Seçkin Balkır Aşık Veysel için söyledi

Seçkin Balkır Aşık Veysel için söyledi
Aşık Veysel ve Anadolu ozanları, Karabağlar’da Seçkin Balkır’ın söylediği türkülerle anıldı.

İZMİR (İGFA) - Karabağlar Belediyesi tarafından UNESCO 2023 Aşık Veysel Yılı aktiflikleri kapsamında düzenlenen Seçkin Balkır konseri, Uzundere Rekreasyon Alanı Murat Çobanoğlu Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleştirildi. Geceye katılan Karabağlarlılar, Aşık Veysel’in ve Mahsuni, Nesimi üzere birçok ozanın ezgilerine kimi vakit coşkuyla, kimi vakit da hüzünle eşlik etti.

Konseri, ortalarında Karabağlar Belediye Lideri Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, meclis üyeleri ve muhtarların olduğu çok sayıda vatandaş ilgiyle izledi. Aktiflik öncesi kısa bir konuşma yapan Lider Selvitopu, “Aşık Veysel türküleriyle bize daima ömrün hoşluklarını, doğayı, çevreyi, tüm canlıları anlatmıştır. Onun türkülerini dinleyerek büyüdük. Büyük bir ozanımız. Türküleriyle hepimizin yüreğinde yaşamaya devam ediyor” dedi.

UNESCO’nun 2023 yılını Aşık Veysel Yılı olarak ilan etmesinin ehemmiyetine dikkat çeken Lider Selvitopu, “Artık onun bedelini tüm dünya biliyor. Biz de bu kıymetlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Aşık Veysel ve tüm ozanlarımızın önünde hürmetle, sevgiyle, minnetle eğiliyoruz” diye konuştu.

Daha sonra sahneye çıkan Seçkin Balkır, Aşık Veysel’in “Beni hor görme”, “Benim sadık yarim kara topraktır”, “Uzun ince bir yoldayım” üzere bilinen türkülerinin yanı sıra, “Ruhumda sızı”, “Mecnunum Leylamı gördüm” üzere yapıtları, iştirakçilerle birlikte seslendirdi.

Gecenin sonunda Lider Selvitopu, Sanatçı Balkır’a tabiat dostu sertifika vererek teşekkür etti.