Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Matrix 4 setinden ilk görüntüler!

Matrix üçlemesinden 17 yıl sonra çekimlerine başlanılan Matrix 4'ün setinden ilk görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde Keanu Reeves tam 17 yıl sonra tekrar Neo karakterini canlandırırken görülüyor.

Son yıllarda sinema sektöründe yeni senaryo bulunamaması nedeniyle Kore filmlerinin hollywood uyarlamasıyla yeniden çekildiğini ve önceki yıllarda beğenilen filmler için devam filmleri çekildiğini sıkça görmeye başladık. Kulislerde, Matrix 4'ün de Matrix serisinin gişe başarısını yakalamak için çekilden bir devam filmi olduğu konuşulmaya başlandı

2020 yılının merakla beklenen filmlerinden olan Matrix 'ün çekimleri bu hafta itibarıyla resmen başladı. Çekimlerin başlamasıyla birlikte film setinden görüntüler de sosyal medyaya düşmeye başladı. Aşağıdaki görüntüde Keanu Reeves'in canlandırdığı Neo karakterini 17 yıl sonra ilk kez görme fırsatı yakalıyoruz.

Embedded video

Keanu Planet isimli Twitter hesabında paylaşılan görüntülerde Neo karakteri, yeni kıyafetleriyle dikkat çekiyor. Keanu Reeves'in Neo karakteri ile ikonlaşan uzun deri ceket ve güneş gözlükleri yerine daha rahat bir kıyafet ile filmde yer aldığını  görüyoruz. Film hakkında yapılan yorumlarda uzun bir zaman atlamasının gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Bir devam filmi olarak çekilen Matrix 4'ün sosyal medyaya düşen çekim görüntüleri ise bu tahmini doğrular nitelikte.

Film ile ilgili dikkat çeken bir diğer konu ise Wachowski kardeşler. Filmin senaristi ve yönetmeni olan Wachowski kardeşler, Matrix üçlemesi sırasında erkekti. İki kardeş 8 'er yıl arayla cinsiyet değiştirerek kadın oldular. Ancak Matrix4 filminin yönetmeni Lana Wachowski olacak. (Yukarıdaki resimde kamerayla birlikte hareket ederken görülüyor.) Lana Wachowski filmin tek yönetmeni olacak, kardeşi Lilly Wachowski ise Matrix 4 projesinde yer almayacağını açıklamıştı.

Carrie-Anne Moss'un (Trinity) görüldüğü Matrix4 film setinde diğer fotoğraflar:

 

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

Matrix 4' ile ilgili detaylar yapımcı stüdyo şirketi Warner Bros tarafından sır gibi saklamaya devam ediyor. Keanu Reeves ve Carrie Anne-Moss haricinde filmin onaylanan oyuncu kadrosunda Jade Pinkett Smith (Niobe), Yahya Abdul-Mateen (Morpheus), Neil Patrick Harris ve Jonathan Groff gibi isimler var.

Bakalım 17 yıl aranın ardından çekimleri başlayan Matrix 4 de gişe kaygısı nedeniyle çekilen devam filmleri arasından sıyrılarak özgün bir yapım olmayı başarabilecek mi?

Devamını Oku
Matrix 4 setinden ilk görüntüler!

Şakrak ile "yolumuz iyilik olsun!"

Eskiden coğrafya derslerinde çok hayal kurardık. Hiç duymadığımız, görmediğimiz ülkeleri merak eder öğretmeni soru yağmuruna tutardık.
Ne bilgisayarımız vardı ne de akıllı tahta.

Sadece ders kitaplarına sıkıştırılmış birkaç fotoğraf ve ansiklopedilerden araştırdığımız bilgiler.

Abhazya Büyükelçisi

Çocuk dergilerine abone olurduk ki yeni bir şeyler keşfedelim diye. Eskiden radyo tiyatrolarını kaçırmaz hayallerimizi seslerle süslerdik.

Kuponla dağıtılan kasetleri biriktirir yeni dünyalara kulak verirdik. Eskiden en büyük hazinemiz "merakımız"dı.

Şimdi dünya avucumuzun içinde. Bir tıkla Afrika'yı ya da Kanada'yı görebiliyor ve araştırabiliyoruz.

Şimdiki çocuklar bilgiye çok hızlı ulaşırken tembelleşmedi mi? Bizim sözlüklerde, ansiklopedilerde araştırdığımız konuları bir tuşla ulaşabiliyor olmaları bazen de olumsuz sonuçlar doğurmuyor mu?

Abhazya Büyükelçisi


Günümüz çocuklarına farklı coğrafyaları anlatmak, dünyayı tanıtmak ve şifrelerle okurken düşündürmek için özel bir proje uyguluyoruz.

Şakrak kitaplarında hangi şehri ya da ülkeyi anlatacaksak önce biz orayı geziyor, araştırıyor ve yaşıyoruz. Sonra gördüklerimizi macera ile buluşturuyor, içine de biraz gizem katıyor ve gizli kelimelerle hikaye oluşturuyoruz.

Abhazya Büyükelçisi Sayın Vadim Haraziya ile yapmış olduğumuz keyifli sohbette, dünya çocuklarına Abhazya coğrafyasını, kültürünü ve çocuk oyunlarını ŞAKRAK'la hikayeleştirmeyi paylaştık.
Abhazya Büyükelçisi
Teknoloji bağımlılığının yaygın olduğu bir dönemde okuyarak öğrenen, araştırarak keşfeden çocuklar için ŞAKRAK hikayeleri devam ediyor

Devamını Oku
Şakrak ile "yolumuz iyilik olsun!"

Deprem bölgesine bir tır dolusu oyuncak

Elazığ ve Malatya'da meydana gelen depremin ardından tüm Türkiye'nin seferber olduğu yardım kampanyası için Polesie Türkiye firması da hızlıca harekete geçti. Firma “Acılar dinsin çocuklar gülsün” sloganıyla başlattığı kampanyada, koliler dolusu oyuncağı Elazığ ve Malatya’ya gönderdi. Depremden etkilenen çocukların yüzlerini güldürmek ve biraz olsun acılarını hafifletebilmek için tüm fabrika personeli canla başla çalıştı. Ayrıca Polesie Türkiye, Sinop halkı ve Sinop esnafı ile birlikte tek yürek olarak yiyecek, içecek, kıyafet, temizlik ve mutfak malzemeleri, battaniye gibi önemli ihtiyaç malzemelerini de bölgeye gönderdi.

Devamını Oku

Korona virüsü yüzünden Foxconn ve Samsung 'da üretim durdu!

Korona virüs sebebiyle, firmalar virüsün etkili olduğu şehirlerde üretim tesislerini tedbir amaçlı geçici olarak kapatıyor. Samsung ve Foxconn gibi teknoloji devleri de geçici tedbirden olumsuz etkilenmeye başladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Çin'deki korona virüsü salgını teknoloji dünyasını da etkiledi. Dünyanın teknoloji üretim üssü olması Çin'de birçok firma alarma geçti.

Çin'in Wuhan şehrinde vahşi hayvan pazarlarından çıktığı tahmin edilen corona virüsü salgını nedeniyle Hubey eyaletinde 40 milyondan fazla kişinin karantina altına alındığı  bildiriliyor. Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 80 iken vakanın görüldüğü kişi sayısı ise 3 bini geçmiş durumda. Çin'de birçok eyalette karantina tedbirinin uygulanması beklenirken diğer ülkelerde de korona virüsü vakalarının görüldüğü bildiriliyor.

Gelen bilgilere göre salgının yaşandığı kentlerde büyük üretim tesisleri bulunan firmalar tedbir amaçlı olarak geçici süreyle üretimi durdurdu. Bu Tesisler arasında Foxconn, Samsung, FMCG ve Johnson&Johnson gibi dünya devi şirketlerin bulunduğu ifade ediliyor.

 

Tedbir nedeniyle başlatılan karantinanın 1-2 hafta sürmesi beklenirken salgının durumuna göre bu sürenin değişebileceği bildirildi. Salgının devam etmesi durumunda karantina süresinin uzaması ve diğer kentlerdeki tesislerin de kapatılması söz konusu.

Uzun süreli ve geniş çaplı üretimin durdurulmasının stoklara ve fiyatlara nasıl etki edeceği önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Devamını Oku
Korona virüsü yüzünden Foxconn ve Samsung 'da üretim durdu!

iOS 14'ü hangi cihazlar kullanabilecek?

iPhone ve iPadlerde kullanılan iOS işletim sisteminin yeni sürümü olan iOS 14'ü hangi cihazların kullanabileceğini belli oldu. Gelen bilgilere göre iOS 13 kullanan tüm cihazlar, iOS 14 güncellemesi alacak.

Fransız iPhonesoft sitesi tarafından yayınlanan habere göre göre, iOS 13 çalıştıran tüm Apple cihazlar, iOS 14 sürümünü de çalıştırabilecek. Eğer cihazınız iOS 13 'ü çalıştıran eski bir model ise bu sizin için sevindirici bir haber olabilir. Haberde açıklanan  iOS 14 uyumlu Apple cihazlar ise şu şekilde:

 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (7. nesil)

iPadOS 14 güncellemesi alacak cihazlar:

 • 12.9 inç iPad Pro (2016 ve 2017)
 • 10.5 inç iPad Pro
 • 9.7 inç iPad Pro
 • 11 inç iPad Pro (2018)
 • iPad Air 3
 • iPad 7
 • iPad 6
 • iPad 5
 • iPad Mini 5

Apple tarafından iOS 14 güncellemesinin hangi cihazlara geleceği konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak, AppleInsider tarafından bu habere yer verilmiş olması, bu bilginin büyük bir ihtimalle doğru olduğunun işareti olarak değerlendirilebilir.

Devamını Oku
iOS 14'ü hangi cihazlar kullanabilecek?

Deprem bölgesindeki çocuklar için bir tır dolusu oyuncak gönderildi!

24 Ocak'ta Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından yaraların sarılması için tüm Türkiye seferber oldu. Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşlar, işadamları ve sivil toplum kuruluşları depremzedelere yardım için harekete geçti.

Deprem bölgesi için yapılan yardımlarla ilgili güzel bir haber de Sinop'tan geldi. Geçtiğimiz hafta Sinop'ta açılışı yapılan Türk-belarus ortaklı Polesie oyuncak fabrikası, deprem bölgesindeki çocuklar için bir tır dolusu oyuncak gönderdi.

Sinop'ta Türk iş adamları Taner ve Yener Dinçkurt kardeşlerin öncülüğünde kurulan Belarus'lu Polesie firması, depremin ardından bölgede yaşayan çocukların yüzlerini güldürmek için çalışma başlattı.

ELAZIĞ VE MALATYA'YA BİR TIR DOLUSU OYUNCAK GÖNDERİLDİ

Sinop'daki Fabrikada üretilen oyuncakları bölgedeki çocuklara ulaştırmak için Valilik ve AFAD ile birlikte ortak çalışma yapan Polesie firması görevlilerince hazırlanan bir tır dolusu oyuncak, Elazığ ve Malatya'ya gönderildi.

Firma tarafından yapılan açıklamada, deprem bölgesine gönderilen oyuncakların yanı sıra yaşam malzemelerinin de gönderildiği belirtilerek, "Hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz." ifadesi kullanıldı.

Devamını Oku
Deprem bölgesindeki çocuklar için bir tır dolusu oyuncak gönderildi!

OYUNCAKLARIN RENKLİ DÜNYASI SİNOP'TA

Dünyanın en büyük oyuncak firmalarından biri olan Polesie, Türkiye'de fabrika açtı. Belaruslu Polesie firması, Belarus-Türkiye ortaklı Oyuncak fabrikasının açılışını Sinop'ta gerçekleştirdi.

Firmanın Türkiye ayağının ortakları olan Sinop’lu iş adamları Yener Dinçkurt ve Taner Dinçkurt’un katkılarıyla, oyuncak fabrikası Sinop’ta hizmete girdi.

Açılış törenine İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un yanı sıra Sinop milletvekili Nazım Maviş, Belarus Türkiye Büyükelçisi Andrei Savinykh, Sinop Valisi Köksal Şakalar, Belediye Başkanı Barış Ayhan, stk başkanları ve üyeleri, çeşitli oda başkanları, kamu kurum müdürleri ve Polesie Belarus şirket sahipleri de katıldı.

100 bin metrekarelik alan üzerine kurulan oyuncak fabrikasında şu anda 120 kişi çalışıyor. Çalışan sayısının kısa süre içerisinde 1200 'kişiye çıkarılması hedefleniyor. Tamamen geri dönüşümlü malzeme kullanılan fabrikada üretim sırasında hiç atık çıkmıyor.

 

Çocukların oyun oynarken hayalgücünü kullanarak düşünsel gelişimlerini de ilke edinen Polesei firması, güvenli, sağlam ve sağlıklı oyuncaklar üretiyor.

Açılışa çocuklar tarafından çok sevilen Türkiye nin yerli çizgi kahramanı Şakrak da katıldı. Şakrak 'ın yazarı Ayşegül KARA ZORLU "Şakrak karakterini Türk örf ve adetlerine uygun bir yerli çizgi film karakteri olarak oluşturduk. Oyuncak şirketinin de ilke olarak , bizler gibi çocukların oyun oynarken zihinsel gelişimlerini hedeflemeleri bizleri çok mutlu etti. Ülkemizde bu denli büyük bir yatırımın yapılması gurur verici" dedi.

Ayrıca, Ayşegül KARA ZORLU tarafından içişleri bakan yardımcısı Mehmet Ersoy, Belarus Türkiye Büyükelçisi Andrei Savinykh, Sinop Valisi Köksal Şakalar ile birlikte yapılan çekiliş sonucunda fabrikada tamamlanmış olan oyuncaklar ihtiyaç sahibi çocuklara verilmek üzere AFAD ‘a gönderilecek.

 

Devamını Oku
OYUNCAKLARIN RENKLİ DÜNYASI SİNOP'TA OYUNCAKLARIN RENKLİ DÜNYASI SİNOP'TA OYUNCAKLARIN RENKLİ DÜNYASI SİNOP'TA OYUNCAKLARIN RENKLİ DÜNYASI SİNOP'TA OYUNCAKLARIN RENKLİ DÜNYASI SİNOP'TA OYUNCAKLARIN RENKLİ DÜNYASI SİNOP'TA

Hellboy filminin fragmanı yayınlandı!

Yeni Hellboy filminden ilk fragman yayınlandı!

Bir çizgiroman klasiği olan Hellboy, 2004 yılında ilk defa beyaz perdeye aktarılmıştı. 2008 yılında devam filmi "Hellboy 2 : Altın Ordu" nun yayınlanmasının ardından uzun bir süre sessizliğe gömülen Hellboy, seriye devam etmek yerine yeniden çekilen filmiyle 2019 baharında yeniden sinemaseverlerle buluşacak.

Helboy 1 ve Hellboy 2 de ana karakteri canlandıran "Ron Pearlman" yeni filmde yer almayacak

66dsd

Filmle özdeşleşen "Ron Pearlman" ın yerine "David Harbour" , "Hellboy" olarak karşımıza çıkacak.

Resultado de imagen de hellboy 3 cast

David Harbour ile yeniden beyazperdeye dönmeye hazırlanan Hellboy filmi için ilk fragman yayınlandı. Filmde David Harbour’a "Resident Evil" filminin yıldızı Milla Jovovich ve Thomas Haden Church eşlik edecek.

 

Yeni Hellboy filminden ilk fragman geldi

Beyazperdeye geri dönen Hellboy , bir devam filmi yerine yeniden yapım olarak düşünülen filmden ilk fragman geldi.

Hellboy çizgi romanı, DC Comics ve Marvel sonrasındaki en başarılı çizgi roman dizisi olarak kabul ediliyor. 1993 yılında ilk kez yılında okurlarla buluşan Hellboy karakteri, 2004 yılında ilk defa sinemaya uyarlanmıştı.

Hellboy'un hikayesi ise şöyle; 2. dünya savaşında Hitler savaşı kazanmak için her yola başvurur. Nazi bilimadamı Rasputin boyutlararası bir geçit açmayı başararak cehenneme bir kapı açar. Bu kapıdan Anung Un Rama adında bir çocuk dünyaya geçmeyi başarır. Amerikan birliği tarafından yapılan baskında çocuk bulunarak alınır.  Birleşik Devletler Paranormal Araştırma ve Savunma Bürosu (PASB) tarafından büyütülür.

Büyüdükçe kuyruğu, boynuzları ve taştan büyük bir sağ eli olan kırmızı, iri yapılı bir iblis görünümüne kavuşan kahramanımız vampirler, hayaletler, kurt adamlar ve en büyük düşmanı Rasputin’e karşı mücadele eder.

Yeniden yapımda Hellboy, film 12 Nisan 2019 tarihinde vizyona girecek.

Devamını Oku
Hellboy filminin fragmanı yayınlandı!

İnsanları 'eşsiz' yapan beyin bölgesi bulundu!

İnsan beyninde her bir bireyi 'eşsiz' yapan bölge olabileceği düşünülen yeni bir bölge keşfedildi. Teknolojinin gelişmesiyle yeni keşfedilen bu bölgenin insanları, diğer canlılardan ayırt edici özelliğe sahip olduğu düşünülüyor.

4. Uluslararası Eğitim Forumunda yaptığı açıklamalarla dikkat çeken ve dünyanın en zeki insanları arasında yer alan ünlü kuantum fizikçisi ve dünyaca ünlü fütürist Profesör Michio Kaku tarafından yapılan açıklamada "insan beyninde yeni keşfedilen bu bölgenin etkin kullanımıyla geleceğin şekilleneceği " söylendi. Gelişen teknolojiyle eğitimde de çığır atlanacağına dikkat çeken Profesör Kaku, “Artık Öğrenciler periyodik cetveli ezberlemek zorunda kalmayacak, bir göz kırpışta tüm bu bilgiye erişebilecekler” dedi.

Zihnin Geleceği isimli kitabın da yazarı olan Michio Kaku, kitabında bir zaman yalnızca bilimkurgunun ilgi alanına giren konuları bilimin çerçevesinde inceliyor. "Olanaksızın Fiziği" ve "Geleceğin Fiziği" adlı çok satan kitapların yazarı da olan Dr. Kaku, evrendeki en büyüleyici ve en karmaşık yapı olan insan beyni üzerine bilimsel araştırmaları ortaya koyuyor.

Beynin yeni keşfedilen bölgesi, insanları eşsiz kılan parça olabilir

İnsan beynini "bilinen evrendeki en karışık obje’’ olarak tanımlayan Dr.Michio Kaku, bu nedenle, yapılan yüzlerce farklı araştırmaya rağmen halen beynin içerisinde yeni bölgelerin keşfedilmesinin bizi şaşırtmaması gerektiğini vurguluyor.

Dr. Michio Kaku tarafından vurgulanan açıklamalar geçtiğimiz günlerde insanbeyni ile ilgili araştırmalar yapan bir başka bilim insanı, Profesör George Paxinos tarafından açıklanan yeni keşif ile örtüşür nitelikte. Profesör George Paxinos, insan beyninde bizi eşsiz yapan maddenin bir parçası olabileceğini iddia edilen yeni bir bölge keşfetti.
 Profesör Paxinos dünyaca ünlü bir beyin kartografı ve onun ellerinden çıkan beyin atlasları dünyanın dört bir yanındaki nörologlar için önemli bilgiler taşıyor. Şu anda Neuroscience Research Australia (NeuRA) için çalışan profesör, yeni yaptığı haritalama çalışması sayesinde Endorestiform Nucleus  adını verdiği yeni bir bölge keşfetti. Profesör George Paxinos, 30 yıl boyunca yaptığı çalışmalar sırasında farketmediği bu bölgenin varlığından şüphe etmiş olsa da, günümüzde mevcut olan üstün renklendirme ve görüntüleme teknikleri sayesinde bu şüphe artık ortadan kalktı. Endorestiform Nucleus bölgesinin fonksiyonu hala bilinmezliğini korurken, bölgenin beyin ile omuriliğin birleşme yerinde, beyincik alt sapının içerisinde bulunduğu tespit edildi. Söz konusu bölge duyusal ve motor hareketleri dengeleyip,
bizim dengemizi bulmamızı, ayakta durabilmemizi ve motor kontrol becerilerimizi kullanabilmemizi sağlıyor. Profesör Paximos da bu sebeplerden ötürü yeni keşfedilen bölgenin hassas motor hareketlerinde bir rolü olabileceğini ve Parkinson ve motor nöron hastalığı gibi hastalıkların iyileşme umudunun bu bölge bölge üzerinde yapılacak araştırmalara bağlı olacağını düşünüyor. 

 Profesör Paxinos insan beyninde keşfedilen bu bölge ile ilgili " Keşfedilen yeni bölge diğer canlılarda bulunmuyor. Bu nedenle bu bölge insanları eşsiz yapan şey olabilir.’’ açıklamasında bulundu.

Devamını Oku
İnsanları 'eşsiz' yapan beyin bölgesi bulundu!

WhatsApp 'a sohbet kilitleme özelliği geliyor!

Akıllı telefon uygulamalarının vazgeçilmezi olan WhatsApp'a sohbet kilitleme özelliği geliyor. Yeni gelecek özellik ile Whatsapp üzerindeki sohbet içerikleriniz yakında Touch ID veya Face ID ile kilitlenebilecek. Yeni gelecek özellik ile WhatsApp sohbetlerinizi kilitleyerek meraklı gözlerden uzak tutabileceksiniz. Ancak bu sohbetleri görüntüleyebilmeniz için her seferinde kendinizi tanıtmanız gerekiyor.

 

 

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan mesajlaşma platformu WhatsApp yakın zamanda iOS biyometrik giriş sistemleri için destek sunmaya başlayacağı açıklandı. İlk kez deneme sürümünde ortaya çıkan sohbet şifreleme özelliği ile sizden başka kimse WhatsApp uygulamasına giriş yapamayacak.

Şimdilik sadece WhatsApp iOS uygulaması için geçerli olacağı açıklanan kilitleme özelliği Touch ID veya Face ID yöntemi ile kullanılabilecek. Eğer kullanıcılar bu yöntemler ile başarılı giriş yapamazlarsa sistem giriş için şifre isteyecek.

Kişisel veri güvenliğini ön planda tutan WhatsApp doğrudan yüz veya parmak izi verilerine erişmiyor. Doğrulama işlemini Apple’ın API’lerini kullanarak yapıyor. Yeni özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor.

Whatsapp uygulaması akıllı telefon platformunda en çok kullanılan uygulama olduğu için her seferinde kullanıcının kendisini tanıtması bir süre sonra rahatsızlık vermeye başlayabilir. Ancak WhatsApp Business kurumsal sürüm için daha uygun diyebiliriz.

Devamını Oku
WhatsApp 'a sohbet kilitleme özelliği geliyor!