Yapı Denetimciler'den 'her şantiyeye bir şef' daveti

Yapı Denetimciler'den 'her şantiyeye bir şef' daveti
Yapı Kontrol Kuruluşları Birliği, can güvenliğini sağlamak için gittikleri şantiyelerde can güvenliğinden tasa ettiklerini belirterek, "Her şantiyeye bir şantiye şefi" davetini yineledi.

ANKARA (İGFA) - Kahramanmaraş merkezli zelzelelerinin acısı devam ederken Uşak’ta Yapı Kontrolde vazifeli inşaat mühendisleri darp edildi.

Alınan bilgiye nazaran Uşak merkezde devam eden inşaatta kontrole giden meslektaşlarımız beton dökümü sırasında betonun vibratörle sıkıştırılmasını isteyince, bir inşaat ustası ile ortalarında tartışma çıktı.

Tartışma sonucu elindeki keserle mühendislere saldıran inşaat ustası, mühendisleri kol ve boyun bölgelerinden yaraladı. Ambulansla hastaneye sevk edilen yaralı mühendislerin bedenlerine dikiş atıldı.
Daha öncede Uşak'ın yanı sıra Ankara, Antalya,İzmir,İstanbul,Yalova ve daha birçok vilayette kontrol sırasında yaşanan taarruzlara bir defa daha maruz kaldıklarını belirten Yapı Kontrol Kuruluşları Bilriği, sarsıntı felaketinden ders alınmadığı gerçeğinin bir kere daha görüldüğünü belirtti.

Yapı Kontrol Kuruluşları Birliği hususla ilgil iyazılı yaptığı açıklamada, her bir yapı kontrol çalışanının, kontrol misyonlarını yerine getirirken şantiyelerde tıpkı riskle karşı karşıya olduğunu belirtti.

"Hakaret, tehdit, taciz, küfür -maalesef ki- sıklıkla karşılaştığımız durumlar" denilen açıklamada, "Oysa biz, halkın can güvenliği için binaların mühendislik kurallarına nazaran yapılmasını sağlamak üzere vazifeli kuruluşlarız. Kontrollerimiz sırasında yaptığımız her ikaz, düzeltilmesini istediğimiz her yanlış imalat, yaşadığımız zelzeleleri ve daha evvel tekraren yaşadığımız büyük acıları yaşamamak için. Lakin geldiğimiz noktada görüyoruz ki, kendi can güvenliğimiz yok. Böylesine kıymetli bir kamu vazifesini yerine getirirken karşılaştığımız şiddetin hiçbir izahı, münasebeti, affı olamaz. Bu yüzden tüm halkımızı ve yetkilileri yanımızda durmaya, dayanak olmaya davet ediyoruz. Bilhassa kamu ismine çalışan firmalar olarak yaptırımların kamu işçisine karşı işlenen hatalardaki biçimde yani TCK Husus 265 tabi tutulması talep ediyoruz" sözlerine yer verildi.

Açıklamada, birlik yöneticileri, vazifelerini bir şantiye şefinin denetiminde yapmak için “Her Şantiyeye Bir Şantiye Şefi” davetlerini yineledi.