Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Dubai'de dronelar ile yapay yağmur yağdırıldı

Hava sıcaklıklarının 50 dereceye kadar çıktığı Dubai'de dronelar ile yapay yağmur yağdırıldı.

Yılda ortalama sadece 78 milimetre yağış alan ve dünyanın en kurak 10 ülkesi arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai kentinde Ulusal Meteoroloji Merkezi yapay yağmur üretti. 

Yağmur, dronelar ile bulutlara elektro şok verilerek oluşturuldu. Meteoroloji Merkezi tarafından yayımlanan videoda, teknolojinin uygulandığı bölgenin yoğun yağış aldığı ve karayolundaki araçların önlerini görmekte zorlandığı görüldü. 

Devamını Oku
Dubai'de dronelar ile yapay yağmur yağdırıldı

Bitcoin 30 bin doların altında

Uzun süredir dalgalı seyreden Bitcoin, yüzde 6 değer kaybederek bir aydan sonra ilk kez 30 bin doların altına geriledi.

Bitcoin 29 bin 722 dolar seviyesinden işlem görürken, kripto para borsasının en büyük ikinci para birimi Ethereum ise yüzde 8'e yakın değer kaybıyla 1.752 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Binance coin (BNB) ise yüzde 12'lik değer kaybıyla 264 dolar seviyesinde.

Söz konusu düşüşte ise küresel hisse senedi piyasalarındaki düşüşler ve Çinli regülatörlerin son dönemde kripto para işlemlerine getirdikleri yasaklar etkili oldu.

Kripto para borsasında anlık olarak diğer işlemlerde ise; ripple yüzde 9 değer kaybıyla 0.53 dolardan, litecoin yüzde 11 değer kaybıyla 105 dolardan işlem görüyor. ADA ise yüzde 10 değer kaybıyla 1.06 dolar seviyesinde.

Devamını Oku
Bitcoin 30 bin doların altında

Yellen'den "sabitkoin" çağrısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para türlerinden sabitkoinlere ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Uygun bir düzenleyici çerçeve için hızla harekete geçilmeli" dedi.
ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Yellen, sabitkoinleri görüşmek üzere, Para Birimi Denetleme Ofisi ile Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nun katılımıyla Finansal Piyasalar Çalışma Grubu'nu topladı.

Toplantıda, kripto para türlerinden sabitkoinlerin hızlı büyümesi, bir ödeme aracı olarak olası kullanımlarının yanısıra son kullanıcılar, finansal sistem ile ulusal güvenliğe yönelik potansiyel riskleri ele alındı.

Yellen, söz konusu toplantıda, sabitkoinlere ilişkin uygun bir düzenleyici çerçeve için hızla harekete geçilmesi gereğinin altını çizdi.

Devamını Oku
Yellen'den "sabitkoin" çağrısı

Kredi borçları için yeni karar: Finansal yeniden yapılandırma süresi uzatıldı

Bankalara kredi borcu bulunan şirketler için başlatılan 'finansal yeniden yapılandırma' uygulaması, 2 yıl daha devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı süre uzatma kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Kararı ile finansal yeniden yapılandırmanın süresi 2 yıl daha uzadı.

Banka ve finansal kurumlara kredi borcu bulunan büyük ve küçük ölçekli şirketler için 'Finansal Yeniden Yapılandırma' uygulaması, 2019 yılında bankacılık yasasında yapılan değişiklikle başlanmıştı.

Borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için yükümlülüklerini yerine getiremeyen şirketlere imkan sağlama amaçlı uygulama, 19 Temmuz 2019'da iki yıl için yürürlüğe girmişti.

Yasayla, Cumhurbaşkanı'na uygulamanın süresini iki yıl uzatma yetkisi verilmişti. Finansal yeniden yapılandırma imkanında sürenin dolmasına dört gün kala Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzatma yetkisini kullandı.

Uzatma kararıyla bankalarla şirketler, kredi borçları için 19 Temmuz 2023'e kadar finansal yeniden yapılandırma anlaşmaları yapabilecek.

Devamını Oku
Kredi borçları için yeni karar: Finansal yeniden yapılandırma süresi uzatıldı

Hindistan'da yıldırım 38 can aldı

Hindistan'da yıldırım düşmesi sonucu en az 38 kişi yaşamını yitirdi. Yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin ve yaralananların yakınlarına tazminat verilecek.
Polis yetkilileri, ülkenin Racastan ve Uttar Pradeş eyaletlerinde gök gürültülü sağanakla düşen yıldırım nedeniyle 38 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Polis Anand Srivastava, Racastan eyaletindeki Amber Kalesi yakınlarında 11 kişinin fotoğraf çektirdikleri sırada yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Srivastava, eyalette yıldırım nedeniyle 9 kişinin daha öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını aktardı.

Muson yağmurlarının ve yıldırımların görüldüğü Uttar Pradeş eyaletinde de 18 kişi hayatını kaybetti.

Tazminat verilecek

Eyalet yetkilileri, yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin ve yaralananların yakınlarına tazminat verileceğini duyurdu.

Hindistan Meteoroloji Departmanı 13-14 Temmuz'da daha fazla yıldırım görüleceği uyarısında bulundu.

Güney Asya'da haziran-eylül döneminde etkili muson yağışları, her yıl büyük çaplı doğal afet ve kazalara yol açıyor. Hindistan'da her yıl yaklaşık 2 bin kişi yıldırım çarpmaları sonucu hayatını kaybediyor.

Devamını Oku
Hindistan'da yıldırım 38 can aldı

Aile hekimleri eylem kararı aldı

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ve 1 Temmuz 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği” ile ilgili tartışmalar sürüyor. Aile hekimleri, özlük haklarındaki kayıplar nedeniyle yönetmeliğe karşı ortak tepkilerini dile getirecek.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Aile Sağlığı Çalışanları Federasyonu, Genel Sağlık İş Sendikası, Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası, Birlik Dayanışma Sendikası, Türkiye Aile Hekimlik Uzmanlık Derneği bugün Ankara’da bir eylem gerçekleştirerek yönetmeliğe karşı ortak tepkileri dile getirecek.

Milliyet’ten Aykut Yılmaz'a konuşan AHEF 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, yönetmeliğin aile hekimlerini özlük hakları konusunda sıkıntıya düşürmediğini belirterek, şunları söyledi: “Yönetmelik, kronik hasta takibini zorlaştırdı. O kadar çetrefilli hale getirildi ki vatandaşın bu noktada hizmet alması mümkün gözükmüyor. Ortalama bir izlem 30 dakika sürdüğü için aile hekimlerinin bu kadar iş yükü arasında bu hizmeti vatandaşa sunması mümkün gözükmüyor. Yönetmeliğin geri çekilmelisini bekliyoruz. Bugün eylemsellik takvimimizi açıklayacağız.”

Devamını Oku
Aile hekimleri eylem kararı aldı

660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı

Edirne’de bu yıl 660’ncısı gerçekleştirilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, dualı çayır Er Meydanı’nda başladı.

660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı

Karşıyaka Alaybey sahilde neler oluyor, zabıtalar uyuyor mu?

İzmir Karşıyaka Alaybey sahilinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. 1.5 yıl boyunca Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği düzenleme nedeniyle kapalı kalan sahil bandında, bir süre de pandemi nedeniyle yeterince yararlanma imkanı bulamayan vatandaşlar şimdi de denizle aralarına dikilen başka sabit engellerle karşı karşıya.

Alaybey Tersane Kafenin yanındaki çimenlik kesim ile deniz arasında kalan 5 metrelik alana kurulan önce haşlanmış mısır tezgahı ile başlayıp, ardından kömürde mısır eklenen, iki gün geçmeden kömürde çay ve meşrubat satışını da işine dahil eden işletme, bunu hangi hak ve yetkiyle orada gerçekleştiriyor belirsiz.

Özellikle akşam saatlerinde vatandaşın akın ettiği çimenlik alan ile deniz arasına kömür kokusu yayan ve etrafında sandalyeler olan, belki tepki çekmesin diye üzerlerine KSK bayrakları yapıştırılan bir tezgahlar silsilesinin kurulması, vatandaş ile sahilin arasına engel konulması hiç hoş durmuyor. Zaten bu tezgah sebebiyle vatandaş o çimenlik alana son bir kaç gündür fazla rağbet de etmiyor. Bu gibi oluşumlara zamanında müdahale edilmemesinin, zamanla sahil bandının tezgahtan yürünmez hale gelmesinin de önünü açacağı aşikar.

Elbette insanlar bir yerlerden gelir elde edip yaşamlarını sürdürecekler, ancak bunun kurallar çerçevesinde, başka insanların özgürlüklerini kısıtlamadan yapılması elzemdir.

Bostanlı ve Karşıyaka sahilinde çokça görülen bu tezgah oluşumlarının Alaybey'e de sıçraması üzücü. Bu kadar göz önünde bulunan bir yere zabıtalardan habersiz tezgah kurulmuş olması şaşırtıcı. Eğer haberli bir kurulum yapıldı ise de çok daha vahim bir durum var demektir.

Karşıyaka Belediyesi'nin vatandaşla denizin bağını koparan bu soruna acilen çözüm bulmasını bekliyoruz.

Devamını Oku
Karşıyaka Alaybey sahilde neler oluyor, zabıtalar uyuyor mu? Karşıyaka Alaybey sahilde neler oluyor, zabıtalar uyuyor mu? Karşıyaka Alaybey sahilde neler oluyor, zabıtalar uyuyor mu?

Çiftlik Bank davası sanığı Mehmet Aydın'ın dosyasına gizlilik kararı

Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'ın ifadesi sürerken dosyaya gizlilik kararı konulduğu öğrenildi.

Kurucusu olduğu Çiftlik Bank üzerinden on binlerce kişiyi dolandırdığı öne sürülen ve kırmızı bültenle aranan Mehmet Aydın, Brezilya'da Sao Paulo Başkonsolosluğu'na teslim olmasının ardından, Türkiye'ye getirilerek gözaltına alınmıştı.

Mehmet Aydın'ın 3 avukat eşliğinde alınan ifade işleminin sürdüğü, yürütülen soruşturma kapsamında dosyaya gizlilik kararı alındığı kaydedildi.

Devamını Oku
Çiftlik Bank davası sanığı Mehmet Aydın'ın dosyasına gizlilik kararı

LGS sonuçları bugün açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarını bugün açıklayacak.
8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav 6 Haziran'da 2 oturumda tamamlandı.

Sınavın sonuçları bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilecek.

Öğrenciler sonuçları online ortamda TC Kimlik Numaralarını girerek öğrenebilecek.

Devamını Oku
LGS sonuçları bugün açıklanacak