Dünya ezgileri, klarnetin büyüsü ile buluştu

Dünya ezgileri, klarnetin büyüsü ile buluştu
Bu yıl 61.si gerçekleştirilen Milletlerarası Bursa Şenliği tüm heyecanı ile devam ediyor. Dünyaca ünlü Azerbaycanlı ses sanatkarı Alim Qasimov, Caz Müziği’nin en kıymetli isimlerinden Michel Godard ve Türkiye’nin klarnet sesi Hüsnü Şenlendirici, Açıkhava Tiyatrosu’nda buluştu.

ERSEL NALBANT / HERKES DUYSUN

Bursa Büyükşehir Belediyesi ismine Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, ATIŞ Şirketler Kümesi ana sponsorluğunda bu yıl 61’incisi düzenlenen Uluslararası Bursa Şenliği kapsamında Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu, dünya müziğinin ünlü isimlerini ağırladı.

Socar Türkiye – Bursagaz’ın aktiflik sponsoru olduğu konserde dünyaca ünlü Azerbaycanlı sanatçı Qasimov’a klâsik müzik cinslerini Godard’ın çağdaş müziği ile harmanladı. Ünlü virtüöz Hüsnü Şenlendirici ise klarnetin büyüsü ile Açıkahava Tiyatrosu’nu dolduran izleyenleri mest etti.


Sahneye birinci olarak dünyanın önde gelen muğam yorumcularından, Azerbaycanlı ses sanatkarı Alim Qasimov’a, Tar Virtüözü Zeki Veliyev’le birlikte çıktı. 1999 yılında Uluslararası Müzik Kurulu tarafından UNESCO Müzik Ödülüne layık görülen ve Azerbaycan’dan Amerika’ya uzanan geniş bir coğrafyada albümleri dinlenen Qasimov, enstrümanları eşliğinde seslendirdiği müziklerle dinleyicilerin beğenisini topladı.


Qasimov’nın akabinde dünyaca ünlü caz müziği sanatkarı Michel Godard da 16. Yüzyıl enstrümanlarından Serpent eşliğinde verdiği konserde, makamsal müziği caz müzik çerçevesinde yorumlayarak olağanüstü bir resital sundu.

Konserin son kısmında ise ikiliye klarnetin büyüsünü kendine has üslubuyla ülke sonları dışında da geniş kitlelere ulaştıran ünlü virtüöz Hüsnü Şenlendirici eşlik etti. Üçlü, bu proje konserinde dünya ezgileri ve Hüsnü Şenlendirici’nin klarnet solosu ile izleyenlere süper bir müzik ziyafeti verdi.

Etkinlik Sponsoru Socar Türkiye Doğal Gaz İş Ünitesi Lideri Fuad İbrahimov, Socar Türkiye Doğal Gaz İş Ünitesi Dağıtım Lider Yardımcı Ertan Yıldız ve Socar Türkiye Doğal Gaz İş Ünitesi Bursa Operasyonları Lider Yardımcısı Dinçer Akbaba, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fethi Yıldız’la birlikte, sanatkarlar Qasimov, Godard, Şenlendirici ve Tar Virtüözü Zeki Veliyev’e teşekkür plaketi sundular. BKSTV Genel Sekreteri Fehim Ferik de aktiflik sponsoru Socar Türkiye-Bursagaz temsilcilerine, şenliğe katkılarından ötürü teşekkür plaketi verdi.