan kuru üzüm 92 lira 15 kuruşa, 10 lira olan havuç 31 lira 97 kuruşa, 2 lira 66 kuruş olan maydanoz 7 lira 95 kuruşa, 7 lira 17 kuruş olan marul 20 lira 93 kuruşa, 55 lira olan kuru incir 156 lira 97 kuruşa tüketiciye satıldı.”

MARKETTE SATILAN ESERLERİN YARISINDAN FAZLASINDA FİYAT ARTIŞ GÖRÜLDÜ”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak fiyat topladıkları market eserlerinin yarısından fazlasında fiyat artışı bulunduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Temmuz ayında markette 37 eserin 19’unda fiyat artışı, 18’inde fiyat düşüşü görüldü. Markette fiyatı en fazla artan eser yüzde 56,9 ile sivri biber oldu. Sivri biberdeki fiyat artışını yüzde 28,1 ile maydanoz, yüzde 23,9 ile marul, yüzde 21,3 ile karpuz, yüzde 18,6 ile yeşil fasulye, yüzde 16,7 ile yumurta takip etti. Markette fiyatı en çok düşen eser ise yüzde 16,8 ile yeşil mercimek oldu. Yeşil mercimekteki düşüşü yüzde 12,4 ile havuç, yüzde 12,1 ile pirinç, yüzde 11,4 ile kuru incir, yüzde 11,1 ile kuru kayısı izledi" diye konuştu.

Temmuz ayında üreticide 29 eserinin 15’inde fiyat artışı olurken, 5’inde fiyat düşüşü görüldüğünü, 9 eserde ise fiyat değişimi olmadığını tespit ettiklerini belirten Bayraktar, "Temmuz ayında üreticide fiyatı en çok düşen eser yüzde 39,5 ile yeşil soğan oldu. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 24,8 ile domates, yüzde 10 ile marul, yüzde 9,1 ile havuç, yüzde 4,2 ile patates izledi. Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 120,4 ile karpuzda görüldü. Karpuzdaki fiyat artışını yüzde 93,3 ile yeşil fasulye, yüzde 57 ile patlıcan, yüzde 46,4 ile kabak, yüzde 44,5 ile sivri biber takip etti" dedi.

Fiyat değişimlerinin nedenlerini de açıklayan Bayraktar, ani iklim değişiklikleri, çok sıcaklar, çok yağışlar ve üretimdeki azalma eser fiyatları üzerinde tesirli olduğunu kaydetti.

Sıcaklıkların artmasıyla birlikte hasadın erken başlaması birçok sebzede üretimi arttırdığını kaydeden Bayraktar, "Ürün arzının artması fiyatların düşmesine neden oldu. Bu eserlerden yeşil soğan, domates, marul, havuç ve patates fiyatları geriledi. Kimi bölgelerde çok sıcaklık kaynaklı eserlerde hasar oluşurken, hasadının devam ettiği bölgelerde ise yağış kaynaklı eser arzında yaşanan gecikmeler üreticideki karpuz fiyatlarını üst istikamette çekti. Yetiştirilmesindeki zahmetler nedeniyle yeşil fasulyede ekiliş alanlarının azalması üretimi düşürüyor. Arzdaki azalmayla birlikte fiyatlar yükseliyor. İç talebin yanında dış talepteki artış patlıcan ve kabak fiyatlarının artışında tesirli oldu. Çok sıcaklardan ötürü sivribiber ziyan gördü. Kalitesi düşen eserin arzının azalması üretici fiyatlarında da artışı getirdi" diye konuştu.

Bu ortada zeytinyağı fiyatlarında da artış sürerken, zeytin ve zeytinyağı üreticilerimizin mağdur olmaması ve üretimlerine devam edebilmesi için verilen devlet dayanaklarının artırılması büyük ehemmiyet taşıdığı kaydedildi.