Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

KÖRHASAN ailesinin bir ricası var

"Gazeteci ve eğitimci yazar bir zamanların ilköğretim müdürü Ahmet Körhasan bugün hayatta değil. Onu geçtiğimiz günlerde kaybettik. Tavşanlı'da bir dairesi ve geride 4 çocuğu bir de eşi var. 1956 yılında Tavşanlı'da ilk görevine bugün belde olan Balıköy'ün istasyon yakınındaki ilkokulunda başöğretmen ve de birleştirilmiş ve bir dersliğe sığdırılmış 5 sınıfın öğretmeni olarak atanan Körhasan, Balıköy'deyken Demokrat Parti iktidardaydı. Rahmetli Ahmet Kavuncu milletvekiliydi. Balıköy sefilleri oynuyordu. Cumhuriyet ise henüz 33 yaşındaydı. Balıköy'lüler rahmetliyi sevmiş olmalılar ki ondan bir çok şeyler istediler. Önder olmasını, sorunlarını çözmesini rica ettiler. Körhasan önce birlik ve beraberliği tesis etmiş sonra sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda bir çok hizmetin içinde olmuştur. O zamanlar gençti. Kabına sığamıyordu. Emet Çayı Balıköy'ün içinden bazen deli akar, bazen geçişe izin verirdi. Hatırladığım kadarıyla Halil Kamil efendi ve Çıvgalar'lı değirmenci Süleyman efendi ile bir çok kişi bu çayın üzerinde bir köprü yapılmasından yana çaba göstermişler ama bunu gerçekleştirmek Ahmet Körhasan'a nasip olmuştur. Ben aralıksız 23 yıl rahmetli ile beraber çalıştım. 1980 askeri darbesi sonrası görevinden ayrılmıştı. Gazeteciliğe başladı. Bazı yerel gazetelerin çıkmasında etkili oldu. Bizim Tavşanlı gazetesi Tavşanlı'nın 23 yıllık geçmişinin tanığıdır. 

Konu Balıköy'den açılmışken bir anısını anlatmak isterim. Bir gün okuluna sağlık memuru Ahmet Güney, muhtar Recep Argun, değirmenci Süleyman Sarıkaya, DDY yol servis şefi Hasan Kocabalkan, mühendis Mehmet Çatalkaş, marangoz Mehmet Öztürk, orman bölge şefi Muhittin Bey, 152 DDY kısım şefi Mehmet Akın gelerek, kendisinden bir dernek kurmasını isterler. Derneğin adı Çıvgalar Köprüsü Yaptırma Derneği olacak, rahmetli o gün başkan seçilir, yanına gelenler de yönetim kurulu üyesi olurlar. 20 ton demir, 110 metreküp ağaç, 30 bin TL para toplanır ve bugün 34 köy halkının yararlandığı 115 metre uzunluğundaki köprü hayata geçirilir. Bu rahmetli Körhasan'ın yaptığı hizmetlerden bir tanesidir. 

Sayın belde önemli bir yeri olan belediye başkanı Ahmet Artun Bey' den bir ricam olacaktır. Belediye meclis üyeleri Adem Artun, Güngör Çevik, Ahmet Akkuş, Mustafa Şimşek, Kadir Bircan Küçük, Şahin Arman, Ali Kapçak, Mustafa Kaygısız ve İhsan Saruhan'ı bu vesileyle toplasın ve rahmetli Ahmet Körhasan'ın Balıköy'de ölümsüzleştirilmesinde etkili olsun. Bir caddeye, bir parka, bir meydana Ahmet Körhasan adının verilmesi Balıköy'e yakışacaktır. Haydi sayın başkan sizleri göreve davet ediyorum. Çankırı ili, Ilgaz ilçesi, Belören Köyü mezarlığında yatan ve Balıköy'e 9 yılını veren Körhasan'a ve ailesine bu jesti yapın. "

http://www.tavsanlihaberci.com/korhasan-ailesinin-bir-ricasi-var.html


Devamını Oku

ASLAN ATEŞ İLE DEV RÖPORTAJ

HABERCİ- Aslan Ateş kimdir?

ASLAN ATEŞ- 19.07.1968 tarihinde doğdum. Evli ve bir çocuk babasıyım. Yıldız Teknik Üniversitesi Harita ve Kadastro Mühendisliği bölümünü bitirdim. Tavşanlı, Emet , Hisarcık , Çavdarhisar, Domaniç ve Harmancık ile bu ilçelere bağlı beldelerde faaliyetlerimi sürdürüyorum. Dumlupınar üniversitesinde imar hukuku ve şehircilik üzerine hocalık yaptım. 2009-2013 yıllarında Tavşanlı Ticaret odası Meclis üyeliği görevinde bulundum. Bu süre içersinde Tavşanlı Organize Sanayi bölgesi Başkan yardımcılığı görevini yerine getirdim. 

HABERCİ- Sayın Başkanım ekibinizin belediyeciliği bilen tecrübeli isimlerden oluştuğunu biliyoruz. Belediyeciliğe bakışınız nasıl?  

ASLAN ATEŞ- Kuruluş ve kurtuluş diyarı güzel Tavşanlı’mızın öncelikleri ve gereksinimleri doğrultusunda  hizmet etmek amacı ile yola çıktık. Tavşanlı’nın geleceği için sosyal ve hizmet belediyeciliğin öne çıkartılacağı siyaset üstü anlayışla ideolojiden, hamasetten ve egolardan uzak bir siyaset yapacağız. Ağır bir yükün altına gireceğimizin farkındayız. Ekip olarak bu yükü taşıyabilecek bilgi birikim ve gücümüz vardır. İmtihanımız ağırdır halka hizmetin ahiret kapısını açacağına inanıyoruz. Ahirette hayır kapısını açmak nasip olur inşallah. Adil, halktan yana, şeffaf verdiği sözleri tutan bir belediye başkanı ekip çalışmasına önem veren önerilere ve fikirlere açık bir anlayış sergileyeceğiz.  Mazeret makamı değil hizmet makamı olacağız. Dürüstlük bir erdem değildir. Herkes dürüst olmalıdır. Çünkü ahlak ve hukuk kuralları bunu sadece iyi bir belediye başkanı için değil her vatandaş için dayatır.

HABERCİ- Başkanım Çobanköy Zehirli Atık Tesisi (MESS) ile ilgili elinizde iki farklı meclis kararının olduğunu biliyoruz. Şu işin aslını bir de sizden dinleyelim...

ASLAN ATEŞ-   Bakın ben açıklayayım isterseniz. Belediye meclisinde bulunan arkadaşlar bu karar geçerken zehirden ve Tehlikeli atıktan haberleri olmadıklarını söylemektedirler. aslanates.com’daki meclis kararı da bunu doğrulamaktadır. Bu bölgenin proje takibini ise Meclis Üyesi Murat Tepeciklioğlu’nun yapması hiç etik değildir. Bir çok kişi bilmektedir ki Bu konunun uzmanı gibi savunmasını da bu arkadaşımız yapmıştır. Basın açıklamasında bu planla ilgili itiraz evraklarının Halil Poyraz’a vermeniz mi önemli yoksa bu planın kelime oyunu ile Meclisten geçirilmiş olması mı. Halil Poyraz bu konuda uzman birisimi yoksa.  İtirazınızda curufun gömülmesini başta bilmiyorsanız siz araştırma yapmadan mı iş yapıyorsunuz? Daha kolay bir savunma yapabilirsiniz Facebook izlerseniz bazıları ben yaptım demeye başladı isterseniz  bu konuyu onların üstüne atın ve kurtulun derim.! Bir neslin diktiği ağaçta bir sonraki nesil gölgelenir düşüncesindeyiz. Çobanköy sınırları içersinde yapılan MES projesine Ticaret odası ve Organize Sanayi de görevim sırasında da şiddetle karşıydım. Halende bu projenin bölgemizde gerçekleşmesini istememekteyim. Söz konusu alanda yapılması planlanan Zehirli atık projesi gerçekleşmesi halinde bu tesisin curufu betonlar ile çevrili şekilde yer altına gömülecektir. Bu bölgede deprem ler sonrası ve yıllar içersindeki yer altı sularının bu betonları eritmesi halinde bölgenin zehir bölgesi olacağı inancındayız. Aldığımız bir bilgiye göre Japonya’da bu curufun Akdeniz’den daha derin okyanus derinliklerine Çelik ve beton kaplamalı olarak bırakıldığıdır.  Bu konuda iptali ile ilgili bilgi birikim sahibiyiz. Sanayinin sefası sürenlerin Cefasını çekmesi düşüncesindeyim. Tavşanlımız bu cefayı çekmeyecek. İnşallah bu görev Halkımız tarafından bizlere verilir ise Meclis toplantımızı Çobanköy’de yapmak kaydı ile plan tadilatı yapılacaktır.

HABERCİ- Başkanım son günlerde su ile ilgili bazı spekülasyonlar yapılıyor. Sizce Tavşanlı’nın suyu temiz mi? 

ASLAN ATEŞ- Temizlik imandan gelir. Su hayattır.Hayatımızı boşa harcamayalım.Kendimiz değerli isek suyumuza değer verelim. Bilindiği üzere çeşme sularımız Kayaboğazı barajından gelmektedir. Çeşmelerden akan suyu içebilmemizin şu anda mümkün olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Asgari ücretli hem belediyeye su parası vermekte hem de içme suyu alarak damacanaya bedel ödemektedir. Suyun içilemez olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi Çavdarhisar barajından gelen su olduğu ve Çavdarhisar havzasındaki bazı köylerin kanalizasyonunun bu suya karıştığı bilinmektedir. Çavdarhisar belediyesi tarafından İller Bankası aracılığı ile Arıtma projesi yapılmıştır. Fakat Normal arıtma yeterli değildir. Bu konuda İleri Arıtma projesi yapılması gerekmekte olup ayrıca deşarjın başka bir alana yapılması gerekmektedir. Bu konuda girişimlerde bulunulacaktır. Herkesin bildiği üzere Gökler köyü Alabalık tesisi hakkında da dava açılmış olup davanın takipçisi olacağız. İsviçre Türk ortaklığı REF LTD. ŞTİ. tarafından yapılan Adranos su dolum firmasının damacana temizlemesi incelemeleri yapılarak Mevzuata aykırılıklar giderilecektir.  Suyun Kayaboğazı ana kaynağından alınması için gerekli çalışmalar acilen yapılacaktır. Su analizleri yapılarak uygun sonuç alınması halinde Çukurköy , Bağlık , Dedeler , Beyköy İçme suyu şehir şebekesinden ayrılarak içilebilir hale getirilecektir.Mevcut su derneği aktif hale getirilecektir. Bu dernek vasıtası ile mahalle çeşmelerini çoğaltarak eski yerli suların getirilmesine destek verilecektir.Tavşanlı içerisinde bulunan hotanlı hariç diğer suların analizleri yapılarak halkımıza analiz sonuçlarının doğru bir şekilde açıklaması yapılacaktır.

HABERCİ- Başkanım Barış Manço üst geçidinin olduğu bölgeye projelerinizde yer verdiniz mi?

ASLAN ATEŞ- Tabiki. Barış Manço üst geçidinin hemen yanında bulunan Kara Çeşme Parkı otopark değil halkımız için park ve çocuk bahçesi haline getirilecektir. Çevre evlerde yaşayan halkımızın rahatsızlığı giderilecektir.İnşallah otopark olarak başka bir alanda çözüm getirilecektir.

HABERCİ- Başkanım gençlerimizi düşündünüz mü? İşsizlik konusunda neler söyleyeceksiniz?

ASLAN ATEŞ- Küçük sanayicilerin büyüyebilmesi için geçiş alanı olarak 2000- 5000 m2′lik parseller üzerine orta ölçekli üretim kapasiteli sanayi bölgesi oluşturulacaktır. Beklentimiz 5 yıl içerisinde 2500 kişilik iş istihdamıdır. Tavşanlının kalkınması sadece ticaretle değil üretim merkezli bir alan olması amaçlanmaktadır. Tavşanlı Organize Sanayi Bölgesi Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. 1. Etap organize sanayi bölgesinin tamamlanması halinde 3200 kişi 2. Etap bitmesi halinde 5000 kişi iş istihdamı olacaktır. Nursan bilindiği üzere faaliyete geçmiş 1430 kişi ile çalışmaktadır. Bu Firmaya ruhsat vermek ve Yapı kullanma iznini vermek bizlere nasip oldu.Belediye – Ticaret odası ve Kaymakamlık olarak uyum içersinde çalışacağız.Ayrıca ortaklık dışında belediye hizmetlerinin birçoğu Organize Sanayi kurumsallaşması tamamlanıncaya kadar devam edecektir. Belediye olarak desteğimizi tam olarak vereceğiz.

HEDEFİMİZ ; Kaldırımlarda işsiz gezen gençler değil! Üreten, Kazanan, Sorumluluk sahibi gençlik!

HABERCİ- Başkanım Tavşanlı’da çok tehlikeli yapı var. Yıkıldı yıkılacak. Bir kaza olacak diye çok korkuyoruz. 

ASLAN ATEŞ- Şehrin gelişmesine bağlı olarak ticari alanların daha geniş alanlara kayması kaçınılmazdır. Eğer acil önlemler almazsanız önceki yerler harabe kalmaya ve o bölgede ticaretin ve sosyal dokunun  yok olmasına sebep olursunuz. Özellikle çatıları harabeye dönen kiremitlerin yarısı dışarıda olan tehlike saçan binaların altından geçmek zorunda kalan insanlarımızın özellikle  çocuklarımızın vebalini çekmek istemiyoruz. Özellikle sit alanlarında bulunan tescilsiz ve tehlike yaratan binalar hakkında acil önlemler alınacaktır. Ayrıca tescilli binaların sahipleri ile işbirliği halinde restore çalışmalarına yön verilecektir. Tarihi dokumuzu öne çıkartarak yöresel ticari faaliyetin önü açılmaya çalışılacaktır.

HABERCİ- Başkanım dirilerimiz kadar ölülerimizde önemlidir. Mezarlıklarımızla ilgili neler söyleyeceksiniz?

ASLAN ATEŞ- Yeni mezarlık alanı halkımızla istişare yapılarak yeri tespit edilecek,layık bir şekilde düzenlemesi yapılacaktır. Dirilerimiz bizim için ne kadar önemliyse, ölülerimiz de önemlidir.Tahrip olmuş, virane hale gelmiş mezarlıklarımız rehabilite edilerek halkımızın daha rahat ve huzurlu bir biçimde vefat etmiş yakınlarını ziyaret etmeleri sağlanacaktır.

HABERCİ- Konu mezarlıklardan açılmışken, “Mobil Taziye Aracı” projenizle ilgili bir de gazetemiz aracılığıyla vatandaşı bilgilendirseniz?

ASLAN ATEŞ- Cenaze sahipleri acılarını yaşamaz oldu. Taziyeye gelenlere yemek çay ikramında bulunmak zaruriyetinde bırakılmış durumda. Sosyal Belediyecilik anlayışı içerisinde  bulunur hale geldi. Bu duruma son vermek için Taziye Karavanı yapılacaktır. Cenaze evinin önüne çekilerek hizmet verecektir. Karavanda klima ve çay ocağı da bulunacak. Yaz aylarında kullanılmak üzere cam balkonu olacak. Cenazesi olan vatandaşımızın en üzüntülü olduğu günlerde , acılarını bir nebze olsun hafifletebilmek amacımız olacaktır. Ayrıca inancımız gereği cenaze defnedilir iken Kur’an okunmakta. Kur’an-ı Kerim okunur iken oturmak için tabure ve sandalye hizmeti de verilecektir.

HABERCİ- Seçim beyannamenizde Baştacımız Kadınlarımız diyorsunuz. Bayanlara yönelik neler yapacaksınız?

ASLAN ATEŞ- Ev geçimine katkıda bulunmak isteyen bayanlarımız için el sanatları ve yöresel ev ürünleri için satış reyonları tahsis edilecektir. Pazarlama konusunda gerekli destek sağlanacaktır.İnternet üzerinden destekte verilecektir.Tavşanlı Kadın Dayanışma Derneği Kurulacaktır. Şehir merkezinde sit içerisinde bulunan evlerde restore yaptırarak yöresel yemek ve kahvaltı için yer tahsisine gidilecektir. Evinde yağ yoğurt yaparak ev geçimine katkı sağlayan ev hanımlarımız için gizlilik ilkesi temelinde ücretsiz olarak kadınlara ve çocuklarına şiddetle mücadele konusunda ihtiyaç duydukları konularda destek sağlayacağız. Belediye kadınlar günü düzenlenerek kadınlarımızla dört ayda bir toplantı yapılacaktır.

HABERCİ- Çok güzel bir projeniz var. Çorba Çeşmesiyle üniversite öğrencilerimizi de düşünmüşsünüz?

ASLAN ATEŞ- Çorba Çeşmesi;şehrimizin gelişmesine ve ufkunun açılmasına büyük faydalar sağlayan değerli öğrencilerimiz için üniversite içerisine çorba çeşmesi yapılacaktır. Her sabah ücretsiz öğrencilerimizin kullanımına sunulacaktır. Üniversitemizin gelişmesi için yeni bölümlerin açılması gayreti içerisinde olacağız.Üniversitenin imar ile ilgili sıkıntısı da giderilecektir. Gerek Rektörlük olsun, gerekse Tavşanlı Meslek Yüksekokulu yönetimi ile diyalog halinde olup, Belediyece gerekli desteği vereceğiz. Üniversiteyi sosyal alanların olduğu bir üniversite haline getireceğiz. 

HABERCİ- Başkanım İlçemizin büyük bir trafik sorunu var. Otoparklarımız yetersiz. Otopark konusuna nasıl çözüm getireceksiniz.?

ASLAN ATEŞ- Şehir merkezimizin en büyük sorunu otoparktır. Bu güne kadar bu sorunu hep dile getirdiler fakat çözüm üretme noktasında geri kalındı. Şehir merkezinde katlı otopark olacak alanlar yap işlet devret modelli veya kat karşılığı katlı otopark şekline dönüştürülmesi gerekmektedir.Otopark yönetmeliği gereği birikmiş olan para ile şehir merkezinden başlamak üzere tüm mahallere kapalı otopark yapımına başlanacaktır.Cumhuriyet Meydanı Tavşanlı Müzesinden başlamak üzere İstiklal İlkokulu dahil olmak üzere otopark yeşil alan ve çay bahçeleri ile modern bir alana çevrilecektir. Kent içi ulaşımı ağında Şehir trafiğinin düzenlemeleri devam edecektir.

HABERCİ- Başkanım artık çöp konteynırları yerin altına yapılıyor. Siz de hem temizlik, hem kolaylık, hem de modern bir görüntü için projelerinizde yer verdiniz. Neler söyleyeceksiniz?

ASLAN ATEŞ- Özellikle şehir merkezinden başlamak üzere görüntü kirliliğini ve esnafın rahat alan kazanması,özellikle yayalarımızın daha rahat hareket kabiliyetini kazandırmak amaçlı yeraltı çöp konteynerleri yapmaya başlayacağız.Ağzı açık kalan koku üreten ve sinek rahatsızlığı veren çöp konteynerlerinden özellikle şehir merkezinden başlamak üzere kurtulacağız.

HABERCİ- Tavşanlı’nın eksiklerini çok iyi tespit etmişsiniz. Gençlik Merkezi’de bunlardan birisi. Heyecanlandıran proje hakkında ne diyeceksiniz?

ASLAN ATEŞ- Büyük bir merkez olmak üzere tüm sportif alanların yapıldığı bir ortam Tavşanlı’mıza kazandırılacaktır.Çok amaçlı kurulacak bu merkezde judo,tekvando,masa tenisi,basketbol vb. faaliyetler bu alanda oluşturulacaktır.Etrafında yeşil alanlar ve aile çay bahçeleri ile zenginleştirilecek,halkımızın hizmetine sunulacaktır. Ayrıca kurumlar arası halı saha turnuvaları tekrar başlayacaktır.

HABERCİ- Başkanım sosyal yönü güçlü birisiniz. Kültür ve Sanat Merkezi projesiyle bu yönünüzü de ortaya çıkarıyorsunuz. 

ASLAN ATEŞ- Teşekkür ederim. Kültür ve sanat merkezi isteyen bayanlarımıza El Sanat Galerisi ,Türk Sanat Müziği,Tasavvuf Müziği, Mehter,Resim,Folklor,Kitap Okuma ve Yazma,Tiyatro ve Sinema gibi sosyal faaliyetlerini yerine getirebileceği mekân yapılacaktır. Ayrıca 3 Eylül Tavşanlı’mızın Kurtuluş Haftası etkinliklerine gerekli önem verilecektir.

HABERCİ- Başkanım kalacak yeri olmayanlarla, uzay çatı esnafını da düşünmüşünüz. Bu projelerinizden de kısaca bahsedermisiniz?

ASLAN ATEŞ-  Dışarısı çok soğuk ve onlar üşüyorlar! 70 Binlik bir Tavşanlı’da hepimiz bir hayat kurtarabiliriz! Özelikle karlı ve soğuk günlerde kalacak yeri olmayanlar için bir telefon hattı oluşturarak,bu hatta gelen ihbarları değerlendirip,ilgili kişiler alınıp  barınma evinde ağırlanacaklar. Burada yeme, içme, barınma, sağlık ve temizlik alanındaki tüm ihtiyaçları Tavşanlı Belediyesi tarafından karşılanacak. 

Uzay çatı ve tahıl pazarı bölgesinde esnafımız zor durumdadır.Ticareti tüm Tavşanlı’ya dağıtmaz isek sadece belli bölgelerde ticari merkez oluşur. Önlem olarak Eski Hayvan Pazarı olan bölgeyi boşaltmak suretiyle Köy Garajı yapılacaktır.Ayrıca kentsel rant değil kentsel dönüşüm projesi uygulanacaktır.Uzay çatıdan başlamak üzere esnafımıza zarar vermeden tamamını yıkmadan kademeli olarak esnafımızla istişare yapılarak daha düzenli bir çarşıya dönüştürülecektir..

HABERCİ- Başkanım son olarak gazetemizi takip ediyormusunuz? 

ASLAN ATEŞ- Tavşanlı’da uzun yıllar basın ve medya sektöründe faaliyetini sürdüren gerek önceki yayınlarınız olsun, gerekse Tavşanlı Haberci Gazetesi olsun. tarafsızlığına inandığım, güvendiğim için gazetenize konuştum. Yayınlarınızı takip ediyorum, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. 

H.G. Sayın Başkanım değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Seçimlerde başarılar diliyoruz. 

ASLAN ATEŞ- Teşekkür ediyorum.

 

http://www.tavsanlihaberci.com/aslan-ates-ile-dev-roportaj.html

Devamını Oku

Aslan Ateş ve Dev Projeler

Saadet Partisi Tavşanlı Belediye Başkan Adayı Aslan Ateş Tavşanlı’daki seçimlere çok hızlı girdi. Ekibinin bir o kadar kuvvetli ve belediyeciliği çok iyi bilenlerden oluşturulması ise Ateş’i farklı kılıyor.  Aslan Ateş’in Harita Mühendisi olması ve Dumlupınar Üniversitesi’nde şehircilik üzerine dersler de vermesi  hem belediyecilik hem de harita ve kadastro üzerine daha bilinçli projelere imza atmasının bir  göstergesidir. Aslan Ateş’in Tavşanlı Organize Sanayi Bölgesi’ne katkıları da yadsınamaz.  Şimdi gelelim Ateş’in birbirinden farklı kendini özel kılan projelerine, gerçi bu projeler daha da fazlalaşacak gibi gözüküyor. Benim şu anda analiz ettiğim projeler Tavşanlı’nın önümüzdeki 5 yılını belirleyecek türden.  İşte kendi ağzından Aslan Ateş ve Projeleri…  

BARIŞ MANÇO ÜST GEÇİDİ BÖLGESİNDE KARACA ÇEŞME PARKI HAKKINDA

İmar ile ilgili köklü çözümler getirilerek daha ferah ve modern alanlar oluşturulmaya gayret edilecektir.Fiziki dokudan çok sosyal doku dikkate alınacaktır. Özellikle halkımızın oturup sohbet edebileceği ferah yeşil alan ve çocuk bahçelerinin her mahallede yapımına hız kazandıracağız.Barış Manço üst geçidinin hemen yanında bulunan Kara Çeşme Parkı otopark değil halkımız için park ve çocuk bahçesi haline getirilecektir. Çevre evlerde yaşayan halkımızın rahatsızlığı giderilecektir.İnşallah otopark olarak başka bir alanda çözüm getirilecektir.

ÜRETEN, KAZANAN VE SORUMLULUK SAHİBİ GENÇLİK

2009-2013 yıllarında Tavşanlı Ticaret odasında meclis üyesi olarak görev yaptım. Bu süre içersinde Tavşanlı Organize Sanayi bölgesi Başkan yardımcılığı görevini de yerine getirmeyi Allah nasip etti Organize sanayi bölgesi Tavşanlı belediyesi – Tavşanlı Ticaret Odası – ve İl özel İdaresi ortaklığı ile kurulmuştur. Bu üç kurum uyum içersinde çalışmak durumundadır. Bu süre içersinde 1. Etap organize Sanayi sitesinde toplam on üç ruhsat verilmiştir. Tamamlanması halinde 3200 kişi 2. Etap bitmesi halinde 5000 kişi iş istihdamı olacaktır. Belediye – Ticaret odası ve Kaymakamlık olarak uyum içersinde çalışacağız.Ayrıca ortaklık dışında belediye hizmetlerinin birçoğu Organize Sanayi kurumsallaşması tamamlanıncaya kadar devam edecektir. Belediye olarak desteğimizi tam olarak vereceğiz. HEDEFİMİZ ; Kaldırımlarda işsiz gezen gençler değil! Üreten, Kazanan, Sorumluluk sahibi gençlik!

TAVŞANLI’DA SİT ALANLARI VE TEHLİKELİ YAPILAR

Şehir ve tabiat öcünü alır. Eğer siz tabiatın kurallarına uyumsuz bir şehir oluşturursanız tabiat öcünü alacaktır. Örneğin dere yataklarını imara açarsanız şehrin nefes borularını tıkar ve hava kirliliğine sebep olursunuz Şehrin gelişmesine bağlı olarak ticari alanların daha geniş alanlara kayması kaçınılmazdır. Eğer acil önlemler almazsanız önceki yerler harabe kalmaya ve o bölgede ticaretin ve sosyal dokunun  yok olmasına sebep olursunuz Özellikle çatıları harabeye dönen kiremitlerin yarısı dışarıda olan tehlike saçan binaların altından geçmek zorunda kalan insanlarımızın özellikle  çocuklarımızın vebalini çekmek istemiyoruz Özellikle sit alanlarında buluna tescilsiz ve tehlike yaratan binalar hakkında acil önlemler alınacaktır. Ayrıca tescilli binaların sahipleri ile işbirliği halinde restore çalışmalarına yön verilecektir. Tarihi dokumuzu öne çıkartarak yöresel ticari faaliyetin önü açılmaya çalışılacaktır. Ayrıca Uzay çatı bölgesinde esnaflarımızla istişare halinde bütüncül bir çözüm bulunacaktır. Kentsel rant değil kentsel çözüm üretilecektir. 

TAVŞANLI’DA MEZARLIKLARIN REHABİLİTASYONU VE YENİ MEZARLIK TESBİTİ PROJESİ

“Ben size kabir ziyaretini yasaklamıştım,artık ziyaret edebilirsiniz.Çünkü onlar size ahireti hatırlatır.” Yeni mezarlık alanı halkımızla istişare yapılarak yeri tespit edilecek,layık bir şekilde düzenlemesi yapılacaktır. Dirilerimiz bizim için ne kadar önemliyse, ölülerimiz de önemlidir.Tahrip olmuş, virane hale gelmiş mezarlıklarımız rehabilite edilerek halkımızın daha rahat ve huzurlu bir biçimde vefat etmiş yakınlarını ziyaret etmeleri sağlanacaktır.

 MOBİL TAZİYE ARACI

Örf anane ve geleneklerimiz yok olmak üzere. Bir yakınımız veya Komşumuzun evinde cenaze varsa 7 gün o eve yemek götürülürdü. Cenaze sahipleri acılarını yaşamaz oldu. Taziyeye gelenlere yemek çay ikramında bulunmak zaruriyetinde bırakılmış durumda. Sosyal Belediyecilik anlayışı içerisinde  bulunur hale geldi. Bu duruma son vermek için Taziye Karavanı yapılacaktır. Cenaze evinin önüne çekilerek hizmet verecektir. Karavanda klima ve çay ocağı da bulunacak. Yaz aylarında kullanılmak üzere cam balkonu olacak. Cenazesi olan vatandaşımızın en üzüntülü olduğu günlerde , acılarını bir nebze olsun hafifletebilmek amacımız olacaktır.

 TEMİZ İÇİLEBİLİR SU

Temizlik imandan gelir.Su hayattır.Hayatımızı boşa harcamayalım.Kendimiz değerli isek suyumuza değer verelim. Bilindiği üzere çeşme sularımız Kayaboğazı barajından gelmektedir. Çeşmelerden akan suyu içebilmemizin şu anda mümkün olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Asgari ücretli hem belediyeye su parası vermekte hem de içme suyu alarak damacanaya bedel ödemektedir. Suyun içilemez olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi Çavdarhisar barajından gelen su olduğu ve Çavdarhisar havzasındaki bazı köylerin kanalizasyonunun bu suya karıştığı bilinmektedir. Çavdarhisar belediyesi tarafından İller Bankası aracılığı ile Arıtma projesi yapılmıştır. Fakat Normal arıtma yeterli değildir. Bu konuda İleri Arıtma projesi yapılması gerekmekte olup ayrıca deşarjın başka bir alana yapılması gerekmektedir. Bu konuda girişimlerde bulunulacaktır. Herkesin bildiği üzere Gökler köyü Alabalık tesisi hakkında da dava açılmış olup davanın takipçisi olacağız. Yukarıdaki fotoğrafta balık tesisinden akan su görülmektedir. İsviçre Türk ortaklığı REF LTD. ŞTİ. tarafından yapılan Adranos su dolum firmasının damacana temizlemesi incelemeleri yapılarak Mevzuata aykırılıklar giderilecektir. Suyun Kayaboğazı ana kaynağından alınması için gerekli çalışmalar acilen yapılacaktır. Su analizleri yapılarak uygun sonuç alınması halinde Çukurköy , Bağlık , Dedeler , Beyköy İçme suyu şehir şebekesinden ayrılarak içilebilir hale getirilecektir. Mevcut su derneği aktif hale getirilecektir. Bu dernek vasıtası ile mahalle çeşmelerini çoğaltarak eski yerli suların getirilmesine destek verilecektir.Tavşanlı içerisinde bulunan hotanlı hariç diğer suların analizleri yapılarak halkımıza analiz sonuçları doğru bir şekilde açıklaması yapılacaktır.

 ÇOBANKÖY ZEHİRLİ ATIK PROJESİ (MESS)

Bir neslin diktiği ağaçta bir sonraki nesil gölgelenir düşüncesindeyiz. Çobanköy sınırları içerisinde yapılan MES ( Zehirli Atık Bertaraf Tesisi ) projesine Ticaret odası ve Organize Sanayi’de görevim sırasında da şiddetle karşıydım. Halende bu projenin bölgemizde gerçekleşmesini istememekteyiz. Araştırmalarım sonucu MES’e taraf olanların söyledikleri şahsımı ve ekibimi ikna edememiştir. Söz konusu alanda yapılması planlanan Zehirli atık projesi gerçekleşmesi halinde bu tesisin curufu betonlar ile çevrili şekilde yer altına gömülecektir. Bu bölgede depremler sonrası ve yıllar içerisindeki yeraltı sularının bu betonları eritmesi halinde bölgenin zehir bölgesi olacağı inancındayız. Aldığımız bir bilgiye göre Japonya da bu curufun Akdeniz’den daha derin okyanus derinliklerine çelik ve beton kaplamalı olarak bırakıldığıdır. Bu konuda iptali ile ilgili bilgi birikim sahibiyiz. Çevrecilerle işbirliği içerisinde çalışacağız. Sanayinin sefası sürenlerin cefasını çekmesi düşüncesindeyiz. Tavşanlı’mız bu cefayı çekmeyecek. Bizde diyoruz ki Tavşanlı’ya tehlikeli atık yakma zehir tesisi kurmak ve kurulmasını istemek Tavşanlı’ya ihanettir. Başkalarının tehlikeli ve zehirli çöplerini Tavşanlı’ya taşımak için can atanlara karşı durmak boynumuzun borcudur.

BAŞTACIMIZ KADINLARIMIZA HİZMET

Ev geçimine katkıda bulunmak isteyen bayanlarımız için el sanatları ve yöresel ev ürünleri için satış reyonları tahsis edilecektir. Pazarlama konusunda gerekli destek sağlanacaktır.İnternet üzerinden destekte verilecektir. Bu konuda başarı sağlayan bölgelere gezi düzenleyerek bilgi alışverişinde bulunulacaktır. Tavşanlı Kadın Dayanışma Derneği Kurulacaktır. Şehir merkezinde sit içerisinde bulunan evlerde restore yaptırarak yöresel yemek ve kahvaltı için yer tahsisine gidilecektir. Yine bu evlerden bir veya birkaçında kadınlarımızın gün ihtiyacına cevap verebilecek mekanlar oluşturulacaktır. Temizlik , çocuk ve yaşlı bakımı için belediye nezlinde birim oluşturulacak iş arayan ve işveren buluşturulacaktır. Evinde yağ yoğurt yaparak ev geçimine katkı sağlayan ev hanımlarımız için gizlilik ilkesi temelinde ücretsiz olarak kadınlara ve çocuklarına şiddetle mücadele konusunda ihtiyaç duydukları konularda destek sağlamak veya sağlayabilecek kuruluşlara yönlendirme yapmak amaçlı bir birim kurulacaktır. Belediye kadınlar günü düzenlenerek kadınlarımızla dört ayda bir toplantı yapılacaktır.

 ÜNİVERSİTELERE YÖNELİK ÇORBA ÇEŞMESİ

Çorba Çeşmesi;şehrimizin gelişmesine ve ufkunun açılmasına büyük faydalar sağlayan değerli öğrencilerimiz için üniversite içerisine çorba çeşmesi yapılacaktır. Her sabah ücretsiz öğrencilerimizin kullanımına sunulacaktır. Üniversitemizin gelişmesi için yeni bölümlerin açılması gayreti içerisinde olacağız.Üniversitenin imar ile ilgili sıkıntısı giderilecektir. Gerek Rektörlük gerekse Tavşanlı Meslek Yüksek Okulu Yönetimi ile diyalog halinde olup gerekli belediye desteği verilmek suretiyle daha yaşanabilir sosyal alanların olduğu bir üniversite haline getirilecektir.

 KATLI OTOPARK PROJESİ

Şehir merkezimizin en büyük sorunu otoparktır. Bu güne kadar bu sorunu hep dile getirdiler fakat çözüm üretme noktasında geri kalındı. Şehir merkezinde katlı otopark olacak alanlar yap işlet devret modelli veya kat karşılığı katlı otopark şekline dönüştürülmesi gerekmektedir. Otopark yönetmeliği gereği birikmiş olan para ile şehir merkezinden başlamak üzere tüm mahallere kapalı otopark yapımına başlanacaktır.Cumhuriyet Meydanı Tavşanlı Müzesinden başlamak üzere İstiklal İlkokulu dahil olmak üzere otopark yeşil alan ve çay bahçeleri ile modern bir alana çevrilecektir.Bu düzenlemede Aşağı Tekke Camii’nin projelendirilerek yeniden Osmanlı Mimarisine şehir merkezine yakışır bir camii yapılması için desteklerimizi vereceğiz. Kent içi ulaşımı ağında Şehir trafiğinin düzenlemeleri devam edecektir.

 YER ALTI ÇÖP KONTEYNERLERİ

Özellikle şehir merkezinden başlamak üzere görüntü kirliliğini ve esnafın rahat alan kazanması,özellikle yayalarımızın daha rahat hareket kabiliyetini kazandırmak amaçlı yeraltı çöp konteynerleri yapmaya başlayacağız.Ağzı açık kalan koku üreten ve sinek rahatsızlığı veren çöp konteynerlerinden özellikle şehir merkezinden başlamak üzere kurtulacağız.

 GENÇLİK VE SPOR MERKEZİ

Büyük bir merkez olmak üzere tüm sportif alanların yapıldığı bir ortam Tavşanlı’mıza kazandırılacaktır.Çok amaçlı kurulacak bu merkezde judo,tekvando,masa tenisi,basketbol vb. faaliyetler bu alanda oluşturulacaktır.Etrafında yeşil alanlar ve aile çay bahçeleri ile zenginleştirilecek,halkımızın hizmetine sunulacaktır.

Ayrıca kurumlar arası halı saha turnuvaları tekrar başlayacaktır.

 KÜLTÜR VE SOSYAL ETKİNLİK MERKEZİ

Kültür ve sosyal etkinlik merkezi isteyen bayanlarımıza El Sanat Galerisi ,Türk Sanat Müziği,Tasavvuf Müziği, Mehter,Resim,Folklor,Kitap Okuma ve Yazma,Tiyatro ve Sinema gibi sosyal faaliyetlerini yerine getirebileceği mekân yapılacaktır. Ayrıca 3 Eylül Tavşanlı’mızın Kurtuluş Haftası etkinliklerine gerekli önem verilecektir.

 YAŞLILARA BAKIM EVİ PROJESİ

 Dışarısı çok soğuk ve onlar üşüyorlar! 70 Binlik bir Tavşanlı’da hepimiz bir hayat kurtarabiliriz! Özelikle karlı ve soğuk günlerde kalacak yeri olmayanlar için bir telefon hattı oluşturarak,bu hatta gelen ihbarları değerlendirip,ilgili kişiler alınıp  barınma evinde ağırlanacaklar. Burada yeme, içme, barınma, sağlık ve temizlik alanındaki tüm ihtiyaçları Tavşanlı Belediyesi tarafından karşılanacak. Biz sıcak yataklarımızda yatarken Otogarda , Tren garında ve sokakta,soğukta aç kimse kalmasın.Yaşadıkları ortamlarda her türlü ihmal, istismar, sömürü ve kötü davranışa maruz kalan, aile veya yasal yakınlarıyla bağları kısmen ya da tamamen kopmuş, risklere karşı kendilerini koruyamayan insanları korumak ve yardımcı olmak hepimizin görevidir.

 UZAY ÇATI BÖLGESİ ESNAFI İÇİN KÖYLÜ GARAJI

Uzay çatı ve tahıl pazarı bölgesinde esnafımız zor durumdadır.Ticareti tüm Tavşanlı’ya dağıtmaz isek sadece belli bölgelerde ticari merkez oluşur. Önlem olarak Eski Hayvan Pazarı olan bölgeyi boşaltmak suretiyle Köylü Garajı yapılacaktır. Ayrıca kentsel rant değil kentsel dönüşüm projesi uygulanacaktır.Uzay çatıdan başlamak üzere esnafımıza zarar vermeden tamamını yıkmadan kademeli olarak esnafımızla istişare yapılarak daha düzenli bir çarşıya dönüştürülecektir.

Yazımı www.tavsanlihaberci.com adresinden de okuyabilirsiniz. 

Devamını Oku

Tavşanlı Haberci Gazetesi ve tavsanlihaberci.com

Merhaba,

Uzun süredir işlerimden dolayı yazılarıma ara vermiştim. Sizlere bu yazımda biraz gazetemizden ve biraz da haber portalımızdan bahsetmek istiyorum.  Tavşanlı Haberci belki isim olarak yeni olabilir ama,  gerek içeriğinin tarafsızlığıyla, gerekse doğru haber, dürüst yorum anlayışı ve haklı tenkitleriyle  geçmişi 1980'lere dayanan, sayfaları tarih kokan bir gazetedir. 

Geçenlerde bir okuyucumuz bana şöyle dedi. "Elime bir yerden Tavşanlı Haberci Gazetesi ulaştı. Benim ilk baktığım yer künyesi oldu. Kurucusunun Ahmet Körhasan olduğunu okuyucunca birden içimi mutluluk sardı."  Ben de bir an için şöyle düşündüm. "Demek ki insanların gözünde iyi intiba bırakmak yıllar sonra bile karşımıza çıkıyor." Çok mutlu oldum. Ve... başladık sohbete. Sohbet çok uzun sürdü fakat ben fazla uzatmayacağım. Sadece bana söylemiş olduğu bir iki cümle ile sonlandıracağım. Okuyucumuz dedi ki; "Ben genelde Tavşanlı basınını takip ediyorum. Künye'de gördüğüm Ahmet Körhasan ismine mutlu oldum ya, aslında ben bağımsız bir gazetecilik anlayışının tekrardan ilçemize ve bölgemize geldiği için mutlu oldum." Bu sözler beni daha da mutlu etti. 

Sohbet uzun aslında. Her cümlesini buraya yazmak istemeyişimin sebebi siz okuyucularımı sıkmamak. Evet yukarıda yazdığım gibi gazetemiz 30 yıllık geçmişiyle yayınını sürdürüyor fakat yeni ismiyle 5 aylık. Gazeteyi elinize aldığınızda ilk dikkat çeken yeri herhalde başlığı oluyor. "Haberci". Bugün gazete başlığı olarak farklı isimleri düşünebilirsiniz. Ama gazete öyle yapmamış ve gazetelerin temelini haber oluşturuyor mantığıyla "haberci"  ismini almış. Bu ismi de Atatürk ile bütünleştirmiş. Başına da Tavşanlı'yı eklemiş. 

Tavşanlı Haberci hiçbir siyasi görüşün şemsiyesi altına girmeden yayınını sürdürmektedir. Hiçbir kurum ve kuruluşu hedef almadan, hiçbir şahsi hesaplar peşinde koşmadan yoluna devam etmektedir. Çünkü işi haberdir. Gazete aynı doktorlarda olan hipokrat yemini gibi, basın yasalarına ve ahlak kurallarına uymaya yemin etmiş, taahhüt vermiştir. Tavşanlı Haberci bugün 30 yılı aşkın saygınlığını koruyabiliyorsa, bunda çizgisinden ayrılmaması çok büyük etkendir. 

Zaman içinde gerek okuyucularımız, gerekse Tavşanlı Halkı sanal ortamda "Tavşanlı Haberleri" alma konusunda eksikliğin bulunduğunu bildirdiğinde Tavşanlı Haberci okuyucuya en iyi hizmeti verme konusunda profesyonel haber portalı http://www.tavsanlihaberci.com alan adıyla bir süre önce internet üzerinden yayına başladı.  Yayına başladı ama başlarkende dikkat ettiği bir husus vardı.  Site domain alan adını seçerken aslında Tavşanlı'ya vermiş olduğu değeri de ön plana çıkardı. Yani hem gazetesi hem de haber portalı olarak Tavşanlı ismini gündemde tutan tek gazete oldu diyebilirim. Şöyle ki, haber portalımızın alan isminde "Kütahya" ya da "43" plaka kodu kullanılmadı. Tavşanlı Haberci Haber portalı yönetim yeri Tavşanlı'da olduğu için, Tavşanlı'dan yayın yaptığı için, Tavşanlı'dan haberlere ağırlık verdiği için (Alan adını Tavşanlı yap, içeriğinde Kütahya Merkez ve ilçelerden haberler de ver mantığıyla) hareket etmiştir. 

Sonuçta Tavşanlı Haberci Gazetesi ve http://www.tavsanlihaberci.com haber portalı  "Basında Güvenin Öncüsü" sloganıyla yayın hayatını devam ettiren Tavşanlı'nın öz ve öz, bağımsız yayın organıdır. Sağlıcakla kalın...

 

http://www.tavsanlihaberci.com/

E-mail: mkorhasan@gmail.com

Devamını Oku

POLAT DÖNEMİ BİTTİ. YA SONRASI?

POLAT DÖNEMİ BİTTİ. YA SONRASI?

 

Galatasaray’da Mali kongrenin yankıları sürüyor.  Mali yönden ibra edilen yönetim idari açıdan ibra edilmemişti. 106 yıllık geçmişe sahip bir kulübün başkanı istifa ve seçim çağrılarına kulak asmayınca kendi elleriyle sonunu hazırlamış oldu. Peki büyük bir kulüp bu duruma nasıl geldi ya da getirildi. Galatasaray Kulübü ikinci başkanı Işın Çelebi ve Genel Sekreter Ali Haşhaş’ın ayrıca kulübün önde gelen isimlerinden Hayri Kozak’ın  seçim kararı alınmasını yoksa ibra edilmeyecekleri yönünde uyarılarını  Başkan Adnan Polat’a ilettikleri halde Polat’ın seçim kararı almadığını belirtiyorlar. Bu durumda diktatör bir zihniyet Galatasaray gibi büyük ve köklü bir kulübü bu durumlara getirdi. 2008 yılınının Mart ayında tarihi bir oyla gelen Adnan Polat ve yönetimi yine 2011 Mart ayında tarihi bir kararla koltuğundan indirilmiş oldu. Şimdi ne olacak?

 

MAHKEMEYE GİDİYOR

 

Adnan Polat ve yönetimi hukuk mücadelesine başlayıp neden ibra edilmedikleri sorusuna yanıt arayacak. Bu durumun hem kendisine hem de camiaya zarar vereceği muhtemel olduğu için tavsiye etmiyorum.

 

ADAY OLAMAYACAKLAR

 

Adnan Polat ve yönetimi Mali açıdan ibra edildiği için yolsuzlukla ilgili herhangi bir soruşturma geçirmeyecekler. Fakat Tüzüğün 59. maddesi gereğince 30 gün içinde yapılacak olağanüstü seçimde aday olamayacaklar.

 

TEK ADAY ÜNAL AYSAL

 

GALATASARAY'DA hiç hesaba katılmayan, sadece 'İdari yönden ibra etmeme' olayı İnan Kıraç'ın işaret ettiği başkan adayı Ünal Aysal'a kapıları ardına kadar açtı. Çünkü 3 başkan adayının çıktığı şu andaki yönetimden herkes bu hakkını yitirdi. Haldun Üstünel de yönetici olarak Galatasaray'a bir dönem geri dönme şansını yitirdi. Başkan seçilme hakkını yitiren Cemal Özgörkey, 'Önemli değil. Galatasaray'ın çıkarları benim başkanlığımdan önemli' diye konuştu.

HALUK ULUSOY SESLERİ

Bu arada  sarı kırmızılı camiada başka aday arayışları da sürüyor. Ünal Aysan'ın adaylığına sıcak bakmayan birçok Galatasaraylı ise Aysal'a karşı güçlü bir aday çıkarmak için girişimlerde bulunuyor. Öne sürülen önemli isim ise Futbol Federasyonu eski başkanı Haluk Ulusoy. Haluk Ulusoy'a birçok sarı kırmızılı kulüp üyesinin aday olması yolunda telkinde bulunduğu belirtilirken,  Haluk Ulusoy ise böyle bir niyetinin olmadığını söyledi. Buna rağmen Ulusoy'u ikna etmek için girişimlerin süreceği öğrenildi.

Şunu da belirtmekte fayda var. Önümüzdeki seçimde kulübün başkanı kim olursa olsun  kendisini hem mali hem de idari açıdan zor günler beklemektedir.

Devamını Oku

DEĞİŞİM RÜZGARI

Sevgili okuyucularım,

 Dün demokrasi adına tarihi bir gündü. CHP ve Anamuhalefet partisinde yaşanacak bu değişim ülkemiz de büyük heyecana neden oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu tek aday olarak katıldığı tarihi kurultayda CHP’nin 7. Başkanı oldu. Başbakan gibi karşılanan Kılıçdaroğlu iktidara yürüyüşün ilk adımını atarken, aynı zamanda da küskünleri partisinin çatısı altında toplamasıyla ve desteğini almasıyla da tarihe geçti.

CHP’nin 33. kurultayını televizyonlardan takip ettim. Onbinler Atatürk Spor Salonunu hınca hınç doldurmuştu. İçeriye baş sokulmuyordu. Dışarıda da bir o kadar kalabalık vardı.

Kurultay’ın onur konuğu Rahşan Ecevit’in büyük sevgi gösterileriyle salona girmesi solda birliğin bir göstergesiydi.

Tarihi Kurultay birlik ve beraberlik adına güzel mesajlar verdi. En güzeli ise küskünleri bir araya getirdi.

Kılıçdaroğlu’nun salona girmesiyle adeta ortalık yıkıldı. İzdiham yaşandı. Güçlükle ilerleyen ve ezilme tehlikesi geçiren Kılıçdaroğlu alkışlarla ve sevgi gösterileriyle gerek salonda, gerekse televizyonları başında olan milyonları selamladı.

Tayyip’e Recep bey diye hitap eden Kılıçdaroğlu’nun konuşması sık sık “Vur vur inlesin AKP dinlesin”, “Devrimci Kemal”, “İktidara doğru, Kılıçdaroğlu” “Başbakan Kemal” sloganlarıyla kesildi. Konuşmasında iktidar partisine de yüklenen Kılıçdaroğlu Hükümeti halka şikayet etti. CHP’nin iktidar olduğunda hayata geçireceği projeleri de bir bir sıralayan Kılıçdaroğlu “Halkçı Lider” mesajı verdi. İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

 

Benim bildiğim hiçbir Kasımpaşalı belaltı vurmaz.

Yoksulluğun, yolsuzluğun, rüşverin sonunu getirmek bize nasip olacaktır.

Her organize sanayi bölgesinde ara eleman sıkıntısını gidermek için yatılı meslek liseleri kuracağız.

Biz halk, sanayici, çiftçi için çalışacağız. Ortadoğu’yu besleyecek etimiz varken şimdi ithal ediyoruz.

8 milyon 200 bin emekli var. CHP iktidarında intibak yasasını mutlaka çıkaracağız.

Esnafımız rahat nefes alacak. Recep Bey CHP iktidarında ekonomi neymiş görecek.

AKP kesinlikle halka hesap verecek. Kaçarlarsa kaçtıkları yere kadar gideceğiz.

Yoksulluğu çözmenin yolu aile sigortasıdır. Aile sigortasını getireceğiz.

Yüzde 10 seçim barajını aşağıya çekeceğiz.

Dokunulmazlıkları CHP iktidarında kaldıracağız.

Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığı’ndaki CHP ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun.  Saygılarımla...

Devamını Oku

ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE YAŞANAN OLUMSUZLUKLAR

Türk Sağlık-Sen’in hazırladığı rapor  özellikle üniversite hastanelerinde yaşanan olumsuzlukları  gözler önüne seriyor. Sendikanın hazırladığı raporda da belirtildiği üzere hasta tedavi maliyetlerinin yüksek olması sonucu hastane ekonomik kayıp yaşıyor. Aynı durumda tedavi olan hastalara ise çıkarılan yüksek maliyetli faturalar ödetiliyor. Hele hele sosyal güvencesi olmayanlar, ya da ekonomik gücü zayıf olanlar için bu durum içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

 

Üniversite bünyesinde Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezlerinde tedavi, tanı ve benzeri sağlık hizmetleri sunulmasına dair kanunda da bir düzenleme henüz yapılmadı. Yetersiz bütçe ve geri ödemelerde yaşanan aksaklıklar tıbbi malzeme alımında sıkıntıya yol açıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bazı önemli ameliyatları hiç karşılamazmn,. Bazılarında ise bir kısmını karşılıyor. Sağlık hizmetlerinin akmasına meydan vermemek için SGK’nın tedavi yardımını daha yüksek tutması gerekiyor.

 

Üniversite hastanelerinin gerek istihdam olsun, gerekse döner sermaye de yetersizlik olsun birde bunlara yöneticilerin olumsuz yaklaşımları da eklenince başka kurumlara geçiş yapmak olası bir durum. Ayrıca başta hastabakıcı olmak üzere tahsisinde sorun yaşanan kadroların eksikliği de hissediliyor.

 

Üniversite hastaneleri ayrı birer kurum olarak değerlendirildiği için sözleşmeli personelin, eş durumu, sağlık, eğitim ve benzeri mazeret nedeni ile tayin haklarından yararlanamadıklarına da raporda yer verilmiş.

 

Üniversite hastanelerinde sermaye ödemeleri bakımından öğretim üyelerinin kendi içinde ve sağlık çalışanları arasında bir eşitsizlik var. Döner sermaye ödemesinin kanunda öngörülen oranlarda dağıtımıyla ilgili olarak sermaye mevzuatının tek çatı altında birleştirilmesi gerekiyor.

 

Raporda, üniversitelerde aynı görevi yapan kadrolu personel ile sözleşmeli personel arasında ücret farklılıklarının olması, her üniversite de farklı hizmet sözleşmelerinin düzenlenmesi, karşılıksız çalıştırma gibi sorunlarla karşılaştıklarına dikkat çekilerek, ''Çalışanların üniversite hastanelerinde görev tanımlarının yapılmasından görev dışı çalıştırmaya kadar sorunlar yaşadıkları, icap, vardiya ve nöbet uygulamalarında personele araç tahsis edilmemesi, sağlık çalışanlarına yönelik hasta ve hasta yakınlarının sözlü ve fiili saldırılarına karşı gerekli önlemlerin alınmaması, banka promosyonlarının personele peşin ve eşit olarak dağıtılmaması, personelin şikayet ve müracaat haklarını kullanmasında engel çıkarılması gibi sorunlarla çalışanların mağdur edildiği'' değerlendirmesine yer verildi.

 

Bunların yanında birde iddia var. Döner sermaye gelirlerinin elde edilmesine katkıda bulunmayan hastane dışındaki personele döner sermaye ödendiği aynı raporda vurgulanıyor.

 

Raporun genel değerlendirmesine bakacak olursak, Türk Sağlık-Sen Üniversite Hastanelerindeki eksiklikleri ya da mevzuat hükümleri uyarınca uygulamaya konulması gereken maddeleri sıralamış.

 

Umarım Sağlık Bakanlığı bu eksiklikler ve yapılması gerekenler konusunda gerekli tedbirleri alır ve uygulamaya koyarda hastanelerimizde bu ve benzeri sıkıntılar son bulur.

                                                                                          SAYGILARIMLA…

Devamını Oku

ODTÜ’LÜ ÖĞRENCİLERİN BAŞARISI

Teknoloji üzerine birçok atılımlar yapılıyor. Çoğunda başarılı olurken, başarısızlık oranı yok denecek kadar az. Hani bir tabir vardır ya “Akıl sır ermiyor diye” ODTÜ’de okuyan bir grup öğrenci çığır açacak bir projeye imza attılar. İnsan beynindeki sinyalleri, düşünce gücüyle bilgisayar ekranına klavyesiz aktarmanın, daha da önemlisi yürüme engelli ya da felçli olan hastaların düşünce gücüyle tekerlekli sandalyelerini hareket ettirebilecekleri bir sistem üzerinde başarılı sonuçlar aldılar. ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin projeleri kapsamında geliştirdikleri cihazın başta ülkemiz olmak üzere diğer ülkelerde de çevreyle iletişim konusunda büyük kolaylık sağlayacağı kesin.

 

Konuyla ilgili Beyin Bilgisayar Arayüzü adlı projenin yöneticisi, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Gençer diyor ki;   “Sistem sayesinde, bilgisayara kablolarla bağlı, kafaya geçirilen bir başlıkla, klavye olmadan, belirli beyin sinyalleri kullanılarak kişinin aklındaki kelimenin harfleri teker teker bilgisayar ekranına yansıtılabiliyor. Ekrandan harfler akarken EEG sinyalleri üzerine algoritmalar uygulanarak, ekrana aktarılmak istenen harf seçiliyor. Seçilen harflerin yan yana getirilmesiyle kelime oluşturuluyor. Bu cihazla konuşma ve hareket yeteneğini kaybeden bir kişi, istediği şeyleri karşısındakine aktarabilir. Değişik uygulamalar da yapılabilir, ama biz tıbbi uygulamalar üzerinde duruyoruz”

 

Sn. Gençer’in de dediği gibi sistemde kafaya geçirilen bir başlıkla kablolar yardımıyla EEG (Elektroensefalografi) kullanılıyor. Ekrana dökülen harfler farklı algoritmalarla EEG sinyallerinden alınıyor. İşin daha da güzel yanı sinyallerin görüntünün yanı sıra farklı frekanslarla sesli uyarılara da dönüşebilmesi. Prof. Dr. Nevzat Gençer yönetimindeki proje Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (SEİS) ‘Daha çok üretmeliyiz’ sloganıyla düzenlediği 4. Ulusal Tıbbi Cihaz Proje Yarışması’nda birincilik ödülünü aldı.  

 

Bu başarıya imza atan Prof. Dr. Nevzat Gençer başta olmak üzere projenin uygulamaya konulmasında emeği geçenleri kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

 

                                                                                                    Saygılarımla

Devamını Oku

EĞİTİM VE DERSANECİLİK SEKTÖRÜ

Bugün hepimiz çocuğumuzu gerek üniversite gerekse değişik sınavlara hazırlıkta, ya da okula takviye amacıyla dersanelere gönderiyoruz.

            Türkiye’de dersane sektörü tam anlamıyla oturmuş değil. Bugün dersane de verilen eğitim ve öğretim programının Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardaki eğitim ve öğretim programına kıyasla pek bir farklılık göstermediği aşikar. Ben birebir verilecek eğitimin öğrenciye daha yararlı olabileceğini düşünüyorum. Diğer yönden öğrencinin başarısı daha çok kendi çabasıyla mümkün olmaktadır. Dersanede öğretmen dersini anlatıyor, sorular varsa onları cevaplıyor, diğer taraftan öğrenciler belli zamanlarda etütlere katılıyor. Öğrenci bireysel çalışmaları sonucu ancak başarılı olabiliyor. Sonuçta veliler büyük meblağları dersanelere ödemek zorunda kalıyor. Ödemede zorluk yaşanmamasına karşın belli taksitlere bölünmüş senetler imzalanıyor. Veli bir iki taksiti geciktirdiğinde ya da ödeyemediğinde ise icra ile karşılaşması da an meselesi.

            Demokratik Eğitimciler Sendikası (DES) dersane ücretleri hakkında Ankara’da bir anket düzenledi. 1540 kişinin katıldığı anket sonuçları şöyle; Velilerin yüzde  30.82'si ücretlere ''devletin müdahale etmesi gerektiğini'', yüzde 20.32'si dershanelerin ''çok büyük paralar kazandığını'' belirtirken,  Ankette, velilerin yüzde 40'ı ''eğitim sisteminde özel dershanelerin yerinin olmaması gerektiğini ve parası olmayanın dershaneye gidemediğini'' ifade etti. Velilerin yüzde 33.76'sı ''dershanelerin eğitimde yerinin olduğunu, okulda verilen eğitimin yeterli olmadığını'', yüzde 20.18'i ise ''dershanelerin eğitimde yerinin olmaması, dershanelerin okuldaki eğitimi baltaladığını'' belirtti.
     Çalışma, velilerin yüzde 58.85'inin sınavlarda dershaneye giden öğrencinin başarılı olacağını, gidemeyeninin ise başarısız olacağını düşündüğünü ortaya çıkardı.
     Üniversiteye giriş sınavlarında ve Seviye Belirleme Sınavı'na hazırlanmada en etkili yöntemin ''dershaneler'' olduğunu düşünen velilerin oranı yüzde 54.46 olarak belirlendi. Velilerin yüzde 18.57'si bu sınavlara hazırlanmada ''okulun'', yüzde 21.07'si ''kişisel çalışmanın'' etkili olabileceğini ifade etti.
     Velilerin yüzde 61.39'u ''çocuklarını dershaneye kaydettirirken fiyat pazarlığı yapmadığını'', yüzde 69.04'ü ''öğrencinin dershaneye gitmesinin en önemli sebebinin okuldaki eğitimin yetersizliği olduğunu'', yüzde 67.75'i ''dershanede öğrencinin başarısını öğretmenlerin kalitesinin belirlediğini'', yüzde 69.02'si ''dershanelerin sunduğu en önemli hizmetin üniversite tercihleri olduğunu'' belirtti.
    
     EĞİTİMDEKİ AÇIK KAPANMIYOR…
    
     Velilerin yüzde 94.15'i ''Dershaneleri eğitim sisteminin çarpıklığı mı besliyor?'' sorusuna ''Evet'' yanıtını verdi.
     Dershanelerin belirlediği ücretleri de değerlendiren velilerin yüzde 20.32'si ''çok büyük paralar kazanıyorlar'', yüzde 16.65'i ''rant peşindeler'', yüzde 30.82'i ''devlet müdahale etmeli'', yüzde 25.12'si ''gerçekçi rakamlar'' olarak değerlendirdi.
     Velilerin yüzde 59.93'ü dershanelerin aldığı ücreti hak etmediğini ifade ederken, yüzde 70.16'sı yıllık ücretleri diğerlerine göre düşük olan dershanelerin eğitim kalitesinden ödün verdiğini belirtti. Dershanelerin eğitimdeki açığı kapatmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 74.48 olarak belirlendi.
     ''Bazı dershanelerin başarılı öğrencilere aylık maaş bağlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusunu velilerin yüzde 79.42'si ''olumlu, teşvik edici bir uygulama'' olarak değerlendirdi.

 

                                                                                                    Saygılarımla

Devamını Oku

SELAM ÜZERİNE

 

Sevgili okuyucularım,

Bugün sözlüğü açıp baktığınızda selamlaşmak üzerine birçok kelimeyi bulabilirsiniz. Bunlardan selam, selamet, selam etmek, selamlamak, selamlaşmak, selamlık, selam sabah, selamsız, selamünaleyküm ve selamünkavlen sözcüklerine rastlamanız mümkün.

 

Bir de selamsızlaşma sözcüğü vardır ki bunların arasına ilave edilecek bir kelimedir. Çünkü halkımız bu kelimeyi ister istemez ilave etmiştir bile. Toplum yavaş yavaş selamı terketmeye doğru ilerliyor da ondan. Din bilginleri derler, “Cennet’in selam kapısı da var. Bu kapıdan selamlaşanlar girer. Eğer böyle bir kapı varsa bu kapıdan girenlerin sayısı bir elin beş parmağı kadar ya olur ya olmaz”

Büyük şehirlere baktığımızda durum daha da vahimdir. Kimselere selam veremiyorsunuz. Hem de müslüman bir ülkede yaşadığınız halde böyle yapıyorsunuz. Böyle şey olur mu? Ama oluyor. Yüksek görev sahiplerinin huzuruna çıkarken bile selam vermekten çekiniyorsunuz. Çünkü almayabiliyor. Selamınız da ister istemez havada kalıyor. O zaman yavaşcacık selamı kendiniz alıyorsunuz.

 

Selam vermekten bu kadar korkan bir toplum başka bir yerde var mıdır? Kırsal kesimlere inildikçe selamı verenin de alanın da çok olduğunu görürsünüz. Onun içindir ki bu yerlerde selam vermek daha da bir güzeldir. Ama gelin görün ki büyük kentlerde sıkıysa selam veriniz... Adamlar size dönüp “Tanışıyor muyuz” deyiveriyorlar. Kardeşim tanışsak ne olur tanışmasak ne olur. Ben sana Allah’ın selamını veriyorum alırsın veya almazsın. Ama müslümansan alacaksın. Bugün ülkemize gelen birçok kişi şirin görünmek için Allah’ın selamını veriyor. Ama hoşlanıyorsunuz değil mi? Peki birbirimize selam verdiğimizde neden hoşlanmıyoruz.


Elinizi uzatıyorsunuz eliniz havada kalıyor. Selam veriyorsunuz keza o da öyle. Böyle garip bir memleket olur mu? Elini vereni de vermeyecek olanı da teşhis eden bir aygıt bulunmadığı için ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Selam verirken de aynı tedirginliği yaşıyorsunuz.

Biz insanlar, seyahat eden meleklerden yani yeryüzünde dolaşarak salat-u selam getiren müslümanların salavatlarını, selamlarını Peygamber sallallahü aleyhi ve sellem’e ileten meleklerden daha üstün ve daha mı önemliyiz. Burnumuz yere düşse eğilip almıyoruz. Bu kibir, bu büyüklenme nedir? Toplumumuz gördüğüm kadarıyla selamsızlaşmaya da hızla ilerliyor. Selamsız bir toplumu düşünmek istemiyorum.

Beyler selamsız kalmayalım. Bir gün karşınızda size selam vermeyenleri gördüğünüzde bunun ne olduğunu anlarsınız. Ama dua edelim o günler gelmesin.

Sizlere bir de öğüdüm olacak. Selamsızlık, sosyal, ekonomik ve kültürel bereketsizliği de beraberinde getirecektir.
Her gününüzün selamlaşmayla geçmesini diliyorum.

 

                                                                                                   Saygılarımla...

 

Devamını Oku