ABD'den Türkiye'ye Destek Mesajı

ABD'den Türkiye'ye Destek Mesajı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Ankara'da gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili olarak Türk muhabirin sorularını yanıtladı.

Miller, PKK'ya karşı Türkiye'nin mücadelesinde ABD'nin kararlılıkla durduğunu ve bu desteğin devam edeceğini belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, basın açıklamasında Türkiye'nin terörle mücadelesine vurgu yaparak, "PKK'ya karşı mücadelesinde Türkiye'nin ve Türk halkının yanında kararlılıkla duruyoruz ve durmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Ayrıca PKK'nın ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanındığını bir kez daha vurguladı.

Bir muhabirin sorusu üzerine Miller, Türk kamuoyundaki endişeleri giderme taahhüdünde bulundu. Muhabirin, "ABD'nin Türkiye'ye yönelik terör örgütü PKK'ya verdiği destek, özellikle Suriye kolu YPG'ye eğitim ve silahlandırma konularında Türk halkında endişelere yol açtı. ABD, bu ilişkiyi nasıl sürdürmeyi planlıyor?" sorusuna Miller, PKK'ya karşı duruşlarını teyit ederek yanıt verdi.

ABD Türkiye'ye Destek Mesajını Yineledi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'nin başkentinde meydana gelen terör saldırısını "şiddetle" kınayarak, saldırıda yaralananlara "acil şifalar" diledi. ABD'nin Türkiye'ye yönelik terör tehdidi konusunda bilinçli olduğunu vurgulayan Miller, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik hava harekatlarına ilişkin ise "PKK'nın Türkiye'ye yönelik güvenlik tehdidinin farkındayız ve Türkiye'yi, Irak'ın egemenliğini destekleyecek ve saygı gösterecek şekilde Irak ile ortak terörle mücadele işbirliğini sürdürmeye çağırıyoruz" açıklamasını yaptı.

Haber Editörü