Serkan Davet: Bekar Gezelim müzik hayatımda çıkışım oldu

Serkan Davet: Bekar Gezelim müzik hayatımda çıkışım oldu
Keşan’ın yetiştirdiği değerli bedellerden ve müzisyenlerden klarnet üstadı Serkan Davet, İGFA Edirne Temsilcimiz Erdoğan Demir ile yaptığı özel röportajda müzik ömrüne nasıl başladığını, yaşadıklarını, unutmadığı anıları, Keşan ile ilgili görüşlerini, lokal idareye Keşan’dan yetişen kıymetlerle ilgili davetini paylaştı.

Röportaj: Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA)

 • Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Serkan Davet, 1976 yılında Keşan'da doğdum babam müzisyen olduğu için küçük yaşta onun yaptığı işe ben de merak ziyana klarnetçi olmaya karar vermiştim. Alışılmış ki başlangıçta benim için çok net bir karar değildi, ancak çocukluğumdan çok hoşuma giden bir oyuncak üzereydi klarnet. İlerleyen yıllarda da çok sevdiğim bu oyuncakla hayatımı kurmaya karar vermiştim. İlkokul-ortaokul-liseye kadar olan süreci Keşan'da tamamladım.

Henüz 7 yaşındayken klarnetle tanıştım, 13 yaşına geldiğimde klâsik Erguvan Şenliği kapsamında düzenlenen ve iştirakçilerin yaş ortalamasının 40 olduğu “En Yeterli Klarnet İcracısı Yarışması” nda özel mükafata layık görüldüm.

Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi konservatuar imtihanlarına girdim kaybedince İzmir'e gittim Ege Üniversitesi Devlet Türk musikisi konservatuvarı imtihanlarının kazandım. Burada eğitime başladım. Burada eğitim görürken Küme Laçin ile tanıştım. Küme Laçin’ deki arkadaşlarımızla birlikte 98 yılında “Bekar Gezelim” isimli türküyü halkın beğenisine sunduk.

BEKAR GEZELİM ÇIKIŞIMIZ OLDU

Bu modülün herkesçe sevilmesi sonrasında popülerleşen kümemizle dünyada ve Türkiye’de sayısızca konserler verdik. Akabinde benim daima hayalim hasretim olan İstanbul Teknik Üniversitesi'ne geçiş yaparak eğitimini burada tamamladım. Birebir üniversitede klarnet eğitmenliği yapmaya başladım ve yüksek lisans doktora eğitimlerine de devam ederek, akademisyenlik alanında da çalışmalarımı yürüttüm. Akabinde 2005 yılında birinci solo albümümü yaptım. Daha sonra televizyon programlarına başladım, vakit içerisinde yurt içinde ve yurt dışında konserlerim gerçekleşti ve bu konserler sonucunda beşerler beni solo olarak tanımaya başladılar. Televizyon programlarında bunda çok tesiri oldu. İlerleyen yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın imtihanlarına girerek Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İstanbul Devlet Halk Müziği korosunda da klarnet sanatkarı olarak vazife aldım. Hala TRT müzikte ”Nefesten Sese “isimli programımız devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda kurmuş olduğumuz Trakya Kültür Sanat Eğitim Vakfı'nın kurucu Lideri olarak hayatıma devam ediyorum, evliyim iki çocuğum var.

 • Keşanlı biri olarak mesleğinizde değerli noktaya geldiniz. Mesleğinizde Keşanlı Serkan Çağrı’ya bakış açısı ne oluyor?

Keşan küçükken benim için dezavantaj üzereydi lakin ilerleyen yıllarda Keşan'ın benim için bir avantaj olduğunu gördüm ve bu manada avantajı da müzikte en âlâ biçimde değerlendirdim, hala değerlendiriyorum. Keşanlı olmaktan her vakit gurur duyuyorum. Müzikte kıymetli bir yere sahip olan klasik müziğin kıymetli bir yeri olan Keşan'da bulunmak çocukluktan itibaren orada olmak, oradaki o müzik kültürünü öğrenmek benim için çok büyük bir zenginlik kaynağı oldu.

İnsanlar bana baktıkları vakit Keşanlı dediklerinde, siz müziğin gerçek yerindesiniz, klarnetçi, müzisyen sizin oralardan çıkar diyorlar. Bu benim için çok değerli bir şey bizim coğrafyamız nitekim yeteneklere sahip bir coğrafya. En yetenekli insanların yaşadığı bir toprak kesimi Bu yüzden bana insanların bakış açısı hem Keşanlı hem de eğitimli bir adam olarak olumlu ve her vakit da sevilen bir yüz olarak beni takdir ettiklerini biliyorum.

 • Keşan’da yetenekli, müzisyenler var. Öncelikle Selim Sesler akabinde da siz değerli bir marka oldunuz. Keşan’daki müzisyenlere neler söylemek istersiniz?

Keşan'da müzisyenlerin aslında önlerinde hazır ol modellerin olması örnek almaları için sahiden büyük bir talih Keşanlı kardeşlerimiz çok yetenekliler, küçük yaştan itibaren enstrümanlarına büyük bir hakimiyet sergiliyorlar. Fakat ilerleyen yıllarda bildiğiniz üzere eğitimden uzaklaşan gençler yalnızca Keşan ve Keşan etrafında hayat uğraşı vermeye gerçek gidiyorlar ve hayat uğraşından bir mühlet sonra da yıpranmaya başlıyorlar. Müzisyenlikten de zevk almamaya başlıyorlar. Yaptıkları müzik aslında onlar için artık bir azaba dönüşmüş oluyor. İlerleyen vakitlerde şayet memnun olmak istiyorlarsa müzisyenlikten zevk almak istiyorlarsa, kesinlikle o çaresiz bulundukları periyotta bile okumayı lütfen elden bırakmasınlar. Eğitimi kesinlikle tamamlayalım, her ne kadar düzgün müzisyen olursak olalım lakin kesinlikle eğitimli olalım.

 • Yerel idareye Keşan’daki yetenekli müzisyenler ile ilgili bir davetiniz olacak mı?

Aslında lokal idareler yıllardır ufak tefek bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Lakin bu kâfi mi? Kâfi değil bence. Zira Trakya denilince akla müzik kültürü geliri sesimizi nefesimizi müzik kültürünün bu kadar kıymetli bir halde duyurduğunu şayet biliyorsak kültür sanata daha büyük yatırım yapmamız gerekiyor. Evet biliyorum Çok işsizimiz var, istihdam alanlarına çok muhtaçlığımız var. Lakin bir müzik adamı bir kenti dünyaya duyurur, bir ressam bir kenti marka yapar. Bir müzisyen bir kenti dünyanın öbür ucuna duyurabilecek sesi çıkartabilir. Bu nedenle lokal idarelerin yetenekli olan gençlerimize daha çok değer vermesi, onların geliştirilmesi eğitimlerine katkı sunulması için birtakım dayanaklar başlatmalı yahut kendi çapında bilinçlendirmeye yönelik eğitim alanları oluşturulmalı takviye verilmeli diye düşünüyorum. Lokal idarelerin öncelikle kültür ve sanatı nasıl geliştirebiliriz, Trakya'daki bu mevcut zenginliği nasıl yaygın hale getirebiliriz noktasından hareket ederek güçlü yatırımlar yapması gerekiyor

HAYATINIZDA VE MESLEĞİNİZDE UNUTAMADIĞINIZ ANILARINIZ DESEK

Çok anımız var hangisini paylaşayım ancak bilemiyorum şu anda. Lakin Trakyalı iseniz ve müzisyenseniz kesinlikle çok anınız vardır. Unutamayacağınız çok anı biriktirmişsinizdir. Ben küçük yaştan itibaren babamla bir arada çok düğün dernekte çalıştım. O yüzden müzisyen ağabeylerimizin yaşadıkları fıkra üzereydi o anki yaşananlar daima benim için bir fıkra üzere komiktir.

Şunu hatırlıyorum çabucak sizinle paylaşmak için, Trakyalı olduğumuz için hepiniz bilirsiniz h harfini çok sevmeyiz kendimizi zorlasak da sıkıntı çıkar lisanımızda esnekliği yakalayamıyoruz. Hala kaçırdığım vakitler oluyor. Üniversiteye gittiğim yıllarda Türk Lisan Edebiyatı dersinde bütün şubeler birebir konferans salonunda eğitim alırdık. Çok kalabalıktı. 400-500 kişilik bir salondu. Birinci dersimizdi hocamız geldi dedi ki sağdan itibaren herkes ismini, soyadını, nereden geldiğini söylesin dedi. Yoklama yapar üzere ve tanışma yapar üzere herkes sağdan başladı. Ben de salonun art taraflarında oturuyorum herkesin sırası geçti kimsenin başı kimseye dönüp bakmadı bile. Hoca da tıpkı halde bakmadı herkes söylüyor, işte Amasya diyor, Kastamonu diyor, Konya diyor, bu türlü benim küçüklükten beri vardır ben de bir şey olacak. Bana gelince bir şey takılacak diye. Ben dedim ki Serkan Davet Keşan. Çabucak bir sessizlik oldu, hoca başını birinci kere kaldırdı ve bana baktı. Hemşerim sizin orada köpekler av av diye mi havlıyor dedi. Ben de evet hocam dedim. Gerisinden 500 kişi tıpkı anda gülmeye başlayınca esasen küçük bir yerden gitmişim, utanıyorum kıpkırmızı oldum. Önümü başıma eğdim başımı kaldıramıyorum. O an çok küçük düştüm, nasıl bakacağım milletin yüzüne ve neden güldüklerini anlamadım. Zira adam av av mı, dedi ben evet dedim yani. Bu olayın üzerinde 1 yıl geçti ortadan. Ancak ben daima düşündüm lakin o beşerler o gün neden bana güldüler diye.

Bir gün İzmir'den Ankara'ya gidiyoruz otobüsle tabi çok sıkılıyoruz. Birinci vakitlerim Küme Laçin’de, isim, hayvan bitki diye bir oyun vardı ya. Onu oynuyoruz, İ harfi geldi, artist ismine geldiğimizde ben İlmi Topaloğlu yazdım. Sonra herkes söylemeye başladı. Seninkisi ne dediler ben de İlmi Topaloğlu dedim. Bir kahkaha bastı arkadaşlar, dedim ki oğlum niçin gülüyorsunuz dedim. İlmi Topaloğlu bir de arbede ediyorum doğrusu bu diye. Neyse ben o vakit Türk Lisan dersinde bana niçin güldüler o gün anladım ben onu. Bir yıl sonunda da orada ben bunu yapmıştım. O yüzden oldu demek ki dedim işte tatlı bir anımız var Trakyalı olarak.

Başka bir anımda Cet Demirer ile ilgili olacak.

Babam İstanbul’a benim yanıma gelmişti, konutta sıkılıyordu. Ben de bir müzik aleti satan arkadaşıma rica ettim baban sana yardım etsin, vakit geçirsin diye. Arkadaşım olur dedi.

Bir de babamın herkese telefonumu verdiğini duydum ve ona bir gün dedim ki “Baba bak benim telefonumu herkese veriyormuşsun. Bundan sonra yeni bir numara alacağım, bunu sana bile vermeyeceğim diye espri yaptım.”

Bu konuşmamızın akabinde Cet Demirer’de ortak arkadaşımız olan müzik aleti satan arkadaşına gidiyor 'Eyvah Eyvah' sineması için benimle konuşmak istediğini söylüyor, o ortada arkadaş da, “Serkan’ın babası burada, istersen onunla konuş” diyor. Demirer, babama “Serkan’ın telefon numaramısını verir misin Fevzi amca diyor. Ancak babamın aklına bir anda telefonumu kimseye verme konuşmamız gelince Cet Demirer’e numarayı vermiyor. Demirer pekala beni Serkan ile buluşturur musun? deyince de Cet ile birlikte yanıma geliyorlar. Cet gelir gelmez “Baban bana telefonunu vermedi” deyince ben gülmeye başladım ve Cet Demirer’e babamla ortamızda geçen konuşmayı anlattım o da başladı gülmeye.

Bu da unutamayacağım anılardan biridir.

 • Giora Fiedman ismi sizin için ne mana taşıyor?

Klezmer müziğinin en kıymetli temsilcilerinden biri olan 75 yaşındaki ünlü klarnetist Giora Fiedman, İstanbul'da verdiği bir konserde beni sahneye davet ederek "Serkan, klarnete benim şu an geldiğim noktadan başladı" dedi. Bu cümleler beni çok onore etti ve meslek hayatıma büyük katkı sağladı. Onun için kendisi benim için çok bedelli bir isimdir ve bende yeri çok başkadır.

 • Çocukluğunuzdaki ve bugündeki Keşan’ı kıyaslamak isterseniz neler söylersiniz?

Keşan gelişiyor, gün geçtikçe daha hoş bir kent oluyor. Çocukken tabi ki Keşan'da pek çok şey olmasını dilek ederdik. Mesela ben küçükken kesinlikle bu kentte bir yüzme havuzu olmalı diye düşünürdüm, denize çok uzak değildik ancak her gün de denize gidemezdik yani Erikli'ye yahut Enez’e daima gidebilecek imkanımız yok. Hele çocukken bizi hiç salmazlardı. Zira boğulma olayları vardı. Keşanlılar çok yeterli bilir yöremizde boğulma hadisesi olunca aileler çocuklarını aman gitme boğulursun diye daima uyarırlardı, ben de o uyarılan çocuklardan biriydim. Bir kaç sefer denize kaçmışlığım vardı ancak sonu düzgün olmadı. Doğal ki babamla karşılaşınca bunun sonu âlâ olmamıştı. O vakit düşünürdüm bu türlü bir yüzme havuzu olsa arkadaşlarımız da gitsek yüzsek diye. Artık bakıyorum mesela Keşan'da bir yüzme havuzu var. Daha geniş ferah içinde birçok donanımın olduğu parklara gereksinim duyardık, kent meydanında faal bir kent meydanı olmasını isterdik. Sokakların tıpkı biçimde, daha fazla güzelleşmesini isterdik. Ya bunlar vakit içerisinde Keşan'da yenilenen şeyler oldu ve birebir vakitte büyük kentlerde ne varsa artık Keşan’ımızda da onu görür olmaya başladık. Ben her gidiş gelişimde Keşan'ın daha farklı bir kent olduğunu görüyorum.

 • İsmini taşıyan klarnetten bahseder misiniz?

Dünyanın önde gelen nefesli enstrüman firmalarından AMATİ-DENAK, benim tarafından tavsiye edilen perde tasarımı uygulayarak ürettiğim yeni klarnet modeline “Serkan Davet Model”ismini verdi. Bu model daha sonra Alman imal firması KLİNGSON tarafından da talep görerek yine“Serkan Davet Model” ismiyle bu firma tarafından da üretilip tüm dünyada satılmaya başlandı. Böylelikle Serkan Davet, klarnette bir dünya markası olarak da müzik literatüründe yerini aldı.

 • Selim Sesler için ne diyeceksiniz?

Bizi temsil eden büyüklerimizin çıkması daha evvelden bu işe adım atmış büyüklerimizin olması bizim için çok büyük bir avantaj, çok büyük bir kazanım diye düşünüyorum. Ben daima hayatım boyunca bu büyüklerimin yaptığı çalışmalara imrendim. Artık onları örnek almışımdır Selim Sesler bunların en başında olan şahıslardandır. Alışılmış ki Selim Sesler kadar ismi duyulmamış hala Keşan da yaşayan pahalı ustalarımız da var. Onları da ben çok severim hala onları da çok dinlerim. Lakin Selim Sesler’ in mesela İstanbul'a gitmesi, müzik ismine bir uğraş vermesi, isminin duyulması nitekim benim daima takdir ettim bir şeydir. İstanbul'a geldikten sonra bu çabanın ne demek olduğunu çok yakından gördüm. 25 yıldır müzik alanında hem Keşan'ı hem de yapmış olduğum çalışmaları duyurabilmek için can da başta her gün her vakit daima kendini yenileyerek çalışmaya devam ediyorum. Selim Sesler bizim için gurur kaynağı tıpkı vakit bir rol modeldir. Gençlerimizin çoğalan modellerimizi örnek alması ve Keşan'da gençlerin buradan cüret olması çok kıymetli. Birebir vakitte da büyük bir baht. Dünyada bu kadar çok değerli pahalarını ortaya çıkaran Keşan'ın bunları gösterecek kent olarak bunlarla bütünleşecek bir şeyler de yapması gerektiğini düşünüyorum. Bir Aşık Veysel Sivaslıdır, Şarkışla dediğiniz vakit Aşık Veysel'in yaşadığı doğduğu topraklar olarak bilirsiniz. Bizim de aslında Keşan’ımız bu müzikte de marka bedeli taşıyan bir kent olmasına karşın bu bütünleştirici kanıyı şimdi ortaya koyamadığımızı zannediyorum. Keşan'ın sembolleri olan insan hazinesi olan bu şahısların iş sanatla anılması bir kültür merkezi ile onurlandırılması geleceğe isim olarak taşınması, bir heykelinin yapılması bir sokağa ismini verilmesi tabi ki kentin kazanı mıdır diye düşünüyorum. O kentin oradan çıkan bedellerine sahip olduğunu gösteren bir bahis.

 • Müziğe yetenekli gençlere neler tavsiye edersin?

Müziğe yetenekli genç kardeşlerimize ben her yerde yalnızca Keşan'da değil Türkiye'nin dünyanın dört bir yanında gördüğüm yetenekli kardeşlerime birinci evvel söylediğim şey şudur kesinlikle ki eğitim almalısın, eğitimini bırakmamalısın, ne yaparsan yap kesinlikle eğitimli olmalısın. Bir işin düzgününü yapmak istiyorsan o işin ilmini almak zorundasın yetenekte olan beşerler kendi yeteneklerini tüketene kadar o yeteneği sömürene kadar çalışırlar. Birebir yerde dönüp dolaşırlar. İlim irfan sahibi beşerler mesleksel taraflarını çok daha fazla geliştirecek ortaya koyacak bahta sahip oluyorlar. Münasebetiyle ne kadar olumsuz koşullarda olursa olsun kesinlikle dört kolla eğitime sarılmalılar.

 • Yurt içi ve yurt dışında hangi sanatkarlarla konser verdiniz?

Yıllardır yurtiçinde ve yurtdışında verdiğim başarılı konserlerle de adımdan sıkça kelam ettirdim. VassilisSaleas, Buika, Sting, DespinaVandi, George Zamphir, Gypsy Kings Heritage, GioraFeidman, Trilok Gurto, IanAnderson, Kocani Orkestrası üzere dünyaca ünlü pek çok müzisyenle de ortak sahne çalışmalarında bulundum.

 • Son olarak Keşanlı hemşehrilerimize ve bölge halkına neler söylemek istersiniz?

Hemşerilerim sizleri nitekim çok özledim. Orta sıra nefes almak istediğimde daima Keşan'a geliyorum ve bu nefeslenmeler beni tekrardan yenilemiş oluyor. Hem müziğim açısından eski anılarla yine coşmama sebep oluyor. Hayat gücü almış oluyorum. Sizlerin aracılığıyla tüm hemşehrilerime selam ve hürmetlerimi sunuyor, bana bu fırsatı sunan Erdoğan Demir’in şahsında İGFA Haber Ajansı'na teşekkür ediyorum.