Bülent Ecevit’in anıları Adana’da yaşayacak

Bülent Ecevit’in anıları Adana’da yaşayacak
Merhum Bülent Ecevit’e ilişkin özel eşyalar, Adana’da Büyükşehir’in açtığı müzede sergilenmeye başlandı.

ADANA (İGFA) - Ecevit çiftinin manevi evlatları Engin Nuhut’ta bulunan Bülent Ecevit’e ilişkin özel eşyalar, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından alındı ve oluşturulan müzede sergilenmeye başlandı. Müzede sergilenen eşyalar ortasında merhum Bülent Ecevit’in son sigarasından, şapkasına, Yaser Arafat’ın ikram ettiği Kur’an-ı Kerim’den, cezaevindeyken kendi yaptığı tespihe kadar geniş yelpazede eşyalar mevcut.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce oluşturulan Bülent Ecevit Müzesi ve Meyan Botanik Kafe’nin açılışı yapıldı. Kayalıbağ Mahallesi’nde tarihi bir yapının onarımının akabinde oluşturulan müze ve kafenin açılışına Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Lideri Akif Kemal Akay, CHP Adana Milletvekilleri Orhan Sümer ve Müzeyyen Şevkin, Bülent Ecevit Vakfı İdare Şurası Lideri Emrehan Halıcı, bürokratlar, politikler, konuklar ve halk katıldı.

GERÇEK MİLLİYETÇİLİĞİN TİMSALİ

Gurur verici ve kıymetli bir günü yaşadıklarını söz eden Lider Zeydan Karalar şunları söyledi: “Biz Demokratik Sol öğretiyle yetiştik. 3. Genel Liderimiz Bülent Ecevit, çalışma bakanı olduğu devirde işçilere değerli haklar ve kazanımlar sağladı. Başbakan olduğunda topraklarımızda haşhaş ekimini engellemek isteyen ABD’ye yönelik olarak, ‘Topraklarımıza ne ekeceğimize ABD değil, biz karar veririz’ dedi. İşte milliyetçilik budur. EOKA Kıbrıs’ta kardeşlerimize zulüm ederken Kıbrıs Barış Harekatı’nı düzenliyor ve ‘İnsanlarımız katlediliyor. Biz savaşa gitmiyoruz, barış götürmeye gidiyoruz” diyor. Daha evvel vazgeçirdikleri üzere Türkiye’yi harekattan bir sefer daha vazgeçirmeye çalışan memleketler arası sermaye ve karşı güçleri dinlemiyor. İşte milliyetçilik budur.”

TARİHİ ZENGİNLİKLERİMİZİ GELECEK KUŞAKLARA TAŞIMALIYIZ

Bülent Ecevit Müzesi’nin tarihi bakımdan kıymetli bir destinasyonda bulunduğunu hatırlatan Lider Zeydan Karalar; Antik Çağ, Roma, sonrasındaki kavimler, Osmanlı periyodu üzere değerli medeniyetlere mesken sahipliği yapan bölgedeki kazılara dayanak sağladıklarını anlatarak, “Burası bir Göbeklitepe olmaya aday noktadır. Tarihi zenginliklerimizi gelecek jenerasyonlara taşımamız gerektiğinin bilincindeyiz” dedi.

DÜNYADA YENİ TURİZM TRENDİ TEMATİK MÜZELER

Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler daire Başkanlığı Kültür Varlıkları ve Turizm Şube Müdürü İlhan Taş, Bülent Ecevit Müzesi’nin açılışını Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıldönümü olan 20 Temmuz’da yapmalarının heyecanlarını artırdığını belirterek, dünyadaki turizm trendlerinde artık tematik müzelere çok kıymet verildiğini tabir etti. Taş, Bülent Ecevit Müzesi’nin Meyan Botanik Kafe ile birlikte yaşayan bir varlığa dönüştüğünü söyleyerek, bölgenin insanı Dioscorides’in şifali bitkiler araştırması bulunduğunu, meyan bitkisinin de yazdığı kitapta yer aldığını açıkladı. Taş ayrıyeten, Adana’da meyan kökünden yapılan Aşlama içeceğinin ününe değindi, müzede Dioscorides’in öyküsünün de bulunduğunu anlattı.

ÖNEMLİ TURİZM DESTİNASYONU TEPEBAĞ

Seyhan Belediye Lideri Akif Kemal Akay ise Tepebağ’ın, Adana’nın değerli turizm destinasyon merkezlerinde biri olacağını kaydederek, Bülent Ecevit Müzesi’ni açan Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar’a ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin ve Orhan Sümer de kıymetli bir günde Bülent Ecevit’e gösterilen vefanın kıymetine vurgu yaptılar.

GEÇMİŞE AYNA, VÜCUDA ŞİFA

Bülent Ecevit Vakfı İdare Konseyi Lideri Emrehan Halıcı, Bülent Ecevit’in insanı, doğayı, sanatı ön plana alan siyaset anlayışının bilhassa son yıllarda çok daha değerli hale geldiğini belirterek, Kıbrıs Harekatı’nın silahlı fakat haklı bir gayret olduğunu vurguladı. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin müzenin ve kafenin açılışında kullandığı; “Geçmişe ayna, vücuda şifa” sloganının çok hoş olduğunu lisana getiren Halıcı, Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar’a teşekkür etti.

MEYAN BOTANİK KAFE

Müzenin giriş kısmında bulunan avlu ise ‘’ Meyan Botanik Kafe’’ olarak dizayn edilmiştir. Bu kafede başta ‘’Meyan’’ bitkisinden üretilen ‘’aşlama’’ içeceğinin yanında yeniden meyan bitkisinden üretilmiş çeşit eserler bulundurulacaktır. Meyan Kökü olarak bilinen bitki Çukurova Bölgemizde doğal olarak yetişmekte olup, köklerinden yapılan sıcak/soğuk çayının antioksidan, antibakteriyel , antikanser ve antiviral tesirleri olduğu eski çağlardan bu yana lisana getirilmektedir. M.S 1. yüzyılda yaşadığı bilinen Anavarzalı Dioscorides Pedanius , eczacılıkta 600 yıl boyunca kullanılan De Materia Medica isimli yapıtında Meyan Bitkisini tanıtarak hangi alanlarda kullanılacağını belirtmiştir.

Müzenin kafe kısmında bu bitkiden üretilen çeşitli eserler ile bölgemiz tabiatında yetişen şifalı bitki çaylarını bulmak mümkün olacaktır.