Bahçeli'den Lozan vurgulu mahallî seçim startı

Bahçeli'den Lozan vurgulu mahallî seçim startı
Lozan Barış Antlaşması’nın 100’üncü yıldönümü hasebiyle yazılı açıklama yapan MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, “2024’e Yanlışsız, Diyar Diyar Anadolu” temasıyla 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli Yönetimler Seçimlerine hazırlık sürecini resmen başlattığını duyurdu.

ANKARA (İGFA) - MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, yazılı açıklamasında, ABD ve Avrupa’da Lozan aleyhine yapılan protesto yürüyüşlerin Türkiye düşmanlığının azgınlaştığına delalet olduğuna vurgu yaptı.

"Lozan Barış Antlaşması’yla hesaplaşmak için bir plan dahilinde palavra ve fitne kuyruğuna girenlerin asıl gayesi Türkiye’nin taciz ve tahribine hizmettir" diyen Bahçeli, "Türkiye Cumhuriyeti Lozan’da kuruldu, Lozan’da yıkılacak” sloganı atan alçakların elbette uğraşları beyhude, hevesleri boşunadır" dedi.

24 Temmuz 1923 tarihinde de imza altına alınan Lozan süreci Türkiye Cumhuriyeti'nin memleketler arası toplum nezdinde eşit hak ve statüyle tescili, tıpkı vakitte Cumhuriyet'in tezahür ve tecelli tabanı olduğunu belirtilen yazılı açıklamada, "Lozan Barış Antlaşması Ulusal Caba'nın muvaffakiyet ve muzaffer ruhu üzerine bina edilmiş, Türk milletinin egemenlik hakları, tarihi kazanımları, tüzel ve hükümran vasfı 9 aya yakın devam eden müzakerelerle muarız ve muhasım ögelere kabul ettirilmiştir. Lozan'da, bağımsızlık savaşını zaferle buluşturan bir milletin varoluş haysiyeti, istiklal ve istikbal maksatları taçlanmıştır. İçinde bulunduğumuz 2023 yılı hem Türkiye Cumhuriyeti'nin hem de Lozan Barış Antlaşması'nın 100'üncü yıldönümüdür. Yeni Türkiye'nin kurucu dokümanı olan Lozan Antlaşması, Sevr ihanetinin müellif, muhabir ve muhiplerini de derin bir hayal kırıklığına uğratmıştır" denildi.

Adım adım, karış karış müdafaa edilerek kurtarılan aziz vatan ve kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuksal temeli Lozan Barış Antlaşması imhaya ve izmihlale asla maruz bırakılmayacağını belirten Bahçeli, yazılı açıklamada şu tabirleri kullandı:

"Türk milleti hiçbir antlaşmayla var olmamış, hiçbir antlaşmayla da yok edilemeyecektedir. Bunun yegâne ispatı Sevr suikastının yırtılıp atılmasında gösterilen kahramanlıktır. Lozan Barış Antlaşması’nı zafer ile hezimet ortasına sıkıştıranların, hatta Sevr’le bağ kuranların güzel niyetten yoksun oldukları, Ulusal Mücadele’ye ve ulusal bekaya zıt baktıkları da tartışmasızdır.

Bilinmelidir ki, Lozan Barış Antlaşması’nı orasından burasından kurcalayanlar, ulusal hakikatlerden ve tarihi vesikalardan kopuk yorumlayanlar Türkiye Cumhuriyeti’ni kundaklamaya azmeden sömürge bakiyeleridir.

Bu şuursuz ve gayri ulusal güruhun dayatmalarına müsaade edilmeyecek, Lozan Barış Antlaşması’nın Ulusal Mücadele’yle hudutları çizilmiş unsur ve temellerinden taviz verilmeyecektir.

Ayrıca Milliyetçi Hareket Partisi, Lozan Barış Antlaşması’nın 100’üncü yıldönümünde, “2024’e Gerçek, Diyar Diyar Anadolu” temasıyla 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli Yönetimler Seçimlerine hazırlık sürecini de resmen başlatmıştır. Atılan bu kararlı adımın iyi olmasını diliyor, başaracağımızdan, uyumlu idareyle umutlu bir geleceğe ulaşacağımızdan kuşku duymadığımı inançla söz ediyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi, birinci Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Ulusal Uğraş kahramanlarını, aziz şehitlerimizi, Lozan delegasyonunu hürmet ve rahmetle anıyorum."