Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Cumhuriyet Gazetesi'nden Soylu'ya: Türkiye’nin en itibarlı ve en eski gazetesine saldırmak, kimsenin haddi değildir

Cumhuriyet'ten, Soylu'nun paylaşımına yanıt geldi. Açıklamada, "Türkiye’nin en itibarlı ve en eski gazetesine saldırmak, kimsenin haddi değildir. İçişleri Bakanı’nın tehdit edici açıklamasını doğru bulmuyor ve iddialarını kabul etmiyoruz" denildi.

Gazeteden yapılan açıklama şöyle:

"Cumhuriyet gazetesi, 97 yıllık saygın bir yayın kuruluşudur. Temel ilkemiz, habercilikte yansız ve objektif olmaktır. Haberi okuyucuya tam ve dürüst olarak vermektir. Ancak yazarlarımız olayları yorumlamakta özgürdür.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, dün paylaştığı sosyal medya mesajında Cumhuriyet gazetesini suçlamaktadır. Mafyanın birbiriyle çatıştığı, birbirini suçladığı bir konuya, Cumhuriyet’i kimse alet edemez. Buna, kimsenin hakkı yoktur. Cumhuriyet gazetesinin dün verdiği haberde, olayı objektif ve yansız olarak okuyucuya yansıttığı açık ve net olarak görülmektedir.

‘Cumhuriyet gazetesini kimse terörizmle suçlayamaz, teröristlerle birlikte gösteremez’
Türkiye’nin en itibarlı ve en eski gazetesine saldırmak, kimsenin haddi değildir. İçişleri Bakanı’nın tehdit edici açıklamasını doğru bulmuyor ve iddialarını kabul etmiyoruz. Daima Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarının yanında yer almış olan Cumhuriyet gazetesini kimse terörizmle suçlayamaz, teröristlerle birlikte gösteremez, terör örgütleriyle ilişkilendiremez. Mafya tartışmalarının ve kirli ilişkilerin içine Cumhuriyet gazetesini hiç kimse çekemez.

Görevleri anayasamızın koyduğu ilkelerle belirlenen İçişleri Bakanlığı, gazeteleri suçlama ve tehdit etme makamı değildir. Cumhuriyet gazetesi, yoluna korkusuz olarak devam edecektir."

Devamını Oku
Cumhuriyet Gazetesi'nden Soylu'ya: Türkiye’nin en itibarlı ve en eski gazetesine saldırmak, kimsenin haddi değildir

Soylu'dan Cumhuriyet Gazetesi'ne: Sizin tarihiniz, derin, kirli ve karanlık ilişkiler tarihidir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in itiraflarının ardından ortaya çıkanları ‘Derin İlişkiler’ ifadeleriyle manşetine taşıyan Cumhuriyet gazetesi hakkında kişisel sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Soylu “Bir mafya pisliğinin hezeyanlarıyla terörle mücadele tarihimizin en Şanlı Komutanına çamur atan, ortakları HDPKK için intikam alan, Cumhuriyet gazetesi; Sizin tarihiniz, derin, kirli ve karanlık ilişkiler tarihidir Türkiye eski Türkiye değil. Hesabını hukuk önünde vereceksiniz” ifadelerini kullandı

Devamını Oku
Soylu'dan Cumhuriyet Gazetesi'ne: Sizin tarihiniz, derin, kirli ve karanlık ilişkiler tarihidir

SpaceX, 'Yıldız Savaşları Günü'nde 60 Starlink uydusunu uzaya yolladı

ABD'li roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, 'Yıldız Savaşları Günü' olarak kutlanan 4 Mayıs'ta, Starlink internet uydu ağının parçası olan 60 iletişim uydusunu uzaya gönderdi.

Space.com internet sitesinde yer alan habere göre, Starlink internet uydu ağının parçası olacak 60 yeni iletişim uydusu, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatıldı.

Yeniden kullanılabilir özellikteki Falcon-9 roketi, fırlatılıştan 9 dakika sonra Dünya'ya dönerek şirketin Atlantik Okyanusu'ndaki insansız yüzer iniş platformuna kondu.
Bu, şirketin Starlink projesi kapsamındaki gerçekleştirdiği 26'ncı fırlatış oldu.

Yıldız Savaşları filmlerinden referanslar
Fırlatış, ABD'li yönetmen George Lucas'ın yaratıcısı olduğu 'Yıldız Savaşları' filmlerinin hayranları tarafından kutlanan 4 Mayıs Yıldız Savaşları Günü'ne denk geldi.

Kutlama vesilesiyle, uyduları taşıyan roket, Yıldız Savaşları filminde Han Solo karakterinin kullandığı uzay gemisi 'Millenium Falcon'un adıyla anıldı.

Fırlatma öncesinde, yine filmlerde karakterlerin kullandığı slogandan ilhamla, "Güç sizinle olsun" anonsu yapıldı.

SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027'de tamamlanması hedefleniyor.

Devamını Oku
SpaceX, 'Yıldız Savaşları Günü'nde 60 Starlink uydusunu uzaya yolladı

7 Mayıs'tan sonra anahtarınızı evde unutmayın

Ankara Anahtarcılar ve Çilingirciler Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Hazinedar, "Muafiyet listesinde yer almadık. 7 Mayıs'tan sonra vatandaşımız kapıda kalmamaya özen göstersin" dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan, 17 Mayıs'a kadar sürecek tam kapanma döneminde sokağa çıkma yasağından muaf olacak meslekler listesinde çilingirler yok. Halen kapıda kalan kişilerin taleplerine geçici olarak aldıkları belge ile yanıt veren çilingirler, genelgeye 95.29.04 sayılı NACE kodları eklenmezse 7 Mayıs’tan sonra sokağa çıkamayacak.

Yasaktan muaf tutulmamalarının mağduriyet yaratacağını belirten Ankara Anahtarcılar Kilitçiler ve Çilingirciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Hazinedar, "Anahtarını evde unutan ya da kilidi arızalanan kişiler bu süreçte anahtarcı bulmakta güçlük çekti. Polisinden askerine birçok kişi tam kapanma döneminde kapıda kalabilir. Kamuda çalışan personel evinden çıkarken anahtarını içeride unutabiliyor, kilidi arızalanabiliyor" dedi.

Gazete Duvar'ın ANKA'dan aktardığına göre Hazinedar, NACE kodları olmadığı için e-Devlet’ten muafiye belgesi alamadıklarını belirterek "Vatandaşın mağduriyetine cevap veremiyoruz. Ya arka sokaklardan vatandaşa ulaşacağız ya da vatandaş 155’i arayıp yardım isteyecek" diye konuştu.

Markete giden bir kişinin bile anahtarını evinde unuttuğu için çilingire ihtiyaç duyabileceğini söyleyen Hazinedar, 7 Mayıs 2021 tarihinden sonra vatandaşlara hizmet veremeyebileceklerini söyleyerek, "7 Mayıs en son gün. 7 Mayıs’tan sonra vatandaşımız kapıda kalmamaya özen göstersin, anahtarcı bulamayabilir" dedi

Devamını Oku
7 Mayıs'tan sonra anahtarınızı evde unutmayın

Çin'in roketi kontrolden çıktı, parçaları Dünya'ya düşebilir

Çin'in ilk uzay istasyonu için uzaya yolladığı ilk modülü taşıyan roket kontrolsüz biçimde Dünya'ya yaklaşıyor. Saatte 27 bin 600 kilometre hızla hareket eden roketin parçaları yeryüzüne düşebilir. Uzmanlar atmosferden yanmadan kurtulabilen parçaların büyük ihtimalle okyanusa düşeceğini söylese de yerleşim alanlarının etkilendiği örnekler de var.

İlk uzay istasyonunu kurma yolundaki Çin'in 29 Nisan'da ilk modül 'Tienhı'yı' (Gök Uyumu) uzaya yolladığı Long March- 5B Y2 roketinin kontrolden çıktığı ve parçalarının 10 Mayıs civarında Dünya'ya düşebileceği uyarısı yapıldı.

Devamını Oku
Çin'in roketi kontrolden çıktı, parçaları Dünya'ya düşebilir

'Cehennem Gezegeni'

Güney Queensland Üniversitesi'nden bir gök bilimci ekibi, dünyadan yaklaşık 490 ışık yılı uzaklıktaki bir gezegen ile ilgili yeni bulgular elde etti. Gündüz sıcaklığı 2 bin 700 dereceye kadar çıkan gezegen için "Cehennem Gezegeni" denildi.
Avustralya'daki Güney Queensland Üniversitesi'nden bilim insanları, Dünya'dan yaklaşık 490 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve yeni keşfedilmiş bir gezegen olan TOI-1431b ile ilgili yeni veriler topladı.

Bu gezegen güneş sistemimizdeki en büyük gezegen olan Jüpiter'den 3 kat daha büyük. Ancak TOI-1431b'nin en ilginç özelliği, dayanılmaz sıcaklığı.

Gezegenin yaklaşık 2 bin 700 santigrat dereceye ulaşan gündüz sıcaklığı ve yaklaşık 2 bin 300 santigrat dereceye yaklaşan gece sıcaklığı var.

Atmosferinde hiçbir canlının hayatta kalamayacağı sıcaklığa sahip gezegenin gece sıcaklığı, şimdiye kadar ölçülen en yüksek 2'nci sıcaklık durumunda.

Astrofizik Merkezi'nden Brett Addison, tespit edilen sıcaklığı, “Gezegen, çoğu metalin erime noktasından ve erimiş lavdan daha sıcak. Gezegenin sıcaklığı bir roket motorundan çıkan egzozun sıcaklığına yaklaşıyor" şeklinde tarif etti.

Yörünge dönüşüyle de benzersiz

TOI-1431b yörüngede dönüşü nedeniyle de büyük ilgi çekti.

Gezegen geriye dönük olarak yörüngede hareket ediyor.

Addison, "Bu keşif, bu gezegenlerin atmosferlerini incelemek ve nasıl oluştuklarını anlamak için harika bir fırsat sunuyor" dedi.

Devamını Oku
'Cehennem Gezegeni'

Mars'ta helikopter uçurdular - Ingenuity

Kızıl Gezegen'de bir ilk yaşandı. NASA'nın Perseverance uzay aracıyla gezegene iniş yapan Ingeniuty adlı helikopter Mars'ta uçan ilk motorlu araç oldu. Bu an Dünya’da ilk kontrollü motorlu uçuşu gerçekleştiren ABD’li Wright kardeşlere atıfla "Wright kardeşler anı" olarak nitelendiriliyor.

Mars'ta helikopter uçurdular - Ingenuity

Facebook'a siber saldırıda ele geçirilen bilgiler arasında cep telefonu numaranız ya da email adresiniz var mı? Buradan

Business Insider adlı internet sitesi, bir hacker platformunda 106 ülkeden 533 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaraları ve kişisel verilerinin online ücretsiz paylaşıldığını iddia etti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye'den yaklaşık 20 milyon kullanıcıya ilişkin Facebook'tan açıklama istedi. "Have I Been Pwned" internet sitesinde, telefon numaranızı ya da elektronik posta adresinizi girerek bilgilerinizin yayımlanıp yayımlanmadığını görebilirsiniz.

'Have I Been Pwned' internet sitesinde, numaranızı uluslararası kodla birlikte, örneğin bir Türk numarası kullanıyorsanız +9053... ile başlayarak yazmanız gerekiyor.

Facebook, daha çok elektronik posta adresleri ve telefon numaralarının açığa çıktığı hack vakasının 2019 yılında gerçekleştiğini açıklamıştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Facebook'tan; telefon numaralarından e-posta adreslerine, doğum tarihinden konumuna kadar özel bilgileri çalındığı iddia edilen Türkiye'deki kullanıcılarla ilgili açıklama yapmasını istiyor.

EMAIL VE TELEFONUNUZU KONTROL ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
Facebook'a siber saldırıda ele geçirilen bilgiler arasında cep telefonu numaranız ya da email adresiniz var mı? Buradan

Şarj edilmeden 28 bin yıl boyunca çalışabilen pilin tanıtımı yapıldı

ABD merkezli Nano Diamond Battery (NDB) firması, nükleer atıklardan elde edilen radyoaktif izotopları birleştirerek 28 bin yıla kadar dayanacak bir pil oluşturdu. Pilin 2023 yılında satışa sunulması planlanıyor.

Merkezi ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan batarya şirketi, nükleer atıkları kullanarak 28 bin yıl boyunca kesintisiz çalışabilen bir radyoaktif elmas pil üretti.


​Firma tarafından yapılan açıklamada, pilin izotoplar tarafından yayılan enerjiyi çekmek için panelli nano-elmas katmanlarıyla çevreleneceği belirtildi.

Şirket CEO'su Dr. Nima Golsharifi, "Elmas pil, on binlerce yıl dayanıklılık göstermesinin yanı sıra, nükleer atığın faydalı bir şeklde kullanılmasını sağlayacak" ifadelerini kullandı.
Golsharifi ayrıca, cep telefonlarında ve diğer elektronik cihazlarda 9 yıl kullanılabilecek elmas pil geliştirdiklerini belirtti.

Nano Diamond Battery (NDB), radyoaktif elmas pilin insanlar için 'tamamen güvenli' olduğunu ve pili önümüzdeki iki yıl içinde uzay ajansları da dahil ticari ortaklara satışının planlandığını açıkladı.

Devamını Oku
Şarj edilmeden 28 bin yıl boyunca çalışabilen pilin tanıtımı yapıldı

İnsan beyni ilk kez kablosuz olarak bilgisayara bağlandı

ABD'deki Brown Üniversitesi'nden bilim insanları, ilk kez bir insan beyni ile bilgisayar arasında tam işlevli kablosuz bağlantı kurmayı başardı. Yeniliğin, felçli bireyler için dönüm noktası niteliğinde olduğu belirtiliyor.

Brown Üniversitesi'nde yapılan deneyde, iki katılımcı, BrainGate teknolojisiyle 24 saat boyunca kablosuz bağlantı ile bilgisayara komutlar aktardı.


​Deney kapsamında iki kişinin beyin sinyalleri, kafalarının üstünde yer alan basit bir verici cihaz aracılığıyla 'tek nöron çözünürlüğü ve tam geniş bant doğruluğu' ile bir bilgisayara kablosuz olarak iletildi.

Yapılan deneyde komut aktarımı başarılı bir şekilde gerçekleşirken, katılımcıların kablolu sistemlere benzer yazma hızlarına ve tıklama isabetine ulaşıldı.

Öte yandan katılımcıların 35 ve 63 yaşlarında iki felçli birey olduğu ve BrainGate teknolojisiyle gerçekleştirilen bu yeniliğin felçli kişiler için dönüm noktası niteliğinde olduğu ifade edildi.

Ayrıca deney, laboratuvar ortamında değil, katılımcıların evlerinde gerçekleştirildi.

'İnsanlar kablolara muhtaç değil'
Araştırma ekibinden John Simeral, "Kablosuz sistemlerin de tıpkı kablolular gibi çalışabileceğini göstermiş olduk. Sinyaller neredeyse kablolu ekipmanlar ile aynı doğruluk oranıyla kaydedildi ve aktarımı sağlandı. İnsanların kablolara muhtaç olmadığını görmüş olduk açıkçası. Bu yenilik, BrainGate sisteminin kullanım alanını genişletecektir" dedi.

2020 yılında yaptığı açıklamada Tesla ve SpaceX CEO'su ABD'li milyarder Elon Musk, kendisinin kurduğu Neuralink şirketi tarafından yapılan çalışmalarda, maymun beynine çip yerleştirerek video oyunu oynamasını sağlamaya yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtmişti.

Devamını Oku
İnsan beyni ilk kez kablosuz olarak bilgisayara bağlandı