Yapay zeka ile birlikte yükselişe geçecek 10 meslek

Yapay zeka ile birlikte yükselişe geçecek 10 meslek
ChatGPT ve Midjourney üzere araçların piyasaya sürülmesinin akabinde iş dünyasında yapay zekaya dair ilgi patlaması yaşanıyor. Dünya Ekonomik Forumu’na ilişkin İşlerin Geleceği Raporu’na nazaran yapay zeka, önümüzdeki 5 yıl içinde en süratli büyüyecek işlere liderlik ediyor. Araştırmaya nazaran yapay zeka ve makine tahsili uzmanları, sürdürülebilirlik uzmanları ve iş zekası analistleri süratle yükselecek meslekler ortasında birinci 3 sırada yer alıyor.

İSTANBUL (İGFA)- Geleceğin mesleklerini icra edebilmek için kodlamayı ve yazılımı uygun öğrenmek gerekiyor.

Dünya Ekonomik Forumu'na ilişkin İşlerin Geleceği Raporu,14 milyon işin tehlikede olduğunu gösterirken yakın gelecekte sürdürülebilirlik çalışmalarında besbelli bir artış olacağına işaret etti. Kodlama ve yazılım konusunda ustalaşmak isteyenlere eğitimler veren bir Laba markası geleceğin okulu robot_dreams’in Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu, yapay zekanın işgücü piyasasında argümanlı bir dönüşüm yaratacağını, yazılım ve kodlamanın bedelinin artacağını söyledi.

“10 ÇALIŞANDAN EN AZ 6’SI YAPAY ZEKA UYGULAMALARINI KULLANMALI”

Teknoloji ihtilali, yeniliğe yol açmasının yanında birçok iş kaybına da neden oluyor. İş dünyasının bu yeni yapay zeka çağından ne derece etkileneceği merak ediliyor.

Yapay zekanın gelmesiyle bir arada iş piyasasını teknolojik atılımların yönlendireceğini vurgulayan Elif Tuzlakoğlu, “Birçok şirket, çalışanlarına şimdiden yapay zeka kullanımına dair eğitim çalışmalarına başlamalı. Bununla birlikte yazılım ve kodlama öğrenmek için fırsatlar yaratılmalı. 10 çalışandan en az 6’sının bu beceriyi kazanması gerekiyor ki gelecek her yeni teknolojiye süratlice ayak uydurup kurumlarına katkı sağlayabilsinler.” dedi.

Dünya iklim kriziyle baş etmeye çalışırken, sürdürülebilirliğe dair mesleklerde artış olacağı beklendiğini kaydeden Tuzlakoğlu, üretken yapay zeka çağının hem toplumsal bahislerde, hem iş dünyasında çeşitli fırsatları beraberinde getireceğini kaydetti.

İŞTE YAPAY ZEKAYLA YÜKSELİŞE GEÇECEK 10 MESLEK
1. Yapay zeka ve makine tahsili uzmanları
2. Sürdürülebilirlik uzmanları
3. İş zekası analistleri
4. Bilgi güvenliği analistleri
5. Fintech mühendisleri
6. Data Analistleri ve mühendisleri
7. Robotik mühendisleri
8. Elektroteknoloji mühendisleri
9. Tarım ekipmanı operatörleri
10. Dijital dönüşüm uzmanları