Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Cesaretiniz Kırılmasın

Günlerden bir gün kurbağaların yarışı varmış. Hedef çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış, Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmışlar Ve yarış başlamış.

Gerçekte seyirciler arasında hiçbiri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Sadece şu sesler duyulabiliyormuş: Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar?

Yarışmayı başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar, İçlerinden bir kaç tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmayı çalışıyormuş.

Seyirciler bağırıyorlarmış: “Zavallıar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!”

Sonunda bir tanesi hariç, diğer kurbağaların hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş bu işi nasıl başardın diye.

O anda farkına varmışlar ki kuleye çıkan kurbağa sağırmış!

Paul Estridge

Devamını Oku

Haksızlık

Yedi bilgeden biri olarak bilinen Atinalı Solon'a insanların hiç haksızlık yapmamasının nasıl mümkün olacağı sorulduğunda; "haksızlığa uğramayanlar da haksızlık görenler kadar öfke duyduklarında." diye cevap verir.

Kendi Kendinin Öğretmeni

"İnsan nasıl kendi keninin öğretmeni olur" diye soran birine
#Diyojen: "Başkalarında eleştirdiklerini, özellikle kendinde de eleştirerek" diye cevap verir

Bir işin delisi olmadıkça o işin velisi olunmaz

Bir gün, genç bir adam, #Sokrates'in yanına gelir ve ona şunları söyler: "Bilgelik öğrenmek ve irfân sahibi olmak için bir sürü eziyete katlanarak kilometrelerce yol yürüdüm, size geldim. Bana bilgelik öğretir misiniz?"

Sokrates, gence kendisini izlemesini söyler ve birlikte sahile doğru yürümeye başlarlar. Sokrates suyun içine girer ve öğrencisi de onu takip eder.

Sokratesbir an durur ve aniden öğrencinin başını tuttuğu gibi suyun içine batırır. Genç adam uğraşır didinir, fakat güç yetirip de başını suyun içinden çıkaramaz.

Nihayet gencin direnme gücü tükenince Sokrates, onu suyun içinden çıkarır ve sahile yatırarak evine döner.
Genç adam kendine gelir gelmez tekrar Sokrates'in peşine düşer ve onu bulur. "Sen bir bilge kişi olarak neden bana kötü davrandın?" diye sorar.

Sokrates gencin sorusuna soruyla karşılık verir: "Suyun içindeyken en çok neyi istedin?" "Tabiî ki hava almayı istedim" der, genç adam.

Sokrates buna karşılık şu cevabı verir:
"İşte, bilgi ve bilgeliği hava kadar istediğin zaman, düş peşime."

Devamını Oku

ÇARE

Çok israf eden birisi, #Sokrat’a gelip, hiç parası kalmadığından dert yanmış ve biraz borç para vermesini istemiş. Sokrat, adama şu cevabı vermiş: “Masraflarınızı kısarak, kendinizden borç alın “