CHP'li Başarır: AYM ek MTV kararını ay sonundan evvel vermeli

CHP'li Başarır: AYM ek MTV kararını ay sonundan evvel vermeli
CHP Küme Başkanvekili Ali Yetenekli Başarır, Anayasa Mahkemesi'nin ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini temelden görüşme kararı aldığını belirterek, ek MTV'nin son ödeme tarihi olan 31 Ağustos'tan evvel karar verilmesini istedi.

ANKARA (İGFA) - CHP Küme Başkanvekili Ali Uzman Başarır, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, mahallî seçimden sonra vergiden, ekmekten, iğneden ipliğe kadar "zam yağmuru" olacağını öne sürdü.

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurduklarını, mevzunun temelden görüşülmeye karar verildiğini söyleyen Başarır, 31 Ağustos'a kadar vatandaşın bu vergileri ödemesi gerektiğini kaydetti. CHP Küme Başkanvekili Başarır, "Anayasa Mahkemesi 1 Eylül'de karar verirse, kararlar geriye yürümediği için beşerler bu parayı vermiş olacak, geri alamayacak. Lütfen 31 Ağustos'tan evvel bu kararı verin" davetinde bulundu.

Öte yandan CHP'li Ali Uzman Başarır, açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yapılan birtakım atamalara da göndermede bulundu.

NEDEN TAMER KARADAĞLI, NEDEN OKAY MEMİŞ?

Tamer Karadağlı'nın Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne atanmasına değinen Başarır, "Tamer Karadağlı'nın Devlet Tiyatroları ile hiçbir ilgisi yok. Evet tiyatrocu, sanatçı muvaffakiyetini bir yere koyabiliriz lakin bu kurumun içerisinden birisi değil. Türkiye'nin en kıymetli sinema şenliği Antalya Sinema Şenliğinde sanatçı bir arkadaşı ödül aldığı vakit konuşmasını kesip mikrofonu alacak kadar da saygısız bir kişi. Neden Tamer Karadağlı?" değerlendirmesinde bulundu.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün büsbütün özerk olması gerektiğini, 50 yıldır bir düzenleme beklediğini söyleyen Başarır, "Şimdi bu kuruma bu maddeyi getirmektense Tamer Karadağlı'yı getiriyoruz. Niçin? Beyefendi sarayı çok seviyor, birden döndü. Düne kadar Gezi'deydi, bugün Seyahat zıddı. Düne kadar muhalifti, bugün sarayın yanında. Olmaz, tiyatroda, sanatta bari bunu yapmayın." diye konuştu.

Erzurum Valisi Okay Memiş'in AFAD Lideri olarak atanmasını pahalandıran Başarır, "Bir miting için Erzurum'a gelen Ekrem İmamoğlu'na atak yapılırken, taş atılırken kılını kıpırdatmayan Erzurum Valisi, AFAD'ın lideri oldu. Daha dün bir zelzele yaşadık, AFAD'daki eksiklikleri gördük. Neden orayı bilip tanıyan uzman bir bilim adamını değil de bir partilimizi korumayan, 'Niye geldi?' diyen bir valiyi atıyoruz?" tabirlerini kullandı.