Zonguldak'ta Gemi Battı: 1 Ölü 11 Kayıp

Zonguldak'ta Gemi Battı: 1 Ölü 11 Kayıp
Zonguldak açıklarında fırtınanın etkisiyle batan Türk bayraklı 'Kafkametler' adlı kuru yük gemisinde 1 can kaybı yaşandı, 11 kişi ise kayıp.

Ereğli Limanı'ndan dün sabah saatlerinde demir alan Kafkametler adlı gemi, fırtına nedeniyle mendireğe çarparak battı. Gemideki 12 Türk mürettebatın akıbeti ile ilgili bilgi alınamaması üzerine Sahil Güvenlik, Deniz Kuvvetleri ve Kıyı Emniyeti ekipleri arama kurtarma çalışması başlattı.

Ekipler, kayıp mürettebatlardan birinin Ereğli sahilinde cansız bedenine ulaştı. Diğer 11 mürettebat için arama çalışmaları ise devam ediyor.

Hava Şartları Nedeniyle Arama Kurtarma Başlayamadı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, dün Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, geminin mendireğe çarparak battığını açıklamıştı.

zonguldakta-batan-gemi2.jpg

Yerlikaya, "Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı Emniyeti, jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri hazır beklemektedir. Olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle hemen arama kurtarma faaliyetlerine başlanacaktır." demişti.

Başka Bir Gemi İkiye Ayrıldı

Zonguldak'ta dün etkili olan fırtına nedeniyle bir başka gemi de ikiye bölünmüştü.

Kamerun bayraklı Pallada isimli kuru yük gemisi, limana demirledikten sonra fırtına nedeniyle ikiye bölündü. Gemideki 13 personel, uzun bir çalışma sonucunda ekipler tarafından tahliye edilmişti.

Haber Editörü