Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

2023 Türkiye'de Hentbol

Sabah tüm aile erkenden kalkmıştı. Özellikle çocuklardaki heyecan görülmeye değerdi. Ne de olsa ilk kez salonda Hentbol  Dünya Kupası maçı izleyeceklerdi. 2023  Kadınlar  Hentbol Dünya Şampiyonası İstanbul’da düzenleniyordu ve bugün Türkiye Kadın Hentbol takımının Danimarka ile maçı vardı.

“Hadi bakalım biraz daha hızlı” dedi babaları, daha Danimarka’dan bu maçı izlemeye gelmiş olan arkadaşlarını otellerinden alacaklardı.

Adeta 3 jenerasyonun bir fotoğrafı olan aile otelin lobisine geldiğinde, dedelerinin arkadaşı eşiyle çay içiyordu. İki eski dost birbirlerini görünce gözleri parladı ve sıkı sıkı sarıldılar. Dedeleri artık 70 yaşına yaklaşan biri  olan arkadaşını ailesine tanıttı, “İşte çocuklar size her zaman bahsettiğim, birlikte hentbol oynadığımız Svend ve eşi” dedi ve sonrasında kendi ailesini tanıtmaya başladı. Sırasıyla oğlu, gelini ve 2 torununu tanıttı. Svend araya girdi “Hentbolla yatıp kalkan bir aileyle tanışmak büyük mutluluk” dedi, “Hala işin içindesin, Hentbol ile ilgilisin ?” diye ekledi.

“Elbette” dedi adam. Yıllar önce hentbol Türkiye’de artık hiç de ilgi görmeyen bir sporken, 2023 vizyonu   hayal eden bir  grup da  başlamıştı işe. . “Oğlum da Süper Lig yönetim kurulunda” dedi, “Sene başında Türkiye hentbol tarihindeki en büyük sponsorluk anlaşmasını imzaladılar”. Sonra gururla  torununa döndü. “Bak bu büyük oğlan da bu sene Üniversitede ilk yılını tamamladı. Lise takımındaki başarısıyla burslu olarak girdi. Şimdiden Beşiktaş izlemeye başladı kendisini”. Artık sporda başarılı olarak üniversite okumak popüler bir hedef olmuştu gençler arasında. Sonra ufak torununa döndü, “Minik kızımızda aile geleneğini bozmadı” dedi gözleri parlayarak, “O da okulunda minikler takımında”

“Bu harika bir şey” dedi Svend, “Seninki tam da hayallerin gerçeğe dönüşmesi olmalı. “Dur daha, önce maçı ve salondaki coşkuyu da görmelisin” dedi adam, “İşte o zaman daha iyi anlayacaksın”.

Böylece maçın oynanacağı  15 Bin kişilik salona doğru yola çıktılar. Salonun dışında müthiş bir kalabalık vardı ve eğlence sesleri her yeri kaplıyordu. Büyük bir panayır yeri kurulmuştu ve taraftarla çocuklarıyla birlikte alanda maç öncesinde eğleniyorlardı. Bir süre bu alanda vakit geçirdikten sonra, salona girdiler ve yerlerini aldılar.

Milli takım ısınmak için sahaya çıkınca yer yerinden oynadı, müthiş bir gürültü tüm salonu doldurdu. Svend çok şaşırmış görünüyordu, “Senin bir hayalin vardı biliyorum, ama gerçekten nasıl bu noktaya geldiniz hayret ediyorum” dedi.

“Biliyorsun, en başında eğer gerçekten hentbolu kalkındıracaksak, bunu yolunun ligin bir şirket tarafından yönetilmesi olduğuna inanıyordum” diye başladı, “Bize  inanan insanlar sayesinde federasyona danışmanlık vererek başladık işe. Ligi profesyonel bir şirketin yönetmesi için federasyondan ayırdık, yönetim kurulunda ligdeki tüm takımların temsilcileri var ama asıl yöneticiler tamamen profesyoneller”

“Federasyon ne yapıyor peki?” diye sordu Svend. “Onların merkezi İstanbul’a taşındı. Artık tamamen okul ve üniversite liglerinin düzenlenmesiyle ilgileniyorlar. Bu liglerde profesyonel takım yok, sadece okullar var. Okul liglerinde başarılı çocuklar bursla üniversiteye gidebiliyorlar. Orada başarılı olup profesyonel olarak hentbol oynamak isterlerse, Süper lig takımlarının A2 takımları onları seçiyor. Böylece tüm Türkiye profesyonel hentbolun altyapısı konumunda. Bu büyük bir iş ve federasyon tamamen buna odaklanmış durumda”

Bu arada sahada takım ısınmaya devam ediyordu, Svend aklına takılan bir soruyu sordu:“Peki bildiğim kadarıyla ligde yabancı sınırı yok, ama milli takımlar da  hem yeni bir jenerasyon hem de uluslararası arenada şimdiden başarıları konuşuluyor, bunu nasıl sağladınız?”

“Ligde yabancı sınırı yok ama A2 liginde hiç yabancı oynatılmıyor.  Sponsorlar yatırımlarını ,Avrupa şampiyonlar liginde final oynamaları üzerine konumlandırıyorlar. Liglerin yayın hakkı ihalesi kulüplere ciddi kaynak oluşturuyor.”

Böylece okul ve üniversite liglerinde kendini gösteren çocuklar bu ligde profesyonelliğe geçiş yolunda büyük bir deneyim kazanıyorlar. Yabancı sınırı olmaması ve iyi yönetilmesi sayesinde de Süper Lig çok hızlı gelişti. 4 büyüklerin de hentbol takımları kurması ve yatırım yapmaları sonucunda hem halkın tekrar hentbola ilgisi uyandı, hem de ardından kurulan bu altyapı sistemi sayesinde çocuklar ve gençler bu spora başladı” diye açıklamaya çalıştı.

“Seyircilerin ilgisi gerçekten muhteşem” dedi adam coşkuyla. “Sanırım futbol ve basketboldan sonra artık Türkler için 3. Spor Hentbol oldu, değil mi?”

“Kesinlikle. Lig maçlarındaki doluluk oranı bir yana, asıl okul maçlarını görmelisin, orası adeta bambaşka bir dünya” dedi keyifle”

“Ee, maç ne olur dersin?” diye hafiften takıldı adam. “Bu turnuva milli takım için müthiş deneyim olacak. 2028 Olimpiyatlarında madalyaları bu çocuklar getirecek” dedi inançla.

“Adam takılıyor işte baba” diye araya girdi gelini, “Hem artık bırakın muhabbeti de maçın keyfini çıkarın”. Sahada ve tribünlerde herkes hazırdı.

 

Düdük çaldı ve maç başladı…

Kenan Öner

Devamını Oku