Zıpkınkurt: Trakya afet bölgesi ilan edilmeli

Zıpkınkurt: Trakya afet bölgesi ilan edilmeli
Evvelki periyot Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Recep Zıpkınkurt, Trakya Bölgesi'nde yaşanan ayçiçek sıkıntısına ait değerlendirmede bulundu. Zıpkınkurt:" Trakya'nın geçim kaynağı olan ayçiçek tarlaları çekirge ve kuraklık sebebiyle bahtına terk ediliyor. Trakya bir an evvel afet bölgesi olarak ilan edilmelidir"dedi.

EDİRNE (İGFA) - Türkiye’nin Ayçiçeği üretiminde ön sıralarda olan Trakya'nın bu yıl Haziran birebirden beri devam eden kuraklık sebebiyle ayçiçeği üretiminde çok önemli düşüş bekleniyor.

Marmara bölgesi yağlık ayçiçek üretiminin merkezi olduğunu belirten Recep Zıpkınkurt yetkililere seslendi.

Zıpkınkurt, "Türkiye'de 60 vilayette ayçiçek üretimi yapılıyor lakin en verimli olarak yapılan bölge natürel ki de Marmara Bölgesi. Ancak yaşanan kuraklık ve çekirge istilası sebebiyle Haziran ayında Trakya bölgesinde ayçiçek üretiminde önemli kasvetler yaşanıyor. Bu kahırlar elbette hür piyasayı da etkiliyor. Ayçiçek ve ayçiçek eserlerinde önemli bir fiyat artışı gözlemlenmesi artık mümkün. Ben buradan yetkililere sesleniyorum. Trakya Bölgesi hemen afet bölgesi olarak ilan edilmelidir. Ayçiçekleri muhafaza altına alınmalıdır. Yoksa geleceğimiz, Trakya'nın geçim kaynağı ayçiçek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya" diye konuştu.