Yüksekova-Yeniköprü Tüneli'nde ışık göründü

Yüksekova-Yeniköprü Tüneli'nde ışık göründü
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yüksekova-Yeniköprü ortasında tünel çalışmalarında kıymetli basamağa gelindiğini belirtti. Yüksekova-Hakkâri ortası seyahat müddetini 1 saat 15 dakikadan 50 dakikaya indirecek tünel birebir vakitte akaryakıt ve vakitten büyük tasarruf sağlayacak.

ANKARA (İGFA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yüksekova’yı Van-Hakkari Devlet Yolu’na bağlayan 16,3 km’lik Yeniköprü-Yüksekova Yolu T1 Tüneli Işık Görme Merasimine katıldı.

Bakan Uraloğlu, merasimde yaptığı konuşmada YeniKöprü-Yüksekova Yolu T1 Tüneli’nin hizmete girmesiyle birlikte yurtiçi ve yurtdışı ticarete sağlayacağı katkıya vurgu yaptı.

Türkiye ile İran ortasındaki ticaret hacmi, gerçekleştirilen ikili mutabakatların da tesiriyle süratle arttığına dikkati çeken Bakan Uraloğlu, "Bu nedenle Türkiye'yi İran'’a bağlayan yolların standardının artırılması ehemmiyet kazanmıştır. Bu kapsamdaki yol kısımlarımız ortasında yer alan ve ağır ağır taşıt trafiğine hizmet veren Yeniköprü-Yüksekova Yolu memleketler arası ticaretin gelişmesi için büyük değer arz etmektedir. 16,3 kilometre uzunluğundaki bu proje ile 12 metre genişliğindeki mevcut devlet yolunu BSK kaplamalı 2x2 şeritli bölünmüş yol haline getireceğiz" dedi.

"Proje kapsamında Işık görme merasimi vesilesiyle bizleri bir ortaya getiren 3 bin 965 metrelik T-1 Tüneli ve 4 bin 566 metrelik T-2 Tünellerini açacağız" diyen Bakan Uraloğlu, "Ayrıca;151 metrelik Çığlı Köprüsü, 282 metrelik Dilektaşı-1 ve 227 metrelik Dilektaşı-2 Köprülerini de inşa edeceğiz. Böylelikle projenin tamamlanması ile birlikte mevcut güzergahı 7 kilometre kısaltarak fiziki ve geometrik standartları yükseltmeyi planlıyoruz. Ayrıyeten yol güzergahında can ve mal emniyetini arttırarak seyahat müddetine de ortalama 25 dakika azaltarak akaryakıt ve vakitten büyük tasarruf sağlamayı hedefliyoruz. Vakitten 84,3 milyon TL, akaryakıttan 27,1 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 111,4 milyon TL tasarruf yapacağımızı öngörüyoruz" diye konuştu.

Uraloğlu, konuşmasında Doğu Anadolu Bölgesi'’nin İran’'a açılan en kıymetli kapılarından biri olan Hakkari’'nin ulaşım ve irtibat altyapısına 2003 yılından bu yana yaklaşık 23 milyar 250 milyon lira harcama yaptıklarını, 2003’'te yalnızca 1 kilometre bölünmüş yol var iken, 97 kilometre daha yol yaparak, bölünmüş yol uzunluğunu 98 kilometreye yükselttiklerini söyledi.