Yerinde dönüşüme 146 bin 376 müracaat yapıldı... En fazla müracaat Hatay'da

Yerinde dönüşüme 146 bin 376 müracaat yapıldı... En fazla müracaat Hatay'da
Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sarsıntı bölgesinde başlattıkları 'Yerinde Dönüşüm' projesine müracaatların 146 bin 376’e ulaştığını açıkladı.

ANKARA (İGFA) - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, katıldığı bir televizyon programda zelzele bölgesinde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Deprem bölgesinin süratle inşa ve ihyası için ‘Yerinde Dönüşüm’ projesini hayata geçirdiklerini tabir eden Özhaseki, en fazla müracaatın Hatay'da geldiğini belirtti.

Bakan Özhaseki, 'Yerinde Dönüşüm’e şu anda 146 bin 376 müracaat olduğunu belirterek, "Bunların içerisinde 125 bin konut, 21 bini de ticari dükkan vesaire yapmak için müracaat etmiş. En fazla müracaat şu anda; Hatay'da 60 bini geçmiş vaziyette. Kahramanmaraş'ta 20 bin, Malatya'da 19 bin, Adıyaman'da 11 bin civarında. Vatandaşımız, ‘evet siz devlet olarak beni destekleyin, ben yerinde dönüştürmek istiyorum’ diyor. Bunu da kolaylaştırıcı o kadar çok önlem aldık. Müteahhitlerle anlaşacağı vakit vatandaşlara tip kontratlar veriyoruz. Vatandaş, ‘ben konutumu yerinde yapmak istiyorum’ diyecek, gelip bir kontrat imzalayacak ve başlayacak. Biz o yaptıkça hak ediş karşılığı para vereceğiz. 500 bin lira hibe, 500 bin lira da kredi. Krediler iki sene ödemesiz, 10 yıl, 0 faiz. Bu türlü olunca vatandaşlar meskenlerini çok rahat yapabilecekler” dedi.

Vatandaş kendi konutunu yapmak istediğinde önlerini açacaklarını fakat her kademesini Bakanlık olarak denetleyeceklerini belirten Bakan Özhaseki, "Herhangi bir biçimde düşünce olmayacak. TOKİ her halükarda işin başında, ruhsat kademesinden itibaren beşerler meskenlerine oturuncaya kadar denetlemeyi yapacak. Müteahhit yarıda bırakıp giderse TOKİ marifetiyle biz yapacağız" diye konuştu.

"İSTANBUL’A ÖZEL DÖNÜŞÜM PROJESİ"

"Türkiye bir sarsıntı ülkesidir gerçeğini kabul edelim ve İstanbul, dünyada sarsıntı riski taşıyan 10 büyükşehirlerinden birisi. 6 milyon yapıdan 600 bini yıkılacak" diyen Bakan Özhaseki, "O yüzdendir ki İstanbul konusunda biraz daha süratli davranmak ismine bir çalışmayı eski bakanlık dönemimde de başlatmıştım. Hem yasal çerçeve var hem de bir elden İstanbul'a özel bir dönüşüm projesi. Bunun da yasal altlığını hazırlamamız lazım. Sadece İstanbul için çıkarmamız lazım. Bu türlü büyük bir felaket şayet kapıdaysa bizim yerimizde oturmamamız lazım" diye konuştu.