Zeytinyağı ihracatına ek önlem

Zeytinyağı ihracatına ek önlem
Ticaret Bakanlığı, zeytinyağında artan dış talep ve dünya fiyatlarının yurt içi tüketici fiyatlarını olumsuz etkilemesi nedeniyle 1 Kasım'a kadar ihracata yönelik ek önlemler alındığını duyurdu.

ANKARA (İGFA) - Son devirde yurt içi ve yurt dışında zeytinyağı dalında yaşanan gelişmeler konusunda Ticaret Bakanlığım kamuoyunu bilgilendirdi.

Bakanlığın resmi internet sitesinde Milletlerarası Zeytin Kurulu (UZK) datalarına nazaran, Avrupa’da yaşanan kuraklık nedeniyle, İspanya ve İtalya başta olmak üzere dünyada zeytinyağı üretimi 2022/2023 döneminde yüzde 20 oranında azalırken, Türkiye'deki üretimin yüzde 62 artış gösterdiğinin altı çizildi.

"Diğer taraftan, toplam zeytinyağı ihracatımız ise 2022/23 dönemi Kasım-Temmuz devrinde, bir evvelki dönemin birebir devrine nazaran; ölçü bazında yüzde 240 artarak 136,5 bin tona ulaşmıştır" denilen yazılı açıklamada, "Aynı devirde, ambalajlı zeytinyağı ihracatımız ölçü bazında yüzde 3 artarken, dökme zeytinyağı ihracatımız 5,5 kat, varilli ihracatımız ise 4 kat artmıştır. İhracatın sevkiyat çeşidine nazaran dağılımına bakıldığında ise, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatının toplam ihracattaki ölçü bazında hissesi yüzde 42’den yüzde 83’e yükselmiştir" denildi.

Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki süratli yükselişin yurt içi fiyatlara da yansıdığına dikkati çekilen açıklamada, "Zeytinyağı perakende fiyatlarında iç piyasada görülen artış, son bir yıllık periyotta genel fiyat artışının hayli üzerinde seyretmektedir. Avrupa Birliği'nin yüksek gümrük vergilerinden ötürü, ülkemizin AB üyesi ülkelere olan katma kıymetli ve sonuncu tüketiciye yönelik ambalajlı zeytinyağı ihracatı çok düşük ölçüde yapılabilmektedir. Lakin bilhassa İtalya ve İspanya, ülkemizden ithal ettikleri dökme ve varilli zeytinyağını işleyerek yine üçüncü ülkelere pazarlamaktadır. İçinde bulunulan 2022/23 dönemi Kasım-Temmuz devrinde, dökme ve varilli ihracatımızın bir evvelki dönemin birebir periyoduna nazaran İspanya’ya 21 kat, İtalya’ya ise 44 kat artış gösterdiği görülmektedir. Bu prestijle, dış talep sebebiyle yükselen dökme ve varilli zeytinyağı ihracatının, ambalajlı zeytinyağına yönlendirilerek katma kıymetli eser ihracatına katkı sağlanması hedefinden hareketle, her türlü dökme ve varilli zeytinyağı ihracatında kilogram başına 20 Cent kesinti yapılması konusunu düzenleyen Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 7391 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, 19 Temmuz 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir" tabirleri yer aldı.

Ticaret Bakanlığı'nın zeytinyağı kesimine ait dış ticaret, yurtiçi arz, tedarik, yurt dışı ve yurt içi fiyatlar, konusunda ülkemiz ve dünyadaki şimdiki gelişmeler bölüm paydaşlarıyla ağır temas halinde yakından takip edildiği belirtilen açıklamada, bakanlığımızca tekrar bir kıymetlendirme yapılması gerektiği belirtilerek, "Önümüzdeki zeytinyağı hasat periyodunun başlangıcına (1 Kasım 2023) kadar, dökme yahut varilli zeytinyağı ihracatına yönelik olarak ek önlemler yürürlüğe konulmuştur" denildi.