Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Emeklilere Müjde!

12 milyon emeklinin refah düzeyini yükseltmek ve gelişme hızından daha fazla pay almalarını sağlamak için hükümet 2019 yılında da tüm imkânları sunacak.

Toplamda 12.3 milyon vatandaşı etkileyen emeklilere ek güvence fırsatı için hükümet harekete geçti. Bu kapsamda bin liranın altında emekli aylığı alan kalmayacak ve iş kurmak isteyenlere kredi desteği verilecek. Gelişme hızından pay alamayan yaklaşık 1.9 milyon emeklinin intibakı düzenlenirken, 2019 yılında da bin lira altı aylıklarda iyileşme yapılacak. Yeni hükümet sistemi ile kamuda ve özel sektörden emekli olan, görevinden ayrılan yöneticiler,uzman personel devlet kurumlarında maaşlı çalışabilecek. Bu kişilere esnek çalışma yöntemi uygulanacak. bir yılı aşan özel sağlık sigortaları yapılacak.

Ek gösterge düzenlemesinden 1 milyon emekli de yararlanacak. Annelerin ve ev kadınlarının erken emeklilik haklarına erişimleri sağlanacak.

Bu yıl SSK tarım emekli aylıkları yüzde 104, Bağ-Kur tarım emekli aylıkları yüzde 412, memur emekli aylıkları yüzde 48 reel artış gösterdi. Enflasyona karşı koruma amaçlı, devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 2019 yılı Ocak ve temmuz aylarında önceki 6 aylık enflasyon tahmini dikkate alınarak artırılacak.

Kamu görevlileriyle yapılan toplu sözleşme hükümlerine göre memur maaşları ve memur emekli aylıkları 2019 Ocak ayında yüzde 4, Temmuz'da yüzde 5 artırılacak.

 

Devamını Oku
Emeklilere Müjde!

Kaşıkçı Davasında Açık Kalan Sorular

Almanya Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Suudi soruşturmasıyla ilgili ilk iddianamelere rağmen, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinde pek çok sorunun cevapsız kaldığını söyledi.

 

Berlin'deki bir basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Christofer Burger, Almanya'nın Suudi Arabistan'dan tam bir açıklama ve hesap verebilirlik beklediğini söyledi.

 

“Dün bazı gelişmeler oldu. Bu ilk adımdı. Ancak, daha önce olduğu gibi birçok soru açık kalıyor” dedi.

 

Suudi cumhuriyet savcılığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu içindeki Kaşıkçı'yı öldürmekle suçlanan 11 şüphelinin tutuklandığını duyurdu. Beş şüpheliye ölüm cezası istendi.

 

Savcılar, Suudi Prensi Muhammed bin Salman'ı cinayetten suçlu buldular.

 

Burger, Almanya'nın uluslararası standartlara uygun olarak eksiksiz ve şeffaf bir soruşturma beklediğinin altını çizdi.

 

"Kaşıkçı cinayeti tamamen ve eksiksiz bir şekilde araştırılmalıdır. Cinayetten sebep olanların sorumlu tutulmasını bekliyoruz" diye ekledi.

 

Suudi vatandaşı ve Washington Post gazetesi köşe yazarı Kaşıkçı, 2 Ekim günü İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'nda öldürüldü.

 

Kralın katılımı inkar etmesinden haftalar sonra krallık, Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğünü itiraf etti, ancak Suudi kraliyet ailesinin, Kaşıkçı'yı öldürmek için yapılacak olan bir komployu önceden bilmediğini iddia etti.

 

Şimdiye kadar, Suudi Arabistan'da cinayete bağlı olarak güvenlik görevlileri dahil 21 kişi tutuklandı.

 

 

Devamını Oku
Kaşıkçı Davasında Açık Kalan Sorular

Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Bedelli askerliğe başvuran ve celp dönemlerinin açıklanmasını bekleyenlere yönelik bakanlıktan açıklama geldi.

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Akar, mevcut durumda 634 bin 415 kişinin işlemlerinin tamamlandığını ve detayları bekleyen bu kişiler için 4. celp dönemine ilişkin detayların önümüzdeki hafta duyurulacağını belirtti.

 

Bakan Akar, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

''Önümüzdeki hafta bu gençlerimizin ne zaman, hangi ilde, hangi birlikte temel eğitim görevini yapacakları kamuoyuyla paylaşılacaktır."

 

Bedelli askerliğin ilk üç celp dönemi için temel askerlik eğitimlerinin gerçekleştirildiğini belirten Akar, "Bunların dışında kalan gençlerimizin bedelli askerlik kapsamında yapacakları eğitim çalışmaları 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37 celp halinde icra edilecektir." diyerek celp dönemlerine ait zaman sorularına yönelik açıklamada bulundu.

 

#bedelli #askerlik

Devamını Oku
Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Detective Pikachu Filmi İlk Tanıtımı Yayınlandı

Bir çok Pokemon fanı tarafından merakla beklenen Detective Pikachu filmine ait ilk tanıtım gün yüzüne çıktı. İşte filme dair o detaylar...

 

Filmin ilk tanıtımına ait ayrıntılar Pokemon severleri ikiye böldü. Pokemonlar ile insanların bir arada yaşadığı bir dünyada geçen filmde, normal insanlar Pokemon'ları anlayamazken filmin baş karakteri pokemonlar ile iletişim kurabiliyor. Karakterin dedektif bir Pikachu ile karşılaşarak onunla iletişim kurabildiğini anlaması üzerinde bu ikiliyi filmde birlikte görmeye başlıyoruz. Hikayenin genelinde Pokemon'larla dolu dolu bir içerik dikkat çekiyor. Bu noktada filmin tanıtımı bazı izleyiciler tarafından olumlu dönüş alsa da bazı Pokemon hayranları tarafından ise eleştirilere maruz kalarak sevenlerini ikiye bölmüş durumda.

 

Rita Ora, Justice Smith, Suki Waterhouse, Ken Watanabe, Kathryn Newton ve Bill Nighy gibi ünlü isimlerin eşlik ettiği filmde Pikachu karakterine ait seslendirmeyi ise Ryan Reynolds yapıyor.

Amerika'da 10 Mayıs tarihinde vizyona girecek olan filmin ülkemizdeki vizyon tarihi ise henüz belli değil. filmin ülkemizde vizyona gireceği tarih Pokemon severler tarafından merakla bekleniyor...

 

İşte filmin yapımcısı tarafından yayınlanan Türkçe altyazılı resmi fragman...

 

#dedective #pikachu #pokemon 

Devamını Oku

TFF'den Açıklama: 3 Süper Lig Kulübü PFDK'ya Sevk Edildi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği yaptığı açıklamada Süper Lig'den Trabzonspor, Kayserispor ve Bursaspor takımlarının Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edildiğini söyledi. Profesyonel Disiplin Kurulu, Mustafa Cengiz'e 60 gün hak mahrumiyeti cezası verdi.

Trabzonspor, Evkur Yeni Malatyaspor ile oynanan lig müsabakasında taraftarlarının yaptığı çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle, Kayserispor ve Bursaspor ise taraftarlarının neden olduğu saha olayları sebebiyle PFDK'ya sevk edildi.

İşte TFF'nin yaptığı o açıklama:

"1- TRABZONSPOR A.Ş. Kulübü'nün 09.11.2018 tarihinde oynanan EVKUR YENİ MALATYASPOR-TRABZONSPOR A.Ş. Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu müsabakasındaki 'çirkin ve kötü tezahüratı' nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

2- KAYSERİSPOR Kulübü'nün 10.11.2018 tarihinde oynanan KAYSERİSPOR-GALATASARAY A.Ş. Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu müsabakasındaki 'saha olayları' nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 52. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

3- BURSASPOR Kulübü'nün 11.11.2018 tarihinde oynanan BURSASPOR-KASIMPAŞA A.Ş. Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu müsabakasındaki 'saha olayları' nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 52. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

4- BOLUSPOR Kulübü teknik sorumlusu SAİT KARAFIRTINALAR'ın 10.11.2018 tarihinde oynanan BOLUSPOR-DENİZLİSPOR Spor Toto 1. Lig müsabakasındaki 'hakareti' nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 41. maddesi uyarınca 11.11.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

5- TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR Kulübü'nün 11.11.2018 tarihinde oynanan TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR-ESKİŞEHİRSPOR Spor Toto 1. Lig müsabakasındaki 'çirkin ve kötü tezahüratı' nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

6- ESKİŞEHİRSPOR Kulübü teknik sorumlusu FUAT ÇAPA'nın 11.11.2018 tarihinde oynanan TETİŞ YAPI ELAZIĞSPOR-ESKİŞEHİRSPOR Spor Toto 1. Lig müsabakasındaki 'sportmenliğe aykırı hareketi' nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 36. maddesi uyarınca 12.11.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

7- İSTANBULSPOR A.Ş. Kulübü futbolcusu ALİ DERE'nin 11.11.2018 tarihinde oynanan OSMANLISPOR FK-İSTANBULSPOR A.Ş. Spor Toto 1. Lig müsabakasındaki 'kural dışı hareketi' nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 43. maddesi uyarınca 12.11.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir."

Devamını Oku
TFF'den Açıklama: 3 Süper Lig Kulübü PFDK'ya Sevk Edildi

NATO'dan Türkiye Hakkında Açıklamalar

Berlin'deki German Atlantic Society adlı kuruluşta bir konuşma yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan Türkiye gibi ülkelerin Avrupa güvenliğinde önemli rol oynadığına işaret etti.

 

Avrupa'nın kendi savunma kabiliyetini geliştirme yönündeki çabalarını memnuniyetle karşıladığını ifade eden Stoltenberg, bunun transatlantik ilişkileri güçlendirecek şekilde yapılması durumunda NATO'yu da kuvvetlendireceğini ifade etti.

 

Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki istikrarsızlığa karşı mücadele ettiğini belirten Stoltenberg, "Avrupa'nın güvenliği terörle mücadele konusunda kilit öneme sahip olan Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlanamaz." dedi. Stoltenberg, İngiltere'nin birlikten ayrılmasının ardından NATO'nun savunmasının yüzde 80'inin AB üyesi olmayan ülkeler tarafından karşılanacağına da dikkat çekti.

 

#nato 

Devamını Oku
NATO'dan Türkiye Hakkında Açıklamalar

ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı! 2019 YKS Ne Zaman?

ÖSYM 2019 sınav takvimi belli oldu. Sınav takviminde YKS, KPSS, ALES ve YDS gibi büyük katılım alan sınavların tarihleri de yer alıyor. 

 

ÖSYM'nin resmi Twitter hesabı üzerinden kamuoyu ile paylaşılan takvime göre, bazı sınavların tarihleri şu şekilde:

 

  • 2019 YDS/1                       : 24.03.2019
  • 2019 ALES/1                     : 05.05.2019
  • 2019 YKS 1.Oturum           : 15.06.2019
  • 2019 YKS 2. ve 3. Oturum : 16.06.2019
  • 2019 DGS                           : 30.06.2019
  • 2019 YDS/2                       : 08.09.2019
  • 2019 ALES/2                      : 22.09.2019
  • 2019 ALES/3                      : 17.11.2019
  • 2019 YDS/3                       : 01.12.2019

 

#sinav #osym #kpss #ales #yks #yds

Devamını Oku
ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı! 2019 YKS Ne Zaman?

Fenerbahçe'de İlk 11 Belli Oldu

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi D Grubu 4. maçında Anderlecht ile karşılaşacak. Grubunda oynadığı ilk karşılaşmada Dinamo Zagreb'e 4-1 mağlup olan Fenerbahçe, ikinci maçında Spartak Trnava'yı 2-0 mağlup etmişti. Sarı-lacivertliler gruptaki üçüncü maçında ise deplasmanda Anderlecht ile 2-2 berabere kalmıştı. Teknik sorumlu Erwin Koeman yönetimindeki Fenerbahçe, grubunda 4 puanla 2. sırada bulunuyor.

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi D Grubu'ndaki dördüncü maçında yarın Belçika temsilcisi Anderlecht'i ağırlayacak.

Hırvatistan'dan Dinamo Zagreb ve Slovakya'dan Spartak Trnava'nın da yer aldığı D Grubu'nda geride kalan 3 maçta birer galibiyet, beraberlik ve yenilgi alarak 4 puan toplayan sarı-lacivertliler, sıralamada 2. sırada. Rakibiyle Belçika'da oynadığı maçta 2-0 geriye düşmesine rağmen, 2-2'lik beraberlikle sahadan ayrılan Fenerbahçe, sahasında kazanarak gruptan çıkma yolunda büyük bir avantaj yakalamaya çalışacak.

Grupta tek puanını Fenerbahçe'den alan Anderlecht ise son sırada yer alıyor.

Fenerbahçe - Anderlecht maçının canlı anlatımı HTSPOR ARENA'da...

FENERBAHÇE - ANDERLECHT

STAT: Ülker Stadı
HAKEM: Andreas Ekberg
SAAT: 18.50
YAYIN: beIN Sports 1

FENERBAHÇE: Harun, Şener, Skrtel, Neustadter, Hasan Ali, Jailson, Eljif, Valbuena, Ayew, Frey, Slimani

ANDERLECHT: Didillon, Saelemaekers, Vranjes, Bornauw, Milic, Kums, Trebel, Gerkens, Makarenko, Dimata, Bakkali

 

Devamını Oku
Fenerbahçe'de İlk 11 Belli Oldu

Fransa'da bomba paniği!

Fransız polisi yaptığı duyuruda, Dunkirk'te bir kadının hastaneye bomba bıraktığı şüphesiyle operasyon düzenlendiğini söyledi.

Yapılan açıklamada Dunkerque kentinde bombalı saldırı şüphesi nedeniyle operasyon düzenlendiğini duyuruldu.

Açıklamaya göre, Fransa polisinin aldığı ihbar üzerine ülkenin kuzeyinde yer alan Dunkirk kentinde bir kadının hastaneye bombalı saldırı yapacağı operasyon düzenleyecek.

La Voix du Nord gazetesinde yer alan habere göre, kentteki hastanede bulunan bir kadın bombalı saldırı düzenleyeceğini söyledi.

Olay yerine çok sayıda polis ekibi gönderildi.

Hastaneye çıkan tüm yollar kapatıldı ve bölge boşaltıldı.

 

Devamını Oku
Fransa'da bomba paniği!

2019'da Ceza ve Harç Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Yeni yıla doğru vergilerin, ceza ve harçların da ne kadar olacağı merak ediliyor. Yılbaşından itibaren vergilerde, ceza ve harçlarda enflasyon oranında artış bekleniyor.

 

Her yıl kasımda vergi, ceza ve harçların bir sonraki yıl ne kadar zamlanacağı netleşiyor. Kasımda ekim ayı itibariyle 12 aylık üretici enflasyonu (Yİ-ÜFE) artışı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanıyor.

 

Yeniden değerleme oranı olarak kabul edilen bu oran Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan ediliyor. Dün TÜİK tarafından yapılan açıklamada bu oran yüzde 23.73 olarak açıklandı. Eğer yeni bir değişiklik olmazsa vergiler, ceza ve harçlar yüzde 23.73 artacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeniden değerleme oranına ilişkin yaptığı açıklamada, "Oran için 2019 enflasyonla mücadele kapsamında da bütçe dengesi kapsamında da en optimum, en doğru çözümle ilerleyeceğiz, yakında açıklayacağız. Detaylı çalışmalar devam ediyor" dedi.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi, yaş ve motor silindir hacmi dışında değerine göre de farklı vergilendiriliyor. 1 Ocak 2018'den itibaren tescil olmuş araçlarda değerine göre vergilendirme olacak. Değeri 40 bin liranın altında 1-3 yaş aralığında ve 1.300 motorun altında bir otomobilin vergisi 743 liraydı, şimdi ise 919 liraya çıkacak. Değeri 40 bin ile 70 bin aralığındaysa 817 liradan bin 10 liraya, 70 bin liranın üstündeyse de 892 liradan bin 104 liraya yükselecek. Hazine ve Maliye Bakanlığının bu konuda yarıya kadar indirme yetkisi de bulunuyor.

 

#vergi #ceza #harc

 

Devamını Oku
2019'da Ceza ve Harç Ücretleri Ne Kadar Olacak?