Üsküdar Meydanı'nda 10 bin şahsa aşure

Üsküdar Meydanı'nda 10 bin şahsa aşure
İstanbul'un Üsküdar Belediyesi, paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin bir simgesi olarak her yıl dağıttığı ve artık klasikleşen aşure dağıtımına bu yıl da devam etti.

İSTANBUL (İGFA) - Üsküdar'da Mihrimah Sultan Camii önünde muharrem ayı münasebetiyle dev kazanlarda kaynatılan aşureler binlerce vatandaşa ikram edildi. Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen programda Kur'an-ı Kerim tilaveti sonrası Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı vatandaşlara aşure dağıttı.

Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, aşure adğıtımı öncesi Üsküdarlılara seslenerek, ‘’Allah kabul etsin gördüğünüz üzere hemşehrimizin ilgi ve alakası epey ağır. Ben hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Üsküdar belediyesi olarak Üsküdar'da da bu türlü hoş bir geleneği yaşatıyoruz dünden itibaren kazanlar kaynadı. Yaklaşık 10 bin vatandaşımıza aşure dağıtıyoruz afiyet olsun herkese Allah kabul etsin. Bu birlik beraberliğimiz daim olsun’’ dedi.

Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, kelamlarını şöyle sürdürdü: “ Bugün 10 Muharrem, aşure günü hasebiyle Üsküdar meydanında hemşehrilerimize aşure dağıtıyoruz. Bu aşureler şehitlerimizin ruhu için, Kerbela şehitlerimizin ruhu için, Hz. Hüseyin'in ruhu için, Ehli Beyt'in ruhunu anmak için hoş bir program. Biz millet olarak Sünnisiyle, Alevisiyle, Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle motamot bu aşurenin materyalleri üzere birbirimize renk, tat, hoş bir armoni, hoş bir lezzet ortaya çıkacak zenginliğimiz var aslında. Bunun en hoş örneği de aşuredir. Bu hoş aşureleri hemşehrilerimiz afiyetle yesinler” dedi.