Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

KORONAVİRÜS YELLENME YOLUYLA BULAŞABİLİR Mİ

Birleşik Krallık merkezli Daily Star gazetesi'nin haberine göre, ölümcül yeni tip koronavirüs dikkatli olunmazsa yellenme yoluyla da bulaşabilir.

Bu yılın başında yapılan testler Kovid-19 hastalarının yarısından fazlasının dışkısında yeni tip koronavirüsün bulunduğunu ortaya koymuştu. Daha önce doktorlar küçük miktarda dışkı parçası içeren yellenmelerin bakterilerin bulaşmasına neden olabileceğini açıklamıştı.

Is it normal for a woman to fart when she orgasms?

Britanyalı doktor ve televizyon programı sunucusu Xander Van Tulleken de tartışmayı sosyal medyada yeniden gündeme getirdi.

Avustralyalı doktor Andy Tagg'ın sosyal medya paylaşımlarına atıfta bulunan Tulleken, Tagg'ın SARS-CoV-2 virüsü taşıyan hastaların yüzde 55'inin dışkısında virüsün tespit edildiğini hatırlattığını belitti.

"SARS-CoV-2, dışkılarda ve maruz kalıştan 17 gün sonraya kadar asemptomatik bireylerde tespit edilebiliyor" diyen Tagg daha önce yapılan bazı deneylerde yellenmenin talk pudrasını uzun mesafelere ulaştırma gücüne sahip olduğunu söyledi.

Tagg  "SARS-CoV-2 yellenmenin şiddetine göre etrafa bulaşabilir. Daha fazla kanıta ihtiyacımız var. Her zaman kişisel koruyucu ekipman giydiğinizden emin olun ve güvende kalın" ifadelerini kullandı.

ABD merkezli çevrimiçi dergi Mentalfloss’un haberine göre, 2001 yılında bir hemşire, Avustralyalı ünlü bilim yorumcusu ve yazarı Dr. Karl Kruszelnicki’ye de benzer bir soru sormuştu.

Hemşire, ameliyathanede cerrahi işlemler sırasında sessizce yellenirse odayı kontamine edip etmeyeceğini öğrenmek istiyordu.

Sorunun yanıtını bilmediğini fark eden ve konuyu araştırmaya karar veren Kruszelnicki, Canberra kentinde yaşayan mikrobiyolog Luke Tennent’la iletişime geçti. 

Tennent konuyla ilgili deneyinde meslektaşlarından biri külot giyerken, diğeri çıplak halde olmak üzere iki petri kabına 5 santimetre uzaklıktan yellenmelerini istedi.

Külot giyilerek yellenilen petri kabı temiz kalırken, çıplak halde yellenilen petri kabında gece boyunca normalde cildimiz ve bağırsağımızda bulunan iki tür bakterinin öbek oluşumu gözlendi.

Bulgular giysilerin yellenme yoluyla dışarı çıkabilecek bakterilere karşı karşı bir bariyer görevi gördüğünü ortaya seriyordu.

Araştırmanın sonuçlarını 2014 yılında hakemli dergi BMJ’nin tatil sayısında yayımlayan Dr. Kruszelnicki şu ifadeleri kullandı:

"Çıkarımımız ikinci petri kabındaki bağırsak kökenli öbeğin yellenmenin sonucu olduğu, çevresindeki öbeğinse yellenmenin şiddetiyle ciltteki bakterilerin kaba sıçramasıyla oluştuğuydu. Bu nedenle eğer bulaştırıcı çıplaksa yellenmeyle enfeksiyon bulaşabilir ama üzerinde giysi varsa enfeksiyon bulaşamaz. Ancak bu sonuçlar endişe verici olmamalı çünkü söz konusu bakteriler zarar verici değil. Onlar yoğurtta bulunan “dost” bakteriye benziyor".

Çin'in Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin başkent Pekin'deki Tongzhou bölgesindeki şubesi bu konuda gelen soruları yanıtladı.

Global Times'ın şubat ayındaki haberine göre, kurum açıklamasında Kruszelnicki ve Tennent'ın deneyine atıfta bulunarak giysilerin yellenme sırasında yeni tip koroanvirüsün bulaşmasını başarılı şekilde engelleyeceğini belirtti.

Ancak açıklamada eğer bir kişinin külot giymeyen bir Kovid-19 hastasının fazla miktardaki yellenmesine yakın mesafeden maruz kalması halinde enfeksiyonun mümkün olabileceğine işaret edildi.

Kaynak: https://www.independentturkish.com/node/162771/sa%C4%9Flik/britanyal%C4%B1-doktor-eski-bir-ara%C5%9Ft%C4%B1rmay%C4%B1-g%C3%BCndeme-getirdi-koronavir%C3%BCs-yellenme

Devamını Oku

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ SORGULANMALIDIR

Yeni koronavirüsün yarattığı salgının bu kadar büyümesi ve ölümlerin bir numaralı sorumlusu olarak tıpkı 10 sene evvel domuz gribi salgınında da olduğu gibi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) öne çıkıyor. WHO, yeni koronavirüsün yarattığı salgının bu kadar büyümesi ve ölümlerin bir numaralı sorumlusu olarak sorgulanmalıdır.

***

Yeni koronavirüsün yarattığı salgının da bu kadar büyümesi ve ölümlerin bir numaralı sorumlusu olarak tıpkı 10 sene evvel domuz gribi salgınında da olduğu gibi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) öne çıkıyor.

Çin'e koronadan tazminat davaları başlıyor

2009 Domuz Gribi salgını

WHO’ nun, 10 sene önceki domuz gribi salgınında tüm dünyayı nasıl kandırdığını, nasıl ilaç ve aşı şirketlerinin propagandisti gibi çalıştığını “Bu İşte Bir Domuzluk Var” isimli kitabımda anlatmıştım (1).

O günleri bir de Prof. Dr. Bedirhan Üstün’ den dinleyelim (2):

Hong Kong’da Kuş gribi çıktığında DSÖ’nün önceki başkanı Margaret Chan Hong Kong’un Sağlık Bakanıydı ve hani bizde radyasyonlu çaylar konuşulurken dönemin bakanı çay içmişti ya Chan’ da ‘ben dün gece tavuk yedim, bizim bahçemizde de tavuklar var’ diye konuştu. İki gün sonra da 1,5 milyon tavuğu telef etmek zorunda kaldılar. Çin’in desteğiyle DSÖ başkanı olan Chan domuz gribi çıktığında da bu sefer çok önemli dedi. Ama Domuz Gribi bizim gibi birçok ülkeyi teğet geçti, dokunmadı bile. Yani salgın çığırtkanlığı yaptı ve insanları korkuttu. Bunun üzerine de onun adını yalancı çoban koydular zaten.”

Anadolu Agency

2020 Kovid salgını

WHO, bu yeni salgında da gene tüm dünyayı kandırdı; bu sefer de Çin’ i korumak için çok bulaşıcı ve ölümcül bir salgını çok önemsiz gibi göstererek…

USA’ da çalışmakta olan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu’ nun şu iki kısa videosunu seyretmek de gerçekleri görmeniz için çok işe yarayacaktır (3, 4):

-Çin virüsün araştırılmasını ve bilimsel makalelerin çıkmasını durdurdu

-WHO başarısız olmuştur, olayı örtbas etme çabası içindedir.

-Neden Çin en başta sınırlarını kapatmadı?

-WHO insanlara yanlış bilgi verdi.

-Ege Ü çocuk hastalıkları enfeksiyon uzmanına fırça

-İnsanlar ölüyor daha halen saçma sapan maske takalım mı takmayalım mı

-Ülkeler ekonomilerini açmazsa insanlar açlıktan ve diğer salgın hastalıklardan ölecekler

Çin'e trilyon dolarlık tazminatlar yolda - DÜNYA Haberleri

Sağlıksız Dünya Örgütü

Sabah gazetesinde Haşmet Babaoğlu şunları yazıyor (5):

“Ocak ayının 14'ü.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) şöyle bir açıklama yapıp sosyal medyaya aktarıyor.

"Çin yetkililerinin yaptıkları ön çalışmalar, Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve 2019- nCov olarak tanımlanan virüsün insandan insana aktarıldığına dair açık kanıtlar sergilememektedir."

**

Pes! Hatta yuh!

Örgütün seyahat yasakları konusunda gösterdiği "uyuşukluk" feci sonuçlara yol açmış. Avrupa mesela. Uzakdoğu ile Batı arasındaki transit geçişlerin merkezi olan Avrupa şimdi salgının da merkezi. Mart başındaki uçuşlara bakmak bile yeterince fikir veriyor. Düşünün, Dünya Sağlık Örgütü 'nün pandemi ilanı 11 Mart'ta! Pes! Hatta yuh! (6)

**

Çin Komünist Partisi'nin "arka bahçesi

Sorarsanız, 1946'dan beri dünya sağlığının iplerini elinde tutuyor.
1980'lerin ortasından bu yana dev ilaç şirketlerinin (Bigpharma) oyuncağı...
Ama şu sıralarda bütün dünya bu örgütün başka bir yüzüyle tanışıyor; meğer Çin Komünist Partisi'nin "arka bahçesi"ymiş...
Evet, bildiniz; WHO, yani Dünya Sağlık Örgütü.
Hani salgın çoktan Çin'in Hubei eyaletini sardığında "aman Çin'le ticaret ve seyahati kesmeyin" diye tavsiyelerde bulunan SSÖ... (7).

Trump, ABD'nin örgüte maddi yardımları durdurduğunu açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) maddi yardımlarını durdurduğunu açıkladı.

Donald Trump, Beyaz Saray'ın bahçesinde düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin bu süreçte WHO'yla ilgili bir soruşturma yürüteceğini söyledi.

Trump "Bu soruşturma, WHO'nun koronavirüsün yayılmasını gizlemesine ve süreci iyi yönetmemesine yönelik olacak" dedi.

Son dönemde WHO'ya yönelik eleştirilerini düzenli olarak artıran Trump basın toplantısında, "Örgütün kimsenin inanamayacağı düzeyde sorunları var" diye konuştu (8).

Gelelim neticeye

Yeni koronavirüsün yarattığı salgının bu kadar büyümesi ve ölümlerin bir numaralı sorumlusu olarak Dünya Sağlık Örgütü’ nün sorgulanması şarttır.

ABD'li Avukatlar Çin'e Trilyon Dolarlık Kovid-19 Davası Açtı ...

Kaynaklar:

1.http://ahmetrasimkucukusta.com/2010/02/03/kitaplar/yeni-kitaplar/bu-iste-bir-domuzluk-var/

2.https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/tunca-bengin/dso-mudahalede-neden-gec-kaldi-6182015

3.https://twitter.com/Ahaber/status/1250148303712501760?s=20

4.https://twitter.com/Ahaber/status/1250146191750369285?s=20

5.https://www.sabah.com.tr/yazarlar/babaoglu/2020/03/23/sagliksiz-dunya-saglik-orgutu

6.https://www.sabah.com.tr/yazarlar/babaoglu/2020/03/24/usutmeyin-lutfen-dsoye-yuh-facebookun-maskeleri

7.https://www.sabah.com.tr/yazarlar/babaoglu/2020/04/14/uc-dev-orgut

8. https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52289061

Devamını Oku

EVLER PENCERELER AÇILARAK HAVALANDIRILMALIDIR

Camların açılarak evlerin havalandırılması ve güneş ışınlarının virüs yayılmasını azaltacağı bildirildi. Evin neminin yüzde 40’ dan yüksek olması gerekiyor, yüzde 80’ in üzeri ise başka problemlere yol açacağından tavsiye edilmiyor. Klima filtreleri virüsleri tutmada yetersiz olduğundan dolayı aynı havanın sirküle etmesi bulaşmayı daha da artırabilir.

***

Koronavirüsler havada asılı kaldıkları için hava yoluyla bulaşmanın mümkün olduğunu, buna karşı evlerin havalandırma ve güneşlendirmenin faydalı olacağı tavsiyeme USA’ dan destek geldi (1, 2, 3, 4, 5).

Oregon ve Kaliforniya Üniversiteleri uzmanları tarafından yayınlanan bir makalede bina ve evlerin havalandırılmasının koronavirüsün yayılmasını önleyebileceği bildirildi (6).

Uzmanlara göre, zamanlarının yüzde 90’ da fazlasını kapalı ortamlarda geçiren insanların diğer kişilerle yakın ilişkileri, yüzeylere temas ve virüs bulunan havayı soluma suretiyle virüsle karşılaşma ihtimalleri artırıyor.

Cam ve panjurların açılarak evlerin havalandırılması ve güneş ışınlarının virüs yayılmasını azaltacağı vurgulanıyor.

A Study Shows That Opening Windows & Doors Can Make A Person Sleep ...

Makaledeki tavsiyeler özetle şöyle:

Binaların nemi de koronavirüs yayılmasını etkiliyor.  Virüs plastik yüzeylerde yüzde 40’ lık nispi nemde ortalama 16 saat aktif kalırken yüzde 65 nemli bir ortamdaki havadaki aerosol içinde ortalama 2.74 saat aktif kalıyor.

Buna göre evin neminin yüzde 40’ dan yüksek olması gerekiyor, yüzde 80’ in üzerinin ise başka problemlere yol açacağından kaçınılması gerekir.

Klima filtreleri virüsleri tutmada yetersiz olduğundan dolayı aynı havanın sirküle etmesi bulaşmayı daha da artırabilir.

Çok hızlı hava akımları da yüzeylerdeki virüsleri havalandırarak yayılma riskini artırabilir.

FIG 2

Gelelim neticeye

Her şey için araştırma yapmak mümkün olmadığı gibi her araştırmanın sonucuna da güvenilmez.

yi de WHO böyle bir şey demiyor" diye itiraz eden bilim adamlarına "WHO da kim oluyormuş?" diyin camları açın.

Akıl ve mantığa dayalı çözüm bilime dayalı çözümlerden üstündür. 

Kaynaklar:

1.http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/03/19/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/korona-virusler-sadece-yuzeylerden-degil-havadan-da-bulasabilir/

2.http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/03/28/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/neden-saglikli-insanlar-da-maske-takmalidir/

3.http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/03/31/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/topluma-giren-herkes-maske-takmalidir/

4.http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/04/12/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/virus-havada-asili-kaliyor-herkes-maske-takmali/

5.http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/04/10/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/virus-uzun-sure-havada-kaliyor/

6.https://msystems.asm.org/content/msys/5/2/e00245-20.full.pdf

Devamını Oku

KOVİD’ DE AĞIR HASTALIK VE ÖLÜMLERİN ESAS SEBEBİ NEDİR

HOTAMIŞLIGİL: “Covid-19’ un ağır ve ölümcül seyrine sebep olan altta yatan sağlık problemlerin en başında metabolik hastalıklar geliyor. Bunlar da metabolik inflammasyon ya da ‘metaflammation’ denen bir immün bozukluk ile tanımlanan hastalıklar”. KÜÇÜKUSTA: “Kovidin ağır ve ölümcül olmasının en önemli sebebi aşırı işlenmiş gıdalardır”!

***

İtalya’ nın milli sağlık otoritesi Istituto Superiore di Sanità’ nın araştırmasına göre kovid ölümlerinin yüzde 99’ undan fazlası altta yatan kronik hastalığı olanlarda gerçekleşti (1).

Ölenlerin yüzde 18’ ine ait verilerin değerlendirildiği çalışma bunların yüzde 0.8’ nin yani sadece 3 kişinin ilave bir hastalığı olmadığını ortaya koyuyor.

Ölenlerin yarısında üç hastalık, dörtte birinde ise bir veya iki hastalık bulunuyor.

Vakaların yüzde 76.1’ inde hipertansiyon, yüzde 35.5’ inde diyabet ve yüzde 33’ ünde kalp hastalığı var.

Enfekte olanların medyan yaşı 63 iken ölenlerde ortalama yaş 79.5 idi ve 40 yaşın altında olan ölümlerde her birinin ciddi hastalıkları vardı.

Şubat ayında Çin’ den gelen verilerde de altta yatan hastalığı olanlarda ölüm oranları yüksek bulundu:

Sağlıklı olanlarda ölüm oranı yüzde 1.4 iken, kalp-damar hastalığı olanlarda yüzde 13.2, diyabetlilerde yüzde 9.2 ve hipertansiyonu olanlarda yüzde 8.4, kronik solunum yolları hastalığı olanlarda yüzde 8 ve kanseri olanlarda yüzde 7.6 idi (2).

metaflammation.org

Kovid’ de ağır hastalık ve ölümlerin sebebi metabolik hastalıklar

Harvard’ lı değerli bilim adamımız Gökhan Hotamışlıgil de iki ayrı tweetinde bu durumu şu cümlelerle özetliyor (3):

1.Covid-19 hastalığının ağır ve ölümcül seyrine sebep olan altta yatan sağlık problemlerin en başında metabolik hastalıklar geliyor. Bunlarda metabolik inflammasyon ya da ‘metaflammation’ denen bir immün bozukluk ile tanımlanan hastalıklar. Gözden kaçan önemli bir konu.

2.Obezite Covid-19 klinik seyrinde olumsuz gidişatı belirleyen en önemli faktörlerden biri. New York’ dan gelen ve 4103 hasta üzerinde yapılan inceleme şaşırtıcı sonuçlar sunuyor. Bu makalenin yayın öncesinde olduğunu belirtmek gerek ama sonuçlar çok ilginç (4, 5).

How to prepare for coronavirus: The shopping list for your own ...

Gerçek sebep metaflamasyon değil, aşırı işlenmiş gıdalardır

Kovid’ den ölüm riskini artıran hastalıkların metaflamasyon ile ilgili olduğu iddiasına ben de katılıyorum ama şu hususlarda Hotamışlıgil ile aynı fikirde değilim:

BİR: Metabolik hastalıkları önlenmesini, insanın elinde olmayan “immün bozukluklara” bağlamak gerçekçi değil.

Bu ifadenin tıp bilgisi olmayanlar tarafından “genetik bir hastalık/bozukluk/yatkınlık” olarak algılanma ihtimali çok yüksektir ve nitekim tweete yapılan bazı yorumlar bunu ispatlamaktadır.

Bana göre “gözden kaçan” daha doğru söylemek gerekirse “gözden kaçırılmaya çalışılan” esas mesele bu hastalıkların gerçek sebebinin (metaflamasyon) “aşırı işlenmiş gıdalar” olmasıdır.

İKİ: Obezitenin kovidde gidişatı belirleyen en önemli faktörlerden biri olduğu görüşü doğru ama eksik.

Metaflamasyon için obez olmak şart değil; kilo ve vücut kitle endeksi ideal olanlarda bile metaflamasyon bulunabilir yani esas mühim olan “metabolik obezite” dir.

Metabolizması bozuk olmayan (metaflamasyonu olmayan) fazla kilolu ve hafif obezleri unutmayalım!

ÜÇ: Ondan, metaflamasyonun en başta beslenme olmak üzere “hayat tarzı yanlışlarından” kaynaklandığını ve bunları adam gibi beslenme ve doğru hayat tarzı ile önlemenin ve erken dönemde tamamen yok etmenin mümkün olduğunu belirtmesini daha doğrusu şiddetle vurgulamasını, aşırı işlenmiş gıdalara tokat atmasa bile “kulağını çekmesini” beklerdim.

Pictures Milk Eggs Cheese Food Vegetables Meat products 2560x1440

Gelelim neticeye

Kovid bir virüs hastalığıdır ama bu enfeksiyonun yarattığı ağır tablolar (zatürre, ARDS, akciğer hasarı, çoklu organ yetersizliği, sepsis) ve ölümlerin bir numaralı müsebbibi metaflamasyon ile karakterize kronik metabolik hastalıklardır.

Bu metabolik hastalıklar ise büyük ölçüde hayat tarzı ile -özellikle de beslenme yanlışları ve hazır gıdalarla- ilişkilidir ve bunları “halletmeden” bu hastalıkları önlemek de mümkün değildir.

Kaynaklar:

1.https://www.epicentro.iss.it/coronavirus/bollettino/Report-COVID-2019_17_marzo-v2.pdf

2.https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2020/04/13/how-to-defeat-coronavirus.aspx?cid_source=dnl&cid_medium=email&cid_content=art1HL&cid=20200413Z1&et_cid=DM508256&et_rid=850077098

3.https://twitter.com/ghotamis/status/1249681749287763970?s=20

4.https://twitter.com/ghotamis/status/1249670891908354048?s=20

5.https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.08.20057794v1

Devamını Oku

KOVİD VİRÜSÜ HAVA YOLUYLA 4 METRE UZAĞA GİDEBİLİYOR

Dünya Sağlık teşkilatı (WHO) virüsün sadece damlacık veya temas yoluyla yayılabileceği, havadan bulaşmayacağı ısrarını sürdürürken yeni bir araştırma daha bunun doğru olmadığını, virüsün hava yoluyla hastanın 4 metre uzağına kadar gidebileceğini gösteriyor. Virüsten korunmada 1 metrelik mesafe kesinlikle kâfi değildir ve kapalı ortamlarda herkesin maske takması şarttır.

***

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), kovid virüsünün sadece damlacıklar ve temas yoluyla bulaştığında ısrar ediyor.

Öksürük ve hapşırık sırasında oluşan damlacıkların 1 metre içinde etkili olabileceklerini kabul ediyor (1).

Oysa tüm dünyayı çok kısa bir sürede saran bir virüsün özellikle de öksürük-aksırık şikâyeti olmayan asemptomatik kişiler tarafından yayıldığı hesaba katıldığında hava yoluyla (airborn) bulaşmanın da etkili olması gerektiği ortaya çıkıyor.

Bunu günlerdir yazıyorum (2, 3, 4, 5, 6).

Emerging Infectious Diseases’ de yayınlanan yeni bir araştırma da benim görüşümü destekliyor (7).

Araştırma, Wuhan’ da Huoshenshan Hastanesi’ nde yoğun bakım ve hasta koğuşlarında yüzey ve havadan alınan örnekler üzerinde yapıldı.

Is The Covid-19 Coronavirus Capable Of Airborne Transmissions ...

BİR: Kovid virüsü hem yoğun bakım hem hasta odalarında yaygın şekilde bulundu.

Bu, hastane personeli ve yakın temaslılar için bulaşma riskinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

İKİ: Çevresel bulaşma hasta koğuşlarında göre yoğun bakım bölümünde çok daha fazla idi. Virüs, yaygın olarak zeminde, bilgisayar farelerinde, çöp kutularında, yatak küpeştelerinde ve yoğun bakım ekibinin yarısının tabanlarında da bulundu.

Bu, yoğun bakım personelinin korunmaya çok daha fazla önem vermeleri ve bulaşmada ayakkabı tabanlarının da dikkate alınması gerektiğine işaret ediyor.

ÜÇ: Kovid virüsünün koğuşlardaki aerosol dağılım karakteristikleri dikkate alındığında virüsün 4 metre uzağa kadar gidebildiği anlaşılıyor. Testlerde virüse ait nükleik asit bulunması elbette bunların canlı virüsler olduğunu göstermiyor. Minimal bulaşıcı dozun ne kadar olduğu bilinmediğine göre aerosol iletim mesafesi de kesin olarak belirlenemez.

Bu, virüsten korunmada 1 metre mesafenin kesinlikle kâfi olmadığı manasına geliyor.

EP 97. Para transmitir influenza solo hace falta respirar - Contagium

DÖRT: Aile bireylerinin yeterli koruyucu ekipmanları ve korunma bilgileri olmadığı için kovid şüphe edilen hastaların evde izolasyonlarının iyi bir kontrol stratejisi olmadığı ortaya çıkıyor. Çin bu sebeple mobil hastane kabinleri kurarak bu vakaları evlerine göndermemeye çalıştı.

Bu, pozitif vakaların ev ortamı dışında izole edilmelerinin ehemmiyetini gösteriyor.

Gelelim neticeye

BİR: Araştırmanın yapıldığı hastanede hiçbir personele virüsün bulaşmamış olması aldıkları tedbirlerin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor.

İKİ: Bu salgının bu kadar çok yayılmasının ve yüz binden fazla insanın ölmesinin başlıca sorumlularından biri, zamanında gerekli ikaz ve tavsiyeleri yapmadığı artık açık ve net olarak ortada olan ve hatalarında ısrarcı olan WHO’ dur.

NOT: Bu yazıyı yazdıktan sonra yeni bir makaleye daha rastladım. Bu bilim adamları da tıpkı benim gibi topluma karışan herkesin bez maske (çünkü USA' da cerrahi maske bulunmuyor!) takmasının enfeksiyonun kontrolünde diğer tedbirlerle beraber çok önemli olduğunu vurguluyorlar. 

Kaynak: https://www.preprints.org/manuscript/202004.0203/v1

NOT (14.4.2020): Virüsün hava yoluyla 2 metrenin çok uzağına gidebileceğini çok güzel anlatan 3-D simülasyonu seyretmenizi tavsiye ediyorum: https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/14/science/coronavirus-transmission-cough-6-feet-ar-ul.html

Bu videoda da Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu "maske rezaletini" anlatıyor:  https://twitter.com/Ahaber/status/1250148303712501760?s=20

Kaynaklar:

1. https://www.who.int/publications-detail/advice-on-the-use-of-masks-in-the-community-during-home-care-and-in-healthcare-settings-in-the-context-of-the-novel-coronavirus-(2019-ncov)-outbreak

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/03/19/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/korona-virusler-sadece-yuzeylerden-degil-havadan-da-bulasabilir/

3. http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/03/28/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/neden-saglikli-insanlar-da-maske-takmalidir/

4. http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/03/31/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/topluma-giren-herkes-maske-takmalidir/

5. http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/04/12/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/virus-havada-asili-kaliyor-herkes-maske-takmali/

6. http://ahmetrasimkucukusta.com/2020/04/10/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/virus-uzun-sure-havada-kaliyor/

7. https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/7/20-0885_article

Araştırmanın medyada yansımaları:

https://www.dawn.com/news/1548510/virus-found-in-air-samples-up-to-13ft-from-patients-says-study

https://www.jpost.com/international/coronavirus-travels-13-feet-in-the-air-new-study-finds-624377

https://www.gulftoday.ae/news/2020/04/11/coronavirus-found-in-air-samples-up-to-13-feet-from-patients

Devamını Oku

VİRÜS HAVADA ASILI KALIYOR, HERKES MASKE TAKMALI

Vaka sayısı bir milyon 700 bini, ölenlerin sayısı ise 105 bini geçti, ama hâlâ virüsün havada asılı kalıp kalmadığı ve sağlıklı insanların maske takıp takmaması tartışılıyor. Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde bulaşma yolunun bilinmesi alınacak tedbirlerin belirlenmesi bakımından çok önemlidir, ama elimizde ne yazık ki kovid virüsünün nasıl bulaştığını gösteren bir araştırma yoktur.

***

Çin’den başlayan yeni koronavirüs salgını 3 ay bile olmadan tüm dünyaya yayıldı.

Vaka sayısı bir milyon 700 bini, ölenlerin sayısı ise 105 bini geçti, ama hâlâ virüsün havada asılı kalıp kalmadığı ve sağlıklı insanların maske takıp takmaması tartışılıyor.

Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde bulaşma yolunun bilinmesi alınacak tedbirlerin belirlenmesi bakımından çok önemlidir ama elimizde ne yazık ki kovid virüsünün nasıl bulaştığını gösteren bir araştırma yoktur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) virüsün insandan insana yüzeylere bulaşmış salgılardan “temas yoluyla” veya öksüren hapşıran kişinin 1 metre çevresi içinde bulunanlara “damlacık yoluyla” mukozalardan bulaşabileceğini iddia ediyor ve dolayısıyla da tedbirleri hep buna yönelik oluyor.

WHO, aerosoller ile bulaşmayı sadece hastane ortamında bazı tıbbi müdahaleler (entübasyon, bronkoskopi, aspirasyon) veya hastanın bir taraftan diğer tarafa döndürülmesi gibi çok yakın temaslar sırasında mümkün görüyor ve bunun için de sağlık çalışanlarına N95 maske tavsiye ediyor.

DOH explains how COVID-19 could be airborne | The Filipino Times

Kovid-19’un hava yoluyla bulaşması mümkündür

Virüsün toplumda havadan bulaştığını ispatlayan bir araştırma olmaması bu tür bulaşmanın da olmadığı manasına gelmez.

Ben kovid-19 virüsünün yüzey-el-ağız/burun/göz teması ve damlacık enfeksiyonu yanında kapalı mekanlarda -tüberküloz ve kızamıkta olduğu gibi- hava yoluyla (airborn) aerosoller ile de bulaşabileceğini düşünüyorum.

Çünkü havada kalma süresi az olan bir virüsün bulaştırıcılığının bu kadar fazla olması bana mantıklı gelmiyor.

5 mikrondan büyük olan damlacık çekirdekleri ağırlıklarından dolayı hem uzun mesafeye gidemez ve hem de kısa zamanda alçalarak yere inerler.

Bulaşma için bunların doğrudan hasta kişinin mukozalarına temas etmesi gerekir.

5 mikrondan küçük aerosoller ise kapalı mekanlarda damlacıklara göre hem havada daha uzun süre asılı kalabilirler hem de 2 metreden uzak mesafelere gidebilirler.

Bunlar hasta kişi o ortamdan uzaklaşsa bile havada birkaç saat asılı kaldıklarından bir başkasına daha sonra da solunum yoluyla bulaşabilirler.

Eldeki deliller, akıl ve mantık bu virüs hava yoluyla da bulaşır diyor

BİR: Koronavirüs -kızamık kadar olmasa da- bulaştırıcılığının gribe göre çok daha yüksek olması başka bulaşma yollarının da olması gerektiğini düşündürüyor.

Damlacıkların havada kalma süresi kısadır ve bunlar vasıtasıyla bulaşma ancak mukozalara doğrudan veya dolaylı temasla mümkündür.

İKİ: Yeni bir “deneysel araştırmada” kovid-19 virüsünün havada 3 saate kadar asılı kalabileceğinin bildirilmesi hava yoluyla (airborn) bulaşma ihtimalini destekliyor. 1

ÜÇ: Yeni koronavirüslerin boğazda üredikleri, üst solunum yolları virüs yükünün sürüntü başına SARS’tan bin misli fazla olduğu gösterildi. 2

Bu sonuçları, havadan bulaşma riskini artırabilecek bir etken olarak değerlendiriyorum.

DÖRT: Washington’da haftalık koro provalarına katılan 60 kişinin takibinde üç hafta sonra ikisinin öldüğü, üçünün hastaneye yatırıldığı ve 45’inin testinin pozitif çıktığı veya kovid-19 belirtileri gösterdiği tespit edildi.

Girişte el dezenfektanı uygulanması, tokalaşma ve sarılmanın olmaması, sosyal mesafenin korunmasına çok itina gösterilmesine karşılık bu salgının ortaya çıkması asemptomatik koristlerden hava yolu ile bulaşmaya bağlanıyor.

Yüksek sesle şarkı söylemek için derin nefes alıp verme çabalarının daha fazla damlacık ve aerosol oluşumuna yol açması mümkün görünüyor. 3

BEŞ: En önemli bulaştırıcıların öksürük hapşırık şikayetleri olmayan asemptomatik kişiler olması da hava yoluyla bulaşmanın dolaylı bir ispatıdır.

Kanaatimce, konuşma özellikle yüksek sesle konuşma, bağırma, şarkı söyleme gibi durumlarda aerosol oluşma ihtimali yüksektir.

ALTI: Salgını kısa zamanda kontrol altına alan ve çok az vaka ile atlatan Güney Kore, Hong Kong, Singapur ve Japonya’ya ait resimlere baktığımızda, herkesin sadece kapalı alanlarda değil sokakta bile cerrahi maske ile gezdikleri görülmektedir.

Bir de koronavirüs kaynayan İtalya’ya bakın, maske takan neredeyse yok!

YEDİ: Finlandiya’da Aalto Üniversitesi’nin araştırmasında bir koronavirüs hastasının süpermarkette hapşırmasından sonra mikrodamlacıkların dakikalar boyunca havada asılı kaldığı, 3 metrekarelik alana yayıldığı tespit edildi.

Simülasyonda, süpermarket reyonunda hapşıran hasta kişiden yayılan mikrodamlacıklarla dolu bulutun, hasta kişinin bulunduğu yerden ayrıldıktan sonra bile havada asılı kalmaya devam ettiği gözlemlendi. 4

Asemptomatik kişiler enfeksiyonu nasıl yayarlar?

Yeni kovid-19 vakalarının hemen hemen yüzde 80'inden hiçbir hastalık belirtisi göstermeyen (asemptomatik) veya çok hafif belirtileri olan, toplum içinde “virüs taşımadıklarını zannederek” serbestçe dolaşan kimselerin sorumlu olduğu artık net olarak biliniyor.

Hafif semptomu olan veya hiç olmayanların üst solunum yollarında çok yüksek virüs yükü, bunların virüsleri tükürmek, ellerini ağız ve burunlarına değdirdikten sonra yüzeylere temas etmek ve damlacık dışında hava yoluyla (airborn) da bulaştırıcı olmalarını gerektirir.

İnsanların hasta olmasalar bile arada sırada öksürüp aksırabilecekleri de unutulmamalıdır; ama bu kişiler “konuşurken” de pekâlâ virüs saçabilirler.

Bunları dikkate aldığımızda görünüşte sağlıklı olan kişilerin kapalı bir ortamda bulundukları sürece tıpkı ateş-öksürük-nefes darlığı şikayetleri olan ve virüs saçtıklarına şüphe olmayan kişiler gibi “maske” takmaları faydalı olur.

Bu maske, kişinin kendisini koruması için değil, asemptomatik vaka olmaları ihtimali dolayısıyla etrafa virüs saçmamaları içindir!

China Officially Announces That The Coronavirus Can Be Airborne ...

Hava yoluyla bulaşmayı önlemek için yapılması gerekenler

Kovid-19 virüsünün temas ve damlacıkla bulaşmasıyla ilgili tedbirlerin hassasiyetle ve tavizsiz uygulanması yanında ilaveten şunların yapılmasının da faydalı olacağına inanıyorum: 

BİR: Kimin asemptomatik taşıyıcı olduğunu bilmek mümkün olmadığı için topluma karışan herkesin testleri pozitifmiş gibi âdâbına uygun şekilde cerrahi maske kullanmaları şarttır.

İKİ: Kapalı alanların çok iyi havalandırılması ve mümkünse güneş görmesinin sağlanması iyi olur.

ÜÇ: Bir metrelik mesafe yetersizdir, mümkünse bunun 2 metre üzerinde olmasına çaba sarf edilmelidir.

DÖRT: Aerosol yaratma ihtimali yüksek olduğu için kapalı ortamlarda yüksek sesle konuşulmaktan, kahkaha atılmaktan, bağırılmaktan, şarkı söylemekten kaçınmalıdır.

Gelelim neticeye

Kovid-19 virüsü belasından bir an önce kurtulmak, bu salgını en az zararla atlatmak için Sağlık Bakanlığı’nın ikaz ve tavsiyelerine tam olarak uyalım, asla panik yapmayalım. Ben buna yürekten inanıyorum.

NOT (14.5.2020): ABD'de yapılan bir araştırma, koronavirüsün korkutucu bir şekilde yayıldığını bir kez daha gözler önüne serdi. Pennsylvania Üniversitesi ve ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan araştırmada konuşurken etrafa damlacık olarak saçılan koronavirüsün en az 8 dakika havada kalabildiği saptandı. 

Kaynak: http://www.haber7.com/dunya/haber/2974581-koronavirus-konustuktan-sonra-8-dakika-havada-kalabiliyor

Kaynaklar:

1.https://www.who.int/news-room/commentaries/detail/modes-of-transmission-of-virus-causing-covid-19-implications-for-ipc-precaution-recommendations

2.https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2004973

3.https://www.latimes.com/world-nation/story/2020-03-29/coronavirus-choir-outbreak

4.https://www.cnnturk.com/dunya/bilim-insanlarindan-urkuten-koronavirus-simulasyonu-kalabalik-mekanlarda-boyle-bulasiyor

Yazının ana kaynağı: https://www.independentturkish.com/node/162056/türkiyeden-sesler/virüs-havada-asılı-kalıyor-herkes-maske-takmalı

Devamını Oku

SITMA İLACI HAKKINDA BİLİMSEL GERÇEKLER

Hidroksiklorikin aslında sıtma tedavisi için onaylanan bir ilaç olmakla beraber senelerdir romatoid artrit, lupus gibi oto-immün hastalıklar için de kullanılıyor. Hücre kültürlerinde yapılan araştırmalarda ilacın virüsün hücrelere girmesini engelleyebileceği gösterildiği için kovidde de faydalı olabileceği gerekçesiyle veriliyor ama…

***

Hidroksiklorikin aslında sıtma tedavisi için onaylanan bir ilaç olmakla beraber senelerdir romatoid artrit, lupus gibi oto-immün hastalıklar için de kullanılıyor.

Hücre kültürlerinde yapılan araştırmalarda ilacın virüsün hücrelere girmesini engelleyebileceği gösterildiği için kovidde de faydalı olabileceği gerekçesiyle veriliyor ancak laboratuarda elde edilen sonuçlar insanlar için her zaman geçerli olmayabiliyor.

Çin ve Fransa’ dan bu ilacın tek başına veya azitromisin isimli antibiyotikle verilmesinin faydalı olduğunu gösteren çalışmalar var ama bunlar dar kapsamlı ve uygun ve yeterli kontrol grubu olmayan çalışmalar.

Bu ilaç oto-immün hastalıklarda immün sistemi baskılayıcı etkilerinden dolayı kullanılıyor. Bu etkinin bazı kovid hastalarında görülen sitokin fırtınası için faydalı olabileceği düşünülmekle beraber böyle bir etki de bugüne kadar gösterilmiş değil.

Henry Ford Health System to conduct first large US study of ...

Koruyuculuğunu gösteren bir araştırma da yok

Hidroksiklorokin, biz de de hastalığı önlüyor iddiasının yayılmasıyla halk arasında büyük ilgi gördü ve insanlar eczanelerden bu ilacı toplamaya başladı. Lâkin ilacın koruyucu olarak işe yarayabileceğini gösteren bir veri de bulunmuyor.

Bu ilacın en önemli aksi tesiri kalpte ölümcül de olabilen ritim bozukluğuna sebep olması. Ayrıca retina, karaciğer, böbrekler için de risk yaratabiliyor.

Gelelim neticeye

BİR: Birçok ülkeden hidroksiklorokinin ağır olmayan kovid hastalarında faydalı olabileceğine dair giderek artan bilgiler geliyor.

İKİ: Hidroksiklorokin ile başlatılan kontrollü çalışmaların sonucu çıkana kadar ilacın koviddeki etki ve emniyetini bilmek mümkün değildir. Kovidde sadece bir araştırma kapsamında kullanılması doğrudur.

ÜÇ: Hidroksiklorokin hâlihazırda sadece "umut veren" bir ilaçtır, bu umudun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bize zaman gösterecek.

Devamını Oku

AĞIR KOVİD HASTALARININ BELİRTİ VE BULGULARI

WHO-China Joint Mission tarafından teşhisi kesin olan 55.924 hastanın yüzde 6.1’ i kritik, yüzde 13.8’ i de ağır olarak değerlendirildi. Kritik vakaların hepsi yoğun bakıma kaldırılmadı. Yoğun bakıma alınma hastalığın ağırlığı ve sağlık sisteminin yoğun bakım kapasitesine bağlı bulundu.

***

WHO-China Joint Mission tarafından teşhisi kesin olan 55.924 hastanın yüzde 6.1’ i kritik (solunum yetersizliği, şok, çoklu organ yetersizliği) ve yüzde 13.8’ i de ağır (nefes darlığı, solunum hızının 30’ dan fazla olması, oksijen satürasyonu %93’ den düşük, son 24-48 saatte akciğer inflitrasyon bulgularında %50’ den fazla artış) olarak değerlendirildi.

Kritik vakaların hepsi yoğun bakıma kaldırılmadı. Yoğun bakıma alınma hastalığın ağırlığı ve sağlık sisteminin yoğun bakım kapasitesine bağlı bulundu.

İtalya’ da ise mart 29’ a kadar olan dönemde test pozitif vakaların yüzde 12’ sinin yoğun bakımda tedavisi gerekti.

Kritik hastalarda daha yaşlıydı ve bunlarda hipertansiyon ve diyabet dahil ilave hastalıklar daha fazlaydı.

Coronavirus latest: World Health Organisation officially names ...

En sık rastlanan belirtiler ateş, öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı idi.

Belirtilerin başlamasından zatürre gelişimine kadar olan ortalama süre 5 gün, yoğun bakım ihtiyacına kadar olan ortalama süre ise 7-12 gün idi.

Hastaların çoğunda iki taraflı opasiteler vardı.

En sık rastlanan radyolojik bulgular buzlu cam görünümü ve konsolidasyon yani yoğunlaşma idi.

ARDS’ ye (akut solunumsal sıkıntı sendromu) bağlı bazen karbon dioksit yüksekliği ile de beraber olan akut hipoksemik (oksijen eksikliği) solunum yetersizliği yoğun bakıma kaldırılan hastaların yüzde 60-70’ inde görülen en sık rastlanan komplikasyondu.

Bunu %30 ile şok, %20-30 ile kalp krizi ve %10-30 ile böbrek hasarı takip ediyordu.

Yaşlı hastalarda solunum sıkıntısı olamadan hipoksemik olabiliyordu.

Bir araştırmada yoğun bakımda yatan vakaların yüzde 44’ ünde ritim bozukluğu tespit edildi.

Kaynak: https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(20)30161-2/fulltext

Devamını Oku

BAĞIŞIKLIĞI BASKILAYAN İLAÇLAR AĞIR KOVİD RİSKİNİ ARTIRMIYOR

Romatoid artrit, sedef, ülseratif kolit, Crohn gibi immun-aracılı hastalıklarda kullanılan sitokin blokerlerinin enfeksiyon riskini artırdıkları iyi bilinir ama çok şükür ki kovid için böyle bir risk artışı tespit edilmedi. Hatta bu ilaçları alanların kovide karşı dirençli, ayrıcalıklı bir grup mu oldukları bile düşünülüyor.

***

Romatoid artrit, sedef, ankilozan spondilit, ülseratif kolit, Crohn gibi immun-aracılı hastalıklarda infliximab, adalimumab, ustekinumab gibi sitokin blokerleri kullanılır.

Bu ilaçlar bakteriyel ve viral enfeksiyon ve viral reaktivasyon (vücutta uyku hâlinde bulunan virüslerin yeniden üremeye başlaması) risklerini artırır.

Teorik olarak mikroplara karşı savunmada önemli rolü olan molekülleri baskılayan bu ilaçları kullananlarda kovid ve ağır kovid tablolarına fazla rastlanması beklenir.

Oysa bugüne kadar bu tür hastalarda zatürre ve ağır tablolar bildirilmemiştir.

Burada şu soru akla geliyor: Yoksa bunlar kovide karşı dirençli ayrıcalıklı bir grup mudur?

Ağır vakaların sitokin profilleri incelendiği zaman bunun gerçek olabileceği söylenebilir.

How to quell a cytokine storm | Penn Today

Ağır tabloların sebebi sitokin fırtınası

Kovid zatürresinde efektör T hücrelerinin aşikâr bir hiperaktivasyonu ve aşırı enflamatuar sitokin (özellikle IL-6) üretimi olduğu görülür.

Sitokin fırtınası olarak bilinen bu durum ilk olarak antikor-bazlı immünoterapi yapılan hastalarda ciddi bir tablo olarak tarif edilmiştir.

IL-6’ ya ilave olarak IL-1, TNF ve interferon- γ üretimi de artmıştır ve bunlar plazma sızması, damar geçirgenliği artışı ve yaygın damariçi pıhtılaşma gibi olaylara yol açarlar.

Viral enfeksiyonlarda bu olaylar virüsün yayılmasına sebep olurlar ve böylece ölümcül bir sonucun ortaya çıkabileceği bir metabolik ortam gelişir.

Il-6’ nun tocilizumab ile bloke edilmesi sitokin fırtınasının başlangıç tedavisinde faydalıdır ve ilk veriler bu tedavinin bazı vakalarda zararlı enflamatuar cevapları önleyebileceğini düşündürmektedir.

Sitokin fırtınasında salgılanan sitokinlerin çoğu aynı zamanda immun-aracılı hastalıkların alevlenme dönemlerinde de yüksek miktarda salgılanmaktadır ve bunlar tedavide hedef olarak görülebilir.

İmmun aracılı hastalıkları için IL-6 inhibitörleri alan hastalar kovide bağlı zatürrelerden korunuyor olabilirler.

Figure 1 from Into the eye of the cytokine storm. | Semantic Scholar

Gelelim neticeye

BİR: Bu hipotezi destekleyen direkt veriler hâlen yoktur; hastalıkları için bu tür ilaçları alanlar tedavilerine devam etmelidirler.

İKİ: Bu tür tedavilerin enfeksiyona karşı koruyucu olmadığı vurgulamalıdır.

Bundan dolayı bağışıklık sistemi bozukluğu olan hastalar, sosyal teması ve yayılmayı önlemek için tasarlanmış kendi kendine izolasyon davranışını benimsemelidir.

Kaynak: https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S2665-9913%2820%2930092-8

Devamını Oku

VÜCUT KREMİ YAPMAK İNSANLARI NİHAİ BİR YIKIMDAN KURTARACAK AŞI BULMAKTAN DAHA KAZANÇLI

Demek istediğim, evet, koronavirüs oldukça ciddi, bunu hafife alamayız. Ama bunun, gelmekte olan daha büyük krizlerin küçük bir kesiti olduğunu hatırlamalıyız. Bugün koronavirüs kadar insan hayatına dokunuyor değiller ama canlı türlerini yaşayamayacak duruma getirecekleri bir noktaya gelecekler ve bu çok uzak bir gelecek değil.

Dolayısıyla çözmemiz gereken birçok sorun var; evet, acil olanlar arasında koronavirüs ciddi. Elbette halledilmesi gerekli ama belirmekte olan daha büyük, çok daha büyük sorunlar var. Bunun yanında, uygarlıkla ilgili bir kriz var.

Koronavirüsün iyi bir yanının, belki de insanları nasıl bir dünya istediğimize dair düşünmeye itmesi olduğu söylenebilir. Bu duruma götürecek bir dünya mı istiyoruz?  Bu krizin kökenleri hakkında düşünmek durumundayız. Neden bir koronavirüs krizi var? 

Testing Set to Begin on a Coronavirus Vaccine - MedicalExpo e-Magazine

İlaç şirketleri vücut kremlerini daha kazançlı buldu

Sözkonusu olan devasa piyasanın başarısızlığı… Bu, neoliberal vahşiliğin kızıştırdığı piyasaların özü ve derin sosyoekonomik sorunların neoliberaller tarafından şiddetlendirilmesiyle ilgili. Küresel salgınların muhtemel olduğu uzun zamandır biliniyordu.

SARS’ın biraz değişmiş hâliyle bir koronavirüs salgını olmasının muhtemel olduğu iyice anlaşılmıştı. 15 yıl önce virüsler tanımlanmıştı, aşılar vardı. O dönemde, dünyanın her yanından laboratuvarlar olası bir koronavirüs salgınına yönelik bir koruma sağlamak için çalışabilirdi.

Bunu niye yapmadılar? Piyasa göstergeleri yanlıştı. İlaç şirketlerini (kaderimizi özel tiranlıklara devrettik), kamuya hesap vermeyen şirketleri ellerinde tuttular. Bu durumda, büyük ilaç şirketleri söz konusu.

Onlar içinse yeni vücut kremi yapmak, insanları nihai bir yıkımdan kurtaracak bir aşı bulmaktan daha kazançlıydı.

Tamamını okumak için: https://www.independentturkish.com/node/160936/sa%C4%9Flik/noam-chomsky-ila%C3%A7-%C5%9Firketleri-v%C3%BCcut-kremlerini-a%C5%9F%C4%B1dan-daha-kazan%C3%A7l%C4%B1-buldu

Devamını Oku