Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Strateji Akademisi Başkanı Mesut Ülker

Türkiye'nin çözum süreci ile yakaladığı güven ve istikrar ortamı Gezi olayları ile çizik yemiştir. Ancak olayların yaşandığı sürede ve hemen ardında hükümetin yaklaşımları ve toplumun büyük bir kesiminin duyarlılığı ile bu büyük kırılmaları engellemistir.

 

Çözüm sürecinde hükümetin uygulamaları aslında karşı tarafı tatmin etmemistir. Demokratiklesme adı altında yapılmasi beklenen reformların ve özellikle yeni anayasa calısmaları ile ilgili sürecin sonuçlanmayacağı anlaşılınca tepkisel anlamda Geziye fatura edilmek istenmistir ve başarili olunmuştur.

 

En önemli etkenlerden birisi Gezi olaylarında toplumun kimyası bozulmus ve ruh haleti ile çozume iliskin kararli ve cesaretli adımların onu kesilmek istenmistir. Ayrica Gezi olayları uzun bir dönem hem Türkiye hem de dünya gündemini meşgul ederek çözüm sürecindeki enerji olumsuz şekilde etkilenmiştir.

 

Diğer önemli olan bir konu da özellikle kalkışma benzeri bir denemenin yapılması ancak talepler noktasında başarısız, sonucları itibariyle basarılı denebilecek bir süreç yaşatılarak, çözüm süreci konusunda hükümete göz dağı verilmis, diğer tarafın da ümitleri tazalenmiştir.

 

 

Devamını Oku