Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Cem Yılmaz, çizimlerini NFT olarak satışa çıkardı

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, dijital ortamda yaptığı çizimleri NFT olarak satışa sundu. Yılmaz, 5 Ethereum'a kadar teklif almış durumda.
Cem Yılmaz, yaptığı çizimleri dijital ortamda imzalayarak, bir platform üzerinden satacağını duyurdu. Ünlü komedyen, konuyla ilgili açıklamalarında "Var mı NFT isteyen? İsteyene atıyorum. Deneme ya bir şey değil" ifadelerini kullandı.
Webtekno'nun haberine göre, Cem Yılmaz'ın oluşturduğu NFT'ler, OpenSea isimli bir platformda sergileniyor. Şu ana kadar 3 adet olan NFT'lerin sayısının, önümüzdeki dönemlerde artması bekleniyor.

Devamını Oku
Cem Yılmaz, çizimlerini NFT olarak satışa çıkardı

Google Haritalar'dan karbon emisyonu güncellemesi

Google Haritalar, sürücülere karbon emisyonunda en düşük seviyeyi sunan rotaları önerecek yeni bir güncelleme hazırladı. Google CEO'su Sundar Pichai, girişimin yılda 1 milyon ton karbondioksit tasarrufu sağlayabileceğini söyledi.
Google ‘Haritalar’ uygulaması için yeni bir güncelleme yayınlamaya hazırlandığını açıkladı.

Güncellemenin yayınlanmasının ardından Google Haritalar'ın sürücülere karbon emisyonunda en düşük seviyeyi sunan rotaları önermeye başlayacak.

En düşük karbon emisyonunu sağlayacak rotaları sunacak

Güncelleme ABD'de bu hafta, Avrupa ise gelecek yıldan itibaren yayınlanacak.

Yeni güncellemeyle birlikte Google Haritalar, trafik ve yokuş gibi faktörleri göz önünde bulundurarak en düşük karbon emisyonunu sağlayacak rotaları belirleyecek ve sürücülere bu rotaları sunacak. Bu rotalar, öncelikli olarak önerilecek.


Yılda 1 milyon ton karbon salınımının önüne geçilecek

Diğer yandan Google, kısa bir süre önce 2030 yılına kadar düşük karbon emisyonu sağlayan enerji tüketimine geçiş yapacağını açıklamıştı.

Şirket CEO'su Sundar Pichai, yeni güncellemeyle yılda 1 milyon ton karbon salınımının önüne geçilebileceğini söyledi. Bunun yılda 200 bin aracın trafikten çekilmesi durumunda sağlanan karbon emisyonu tasarrufuna karşılık geldiğini hatırlattı.

“Acil ve anlamlı çözümlere ihtiyacımız var”

Pichai, iklim değişikliğinin artık uzak bir tehdit olmadığını vurguladı.

“Giderek daha yerel ve kişisel hale geliyor. Tüm dünyada orman yangınları, sel ve diğer aşırı hava koşulları sağlığımızı, ekonomilerimizi ve gezegenimizdeki geleceğimizi etkilemeye devam ediyor. Bu zorluğun üstesinden gelmek için acil ve anlamlı çözümlere ihtiyacımız var.”

Devamını Oku
Google Haritalar'dan karbon emisyonu güncellemesi

Tarım Kredi Kooperatifleri market sayısı arttıkça küçük esnaf perişan olmayacak mı?

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, "Hani zincir marketler esnafı zor duruma düşürmüştü. Tarım Kredi marketleriyle esnaf tümden perişan olmayacak mı?" dedi.
Alaattin Aktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinin sayısını 1000'e çıkaracağız" söylemine ilişkin olarak "Hani zincir marketler esnafı zor duruma düşürmüştü... Tarım Kredi marketleriyle esnaf tümden perişan olmayacak mı?" dedi. Aktaş "Öyle görünüyor ki ya enflasyonun gerçek nedenini anlayamadık ya da çözüm adına elimizden bir şey gelmediği için anlamamış gibi yapmayı tercih ediyoruz. Çok muhtemeldir ki ikinci olasılık geçerli." diyerek yazısında şöyle dedi:
"Biz devasa işletmeleri bile özelleştirip devletin üretimden çıkması gerektiğini savunduktan yıllar sonra şimdi “büyük bakkalcılık” mı yapacağız? Peki yapalım; madem enflasyona çare olacak; niye sayıyı binle sınırlı tutuyoruz ki, 2 bin olsun, 3 bin olsun! Bu marketler ucuz satış yapacaklar, vatandaş nefes alacak. Hedef tahtasındaki marketlerden pek de ucuza satış yapmayan bu marketler şimdi bile zarar ediyor, sayı arttıkça zarar katlanmayacak mı? Zincir marketlere iki nedenle cephe alınmamış mıydı? Birinci iddia fahiş fiyat uyguladıkları, ikincisi küçük esnafı zor duruma düşürdükleriydi. Peki Tarım Kredi Kooperatifl eri marketlerinin sayısı arttıkça küçük esnaf tümüyle perişan olmayacak mı?"

Devamını Oku
Tarım Kredi Kooperatifleri market sayısı arttıkça küçük esnaf perişan olmayacak mı?

2032'ye kadar binek araçların yarısı elektrikli olacak

Küresel binek araç satışlarının yüzde 50'sinin 2032'ye kadar elektrikli araçlardan oluşması beklenirken, bu sektörde köklü altyapı çalışmaları hız kazanacak.
Norveç merkezli DNV şirketi tarafından hazırlanan ve çevreci araçlara ilişkin öngörüleri içeren "Enerji Dönüşümü Görünümü 2021" başlıklı rapordan derlenen bilgilere göre, geçen yıl koronavirüs salgını sebebiyle düşen emisyonlar, bu yılın başından itibaren hızla yükseldi.

Rapora göre, küresel enerji talebinin 30 yıl içinde yüzde 19'dan yüzde 38'e çıkacağı öngörülüyor. Elektriğin temiz ve sürdürülebilir kaynaklardan üretilmesi emisyonların radikal artışını önlemede önemli hale geliyor.

Fosil yakıtların 2050'de elektrik üretimindeki payı yüzde 13 olacak

Güneş ve rüzgar enerjisinin 2050'de şebeke elektrik üretiminin yüzde 70'ini karşılayacak duruma geleceği öngörülen rapora göre, fosil kaynakların bu alanda kullanımının toplam kaynaklar içindeki payı yüzde 13 olacak.

Ulaşım, elektrik, ısıtma ve soğutma gibi alanlarda artan enerji ihtiyacında elektrik üretiminin düzenli, dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi için karbonsuzlaştırılmış enerji sistemlerinin depolama teknolojileri ile desteklenmesi gerekiyor.

Üç bölgede elektrikli taşıtların sayısı hızla artıyor

Ulaşımda talep tarafında Çin, Avrupa ve ABD'de binek ve ticari taşıtların elektrikli araçlarla ikamesi yönünde çalışmalar devam ediyor. Bu üç bölgede elektrikli taşıtların sayısı hızla artıyor, özellikle Avrupa'da elektrikli araçların satın alınmasına yönelik teşvik ve vergi destek paketleri tüketicilerin hizmetine sunuluyor.

Küresel binek araç satışlarının yüzde 50'si 2032'ye kadar elektrikli araçlardan oluşacak. Araçların elektrikli olması, emisyonların ulaşımda azalmasını desteklerken, bu sektörde köklü altyapı çalışmalarına hız kazandıracak.

Üretim maliyetleri düşecek

Dünya genelinde üç çeşit elektrikli taşıtta üretim maliyetleriyle birlikte ürün maliyeti de düşecek. Bunlar arasında binek araçlar, ticari araçlar ile iki veya üç tekerlekli taşıtlar yer alıyor.

Teknolojik gelişmelerde ise Avrupa'da elektrikli araçlar için gerekli batarya büyüklüğü saatte 49 kilovatsaatten 10 yıl içinde 100 kilovatsaate çıkacak. Bu alandaki kapasite, elektrikli araçlardaki en büyük endişe olan menzil ölçeğinin de daha güvenilir olmasını sağlayacak, kapasite artışı ayrıca elektrikli araçları daha çekici hale getirecek.

Uluslararası Enerji Ajansının raporuna göre, geçen yıl dünya genelinde satılan elektrikli araçların sayısı yüzde 41 artışla 3 milyon seviyesinde gerçekleşti. Elektrikli araç satışları geçen yıl dünyadaki toplam araç satışlarının yüzde 4,6'sını oluşturdu.

Türkiye'de de ilgi artıyor

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye'de ağustos sonu itibarıyla 8 aylık toplam elektrikli otomobil satışı 1196'ya, hibrit otomobil satışı da 32 bin 885'e ulaştı.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de elektrikli ve hibrit araç pazarına ilgi artıyor.

Devamını Oku
2032'ye kadar binek araçların yarısı elektrikli olacak

iPhone 13'ün tanıtım tarihi belli oldu. iPhone 13 ailesinin özellikleri

Apple'ın, yeni iPhone modelini 14 eylülde tanıtacağı öğrenildi.
Apple'ın 14 eylülde düzenlenecek etkinlikte yeni cihazın tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Son olarak üretim hedeflerini yükselten Apple'ın yeni iPhone için bir tasarruf adımı da attığı belirtiliyor.
Şirketin önceden montajlanmış kamera modülleri almaktan vazgeçtiği aktarıldı. Apple'ın parçaları alıp üreticisi Foxconn'a montajı yaptırmayı hedeflediği ifade edildi.
'Adı kesinleşti' iddiası
13 sayısının ABD'de uğursuz kabul edilmesi nedeniyle, şirketin yeni iPhone ailesini 13 yerine 12S olarak adlandıracağı iddia ediliyordu.

Ancak yaptığı başarılı sızıntılarla bilinen DuanRui yeni cihazların etiketine ait bir görsel paylaştı .
Görselde yeni ailenin iPhone 13 olarak adlandırıldığı görülüyor.
Yeni renk
Apple uzun süredir iPhone ailesinin üst modellerinde Rose Gold rengini kaldırmıştı.
Çok sevilen bu rengin yeni iPhone 13 ailesinin Pro ve Pro Max ailelerinde yeniden kullanılacağı iddia ediliyor.
Son yapılan sızıntılara göre iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinde ise Sunset Gold ve Rose Gold isimli iki yeni altın renk seçeneği sunulacak gibi görünüyor.
iPhone 12, satışa çıktığı yılın sonuna kadar 75 milyon adet üretilmişti. Apple yüksek talep beklediği iPhone 13'te yıl sonu üretim hedefini 90 milyon adete yükseltti. Şirket yüzde 20'lik bu arz artışını sağlayabilmek için yeni üreticilerle anlaştı.

Yeni iPhone 13'te LiDAR sensörü kullanılacak
Ancak LiDAR sensörü yeni iPhone 13 ailesinin hepsinde kullanılmayacak.
İddialara göre sensör iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinde tercih edilecek.
Apple daha önce 2020 iPad Pro, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max cihazlarında LiDAR sensörü kullanmıştı.
Bu teknoloji kameranın nesnelere olan uzaklığını daha hızlı ve daha hassas ölçüyor. Bu da kameranın artırılmış gerçeklik ve gece çekimleri performanını artırırken 3D modelleme alanlarında kullanım imkanı sağlıyor.
Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre iPhone 13 Pro serisinde yeni bir kamera kullanılacak.
DuanRui de en yeni kukla modele ilişkin görüntüleri paylaştı.
Standart boyutlu iPhone 13 üzerinde yeni çapraz çift kamera düzeni ve biraz daha büyük çentik dikkat çekiyor.
Pro versiyonda ayrıca, geliştirilmiş ultra geniş kamera kullanılacağı iddia edildi.
Modeller, iPhone 13 ve iPhone 13 Mini‘ye gelen yeni kamera düzeninin yanı sıra iPhone 13 Pro‘da daha kalın bir genel tasarım ve daha büyük bir kamera çıkıntısının olduğu da gösteriyor.
Ayrıca gelecek yıl çıkacak olan iPhone 14 modellerinin hepsinde bu ultra geniş kameraya yer verileceği belirtildi.
Kuo ayrıca 2021 Eylül'de tanıtılması beklenen yeni iPhone Pro'da otomatik netleme de olacak.
Şimdiye kadar birçok özelliği sızan yeni iPhone ailesine ilişkin bir diğer iddia ise tanıtım ve satış tarihi üzerine.
Bilindiği gibi Apple, iPhone'ları eylül ayında tanıtıyor.
Daha önce doğru çıkan sızıntılara imza atan analist Dan Ives, Apple'ın aklındaki kesin tanıtım ve satış tarihlerini paylaştı.
Dan Ives'in iddiasına göre yeni iPhone 13 ailesi 14 Eylül 2021 Salı günü tanıtılacak.
17 Eylül'den itibaren Apple ön siparişleri almaya başlayacak ve 24 Eylül tarihinde ise iPhone telefonlar satışa çıkacak.
Son olarak şirkete yakın kaynaklar yeni iPhone 13 ailesinin fiyat listesini paylaştı.
Yeni iPhone serisi, iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max adı altında dört farklı şekilde piyasaya sürülecek.
Apple'ın A15 model işlemcisini ve 120Hz AMOLED ekrana sahip olacak telefonlara 4 GB ve 6 GB RAM seçenekleri olacak.
Yeni cihazlara ilişkin iddia edilen fiyat listesi ise şu şekilde:
iPhone 13 Mini - 4 GB RAM standart olarak gelecek.
iPhone 13 Mini 64 GB = 700 dolar
iPhone 13 Mini 128 GB = 750 dolar
iPhone 13 Mini 256 GB = 850 dolar
iPhone 13 serisi - 4 GB RAM standart olarak gelecek.
iPhone 13 64 GB = 800 dolar
iPhone 13 128 GB = 850 dolar
iPhone 13 256 GB = 950 dolar
iPhone 13 Pro serisi 6 GB standart RAM'le gelecek.
iPhone 13 Pro 128 GB = 1050 dolar
iPhone 13 Pro 256 GB = 1150 dolar
iPhone 13 Pro 512 GB = 1350 dolar
iPhone 13 Pro 1 TB = 1500 dolar
iPhone 13 Pro Max serisi 6 GB standart RAM'le geliyor
iPhone 13 Pro Max 128 GB = 1150 dolar
iPhone 13 Pro Max 256 GB = 1250 dolar
iPhone 13 Pro Max 512 GB = 1450 dolar
iPhone 13 Pro Max 1 TB = 1600 dolar

Devamını Oku
iPhone 13'ün tanıtım tarihi belli oldu. iPhone 13 ailesinin özellikleri

KKTC'de "Adapass" sisteminin pilot uygulaması Lefkoşa'da başladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde koronavirüsle mücadele kapsamında, kişilerin test ve aşı durumlarını elektronik ortamda sorgulayacak "Adapass" sisteminin pilot uygulaması başkent Lefkoşa'da başladı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Sağlık Bakanlığının belirlediği işletmelere giriş yapacak kişilerin test ve aşı durumları "Adapass" sistemi ile elektronik ortamda sorgulanacak.

Pilot uygulama başkent Lefkoşa'da başladı.

KKTC ikamet eden 18 yaş üstü kişileri kapsayacak uygulamayla çift aşılı kişiler restoran, pastane, kafe, berber, kuaför güzellik salonu, ibadethane, kahvehane, süpermarket, AVM ve satış mağazalarına herhangi bir test aranmadan serbestçe giriş yapabilecek.

Vatandaşlar, belirlenen mekanlara/aktivitelere giriş yapmadan önce, Adapass sisteminden alacakları koda göre sorgulanacak. Kişilerin mekan ve aktivitelere girişine, aşı belgesi ve PCR testleri yeterli ise onay verilecek.

Adapass sorgusu gerçekleştirecek işletmelerin, "adapass.gov.ct.tr/company/register" sitesinde uygulama için kayıt yapması gerekecek.

Devamını Oku
KKTC'de "Adapass" sisteminin pilot uygulaması Lefkoşa'da başladı

Küba’dan kripto para tanıma kararı

Orta Amerika ülkesi El Salvador'un ardından Küba da kripto para birimlerini tanıyıp gerekli düzenlemeleri yapma karar aldı.
Küba hükümeti, ülkede yapılan ödemelerde kripto para birimlerini tanıyacağını, konuya ilişkin gerekli düzenlemeleri getireceğini açıkladı.
Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, Küba Merkez Bankası'nın bu tür para birimleri için gereken kuralları ve ilgili hizmetleri sağlayanlara nasıl ruhsat vereceğini belirleyeceği ifade edildi.
Merkez Bankası'nın "sosyoekonomik çıkarlar nedeniyle" kripto para birimlerinin kullanımına izin verebileceği belirtilen kararda, devletin operasyonların kontrol edildiğini garanti etmesi gerektiği de bildirildi.

Ayrıca operasyonların yasa dışı faaliyetler içeremeyeceğini de vurgulandı.
Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın uyguladığı ambargo nedeniyle doların kullanılması zorlaştıkça, bu tür para birimlerinin popülaritesi, ülkede teknolojiyle ilgilenenler arasında attığı belirtiliyor.
Orta Amerika ülkesi El Salvador'un başkanı Nayib Bukele, yurt dışındaki vatandaşlarından gelen havalerleri teşvik etmek amacıyla en büyük kripto para birimi Bitcoin'in ülkede yasal olacağını açıklamıştı.

Devamını Oku
Küba’dan kripto para tanıma kararı

Apple, ofise dönüş tarihini yine erteledi

Pandemi nedeniyle evden çalışmaya geçen Apple, ofise dönüş tarihini yine erteledi. Daha Şirketin yeni kararına göre, ofise dönüş, gelecek yıl Ocak ayında olacak.
Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantı nedeniyle vakaların yükselmeye başlamasının ardından teknoloji şirketi Apple, ofise dönüş tarihiyle ilgili yeniden karar değiştirdi.
Daha önce ofise dönüş tarihini, Eylül’den Ekim’e çeken şirketin yeni kararına göre, ofise dönüş tarihi gelecek yıl Ocak ayına kadar ertelendi.
Bloomberg’in haberine göre Apple, çalışanlarına, ofise dönmeden bir ay önce yeniden açılma programını onaylayacaklarını da aktardı.

Devamını Oku
Apple, ofise dönüş tarihini yine erteledi

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 31 Temmuz’da siber saldırıya uğradığı bildirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, 31 Temmuz gece yarısında siber saldırya uğradığını açıkladı.

Bakanlık, domainlerine yönelik yapılan saldırıda zarar görmediğini belirtti.

Ayrıca Konunun adli makamlara iletildiği ve inceleme başlatıldığı bildirildi.

"Bakanlığın domainlerinden birinde bazı sunucular siber saldırıya uğramış ve kullanılmaması için şifrelenmiştir. Erken saatlerde bu durum fark edilmiş, sistem şifreleme protokolleri devreye girmiş ve gerekli tedbirler alınmıştır.”

Devamını Oku
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 31 Temmuz’da siber saldırıya uğradığı bildirildi

Trendyol, Türkiye'nin ilk 'decacorn'u oldu

Trendyol, değerini 16.5 milyar dolara çıkararak 'decacorn' tanımına sahip ilk Türk teknoloji şirketi oldu.

E-ticaret platformu Trendyol, 1.5 milyar dolar yeni yatırım ile değerlemesini 16.5 milyar dolara çıkardı. Böylece Trendyol, değeri 10 milyar doları geçen şirketler için kullanılan 'decacorn' tanımına sahip ilk Türk teknoloji şirketi oldu.

Dünya'nın aktardığı haber

Devamını Oku
Trendyol, Türkiye'nin ilk 'decacorn'u oldu