Bursa Mustafakemalpaşa'daki 'ödeme krizi' TBMM'de

Bursa Mustafakemalpaşa'daki 'ödeme krizi' TBMM'de
ÂLÂ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Mustafakemalpaşa İlçe Belediyesi’nde yüzlerce çalışanın, toplu mukaveleden kaynaklı farklarının ödenmemesini TBMM’ye taşıdı.

BURSA (İGFA) - TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na seslenen ÂLÂ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, “Aynı belediyeden emekli olan çalışanların, ayrıyeten kıdem tazminatlarının da verilmemesinin nedeni nedir?” diye sordu.

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçe belediyesinde yüzlerce çalışanın, toplu mukaveleden kaynaklı farkları aylardır ödenmemiş ve tekrar tıpkı belediyeden emekli olan 25 çalışanın, kıdem tazminatları da tekrar bu tarihe kadar verilmediğini belirten Milletvekili Türkoğlu, "Söz konusu çalışanların, belediye iştirakli şirket bünyesinde gösterildiği bu mevzu, Bursa kamuoyuna da sıkça yansıyan değerli bir sorun olup, bir an evvel tahlil bulunması istenen ve kesinlikle kısa vakitte giderilmesi gereken bir hak mağduriyetidir" dedi.

Milletvekili Türkoğlu’nun mevzu ile ilgili önergesinde şu soruları yöneltti:

  1. "- Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarının, 1 Ocak 2023 - Nisan 2023 ortası 4 aylık toplu mukavele farklarının ödenmemesinin yarattığı bu önemli mağduriyet ne vakit giderilecektir? 700’den fazla çalışanı ilgilendiren ödemeler yapıldığında, paralarının enflasyon karşısında yitirdiği kıymet göz önünde bulundurulacak mıdır?
  2. - Tıpkı formda Mustafakemalpaşa Belediyesi’nde senelerce çalışıp da emekli olan ve ekli listede isimleri bulunan 25 çalışanın, bugüne kadar alamadıkları kıdem tazminatları ne vakit ödenecektir? Bu ödemeler yapıldığında, hak edişlerinin enflasyon karşısında kaybettiği kıymet dikkate alınacak mıdır?”