Zonguldak gücün merkezi oluyor

Zonguldak gücün merkezi oluyor
Güçlü kömür yataklarıyla yıllarca Anadolu'yu ısıtan Zonguldak'ın artık kıyılarında çıkan doğal gaz ile Türkiye'yi ısıtacağını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Zonguldak gücün merkezi haline gelecek" dedi.

ZONGULDAK (İGFA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, AK Parti Genel Merkezi ve Vilayet Başkanlığı’nın organize ettiği “Şehir Buluşmaları” kapsamında “Kara Elmas” diyarı Zonguldak’ta vatandaşlarla bir ortaya geldi. Bir dizi ziyaretlerde bulunan ve toplantılara katılan Bakan Uraloğlu, yapılan yatırımlara değindi, Zonguldak’ın da bu yatırımlardan hissesini aldığını, son 21 yılda ulaşım ve bağlantı yatırımlarına yaklaşık 39 milyar 411 milyon lira harcadıklarını söyleyerek, artık yerinde sayan değil, kutlu dava yolunda daha da güçlenen bir Türkiye’nin olduğunu söyledi.

Bakan Uraloğlu, yapılan her yol, okul, hastane, köprü, fabrika, denizlere indirilen her bir gemi, göklere yükselen her bir SİHA, raylarda kıssalar yazan her bir ulusal tren, uzay vatanımızda kapsama alanımızı genişleten her bir uydunun, kutlu davamıza sahip çıkıldığının göstergesi olduğunuj belirterek, "Bu muvaffakiyetler düşmanlarımızın yerinde sayan bir Türkiye hayallerinin boşa çıktığının en büyük ispatıdır. Ortada büyük bir fotoğraf var. Güçlü Türkiye resmi”" dedi.

Bakan Uraloğlu, iktidarın hizmetlerinin saymakla bitmediğini ve Türkiye Yüzyılına yakışan hizmetleri ortaya koyduklarını kaydederek, tüm bu yatırımlardan “Kara Elmas” kenti Zonguldak’ kentinin de hissesine düşeni aldığını belirtti

Bakan Uraloğlu, "“Son 21 yılda Zonguldak’'ın ulaşım ve irtibat yatırımlarına yaklaşık 39 milyar 411 milyon lira harcadık. Zonguldak’taki ulaşım ve haberleşme yatırımlarımıza da sürat katarak devam ediyoruz. Artık Zonguldak yalnızca bir maden kenti olarak anılmıyor. Kıyılarındaki doğalgaz kuyuları ile bir güç kenti olarak görülüyor. Zonguldak yıllarca taş kömürüyle Anadolu topraklarını ısıttı. Artık doğal gazıyla Türkiye'’yi, milleti ısıtacak, fabrikalara güç sağlayacak. Zonguldak, inşa ettiğimiz tünel ve köprüler, gelişen ulaşım ağları ve faaliyete geçen dev Filyos Limanı ile memleketler arası bir lojistik üs olarak Türkiye’yi dünyaya bağlayacak. Zonguldak emeğin başşehri olarak tepedeki yerini koruyacak”" diye konuştu.

YENİ DEMİRYOLU PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRİYOR

Bakan Uraloğlu, “Zonguldak’'ın demiryolu ağının gelişmesi için de büyük projeler hayata geçirdiklerini belirterek, "İl sonları içerisindeki 71 km’lik demiryolu çizgisinin tamamını yeniledik. Zonguldak Gar Binasının tam tadilatını yaptık. Irmak-Karabük-Zonguldak Rehabilitasyon ve Sinyalizasyon Projesi ile demiryolu ağının hepsini yeniledik. Artık Irmak-Karabük-Zonguldak Elektrifikasyon Projesi ile sınırı elektrikli hale getirecek çalışmalara başladık. Tıpkı halde Filyos Limanı ve Filyos Sanayi Sanayi Bölgesine İltisak Çizgisi İlişkisi da sağlayacağız. Karasu Limanı– Akçakoca –Ereğli Limanı-Bartın Limanı Demiryolunun revize, etüt projesini de tamamladık”" dedi.

Uraloğlu, Zonguldak'’tan ayrılmadan evvel Fevkani Köprüsü ve Yeni Kavşağı ile Türkali Şantiyesi'nde de incelemelerde bulundu. Bakan Uraloğlu, Zonguldak programı kapsamında; Zonguldak Valiliği ile Zonguldak Belediyesi'ni ziyaret edip, Devrek Yolu ve Türkali Şantiyesi'nde incelemelerde bulunup çalışmalar hakkında bilgi aldı.