Yeni teknoloji yatırımlara sürdürülebilirlik taraf veriyor

Yeni teknoloji yatırımlara sürdürülebilirlik taraf veriyor
EY Sanayilerin Geleceği Araştırması 2023, gelişmekte olan yeni kuşak teknolojilere yönelik yatırım kararlarında sürdürülebilirliğin temel bir etken olarak öne çıktığını gösteriyor.

İSTANBUL (İGFA) - EY Sanayilerin Geleceği Araştırması 2023, gelişmekte olan yeni jenerasyon teknolojilere yönelik yatırım kararlarında sürdürülebilirliğin temel bir etken olarak öne çıktığını gösteriyor.

Türkiye’den ağır bir iştirakin olduğu global araştırmaya katılan işletmelerin %76'sı, çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) hususlarını, bu alandaki yatırımlarında öncelikli faktörler olarak belirtiyor. Araştırmaya nazaran Türkiye’de şirketlerin en fazla yatırım yaptığı yeni kuşak teknoloji alanı; robotik ve otomasyon. Bunu sırasıyla yapay zekâ, uç bilişim ve IoT teknolojileri izliyor.

Uluslararası danışmanlık şirketi EY (Ernst & Young), Endüstrilerin Geleceği Araştırması’nın dördüncü versiyonunu duyurdu. EY araştırması, işletmelerin yeni jenerasyon teknoloji alanlarına yönelik yatırım kararlarının giderek artan bir formda sürdürülebilirlik ve çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) maksatları tarafından yönlendirildiğini ortaya koyuyor. 73’ü Türkiye’den olmak üzere araştırmaya katılan 1.325 şirketin %76'sı ESG'yi öncelikli bir yatırım kriteri olarak gördüğünü belirtirken; karşılıkların %81'inde ise 5G yatırımlarında ESG’yi temel unsur yahut kıymetli bir faktör olarak içerdiği belirtiliyor. İşletmelerin bu inancını destekleyen araştırma bilgilerine nazaran, iştirakçilerin %76'sı, gelişen teknolojilerin, tertiplerinin karbon salımını azaltmada kritik rol üstlenebileceğine inanıyor.