Uzunköprü Ziraat Odası'ndan 'çeltik yanıklığı' bilgilendirmesi

Uzunköprü Ziraat Odası'ndan 'çeltik yanıklığı' bilgilendirmesi
Uzunköprü Ziraat Odası çeltik yanıklığı ile ilgili toplumsal medya hesabından paylaşımla çiftçileri bilgilendirdi.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Uzunköprü Ziraat Odası çeltik yanıklığı bilgilendirmesi yaptı.

Ziraat Odası'ndan yapılan bilgilendirmede şunlar kaydedildi:

“Çeltik Yanıklığı (Pyricularia oryzae) belirtiler yaprak, yakacık, kın, boğum, salkım, salkım boğumu ve tane kavuzlarında görülür. Ekseriyetle yaprak lekeleri temmuz ayından itibaren görülmeye başlar. Bu lekeler iğ yahut baklava dilimi formunda, iki ucu sivri, ortası gri-bej yahut saman sarısı renkte olup etrafı kahverengi bir hale ile çevrilidir. Hastalık oluşumu için optimum sıcaklık 25-28°C’dir. Ülkemizde temmuz ağustos aylarında düşen yağışlar,günlük oluşan çiğ yahut sis üzere faktörlerin yaratmış olduğu rutubet ortamının,yaprak üzerinde günün geç saatlerine kadar devam etmesi, Yüksek dozda kullanılan azot ölçüsü, fosfor eksikliğine sebep olan istikrarsız gübreleme, azotun vakitsiz uygulanması, sık yahut geç ekim yapılması, su düzeyinin derin tutulması, serin sulama suyu ve mahsulün susuz bırakılması üzere kültürel şartlar, hastalık gelişmesini teşvik eder.

MÜCADELE İÇİN

  • Hastalıktan ari sertifikalı tohumluk kullanılmalıdır.
  • Sık ekim yapılmamalı ve ekim vaktinde yapılmalıdır.
  • Hastalığa toleranslı yahut güçlü çeşitler ekilmelidir.
  • Hasat sonrası tarladaki hastalıklı bitki artıkları yok edilmelidir.
  • Hastalık görülen tarlaya bir yıl sonra çeltik ekilmemesi, lakin ekme zaruriliği olan tarlalarda bitki artıklarının temizlenmeli ve münavebe yapılması şartıyla ekim yapılmalıdır.
  • Gereksiz yere su kesiti yapılarak, mahsul susuzluk gerilimine sokulmamalıdır. Sulama suyunun soğuk olmamasına itina gösterilmelidir.
  • Tarlada su düzeyi derin tutulmamalıdır. Tohum ilaçlaması kesinlikle esirgeyici olarak yapılmalıdır.
  • Yeşil aksam ilaçlamasında; hastalık tarlada görülmeye başladığı vakit birinci ilaçlama, 10 gün orta ile ikinci, gerekirse üçüncü ilaçlama uygulanır.”